• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » جدایی طلبی از اسپانیا تا آمریکا/ آیا استقلال اقلیم کردستان عراق موفق خواهد بود؟
  کد خبر : 2043102

  جدایی طلبی از اسپانیا تا آمریکا/ آیا استقلال اقلیم کردستان عراق موفق خواهد بود؟

  جدایی طلبی از اسپانیا تا آمریکا/ آیا استقلال اقلیم کردستان عراق موفق خواهد بود؟Reviewed by on Sep 8Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از "تیتریک"، چهارشنبه گذشته با اعلام مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق رسماً تبلیغات برای همه پرسی استقلال منطقه کردستان عراق آغاز و…

  جدایی طلبی از اسپانیا تا آمریکا/ آیا استقلال اقلیم کردستان عراق موفق خواهد بود؟Reviewed by on Sep 8Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از "تیتریک"، چهارشنبه گذشته با اعلام مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق رسماً تبلیغات برای همه پرسی استقلال منطقه کردستان عراق آغاز و همه پرسی در تاریخ ۳ مهرماه برگزار خواهد شد؛ موضوعی که بلافاصله باعث موضع مخالفت بغداد و حیدر العبادی شد، العبادی در این باره تاکید کرد برگزاری همه‌پرسی از سوی یک طرف، کشور را وارد تونل تاریکی می‌کند و برگزاری همه‌پرسی بدون رسیدن به نتایج سنجیده، فریب مردم است.

  از طرفی طیف گسترده ای از کشورهای منطقه و حتی خود آمریکا نیز مخالفت خود را با چنین برنامه ای اعلام کرده اند، بررسی نمونه های مشابه جدایی طلبی و استقلال گرایی در دوره اخیر و نتیجه نهایی آنها امروز خالی از لطف نیست.

   

  *همه پرسی استقلال کاتالان:

  در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ همه پرسی استقلال کاتالان در تاریخ ۱ اکتبر سال ۲۰۱۷ از سوی دولت منطقه ای کاتالانیا اعلام شد.

  انتظار می رفت فرمان رسمی دولت کاتالان برای درخواست همه پرسی در نیمه دوم ماه آگوست تصویب شود اما در ۲۹ ماه آگوست فرمان رسمی هنوز صادر نشده بود.

  همه پرسی در جهان

  دولت اسپانیا با هرگونه همه پرسی خودگردان کاتالان با حفظ اینکه قانون اساسی اسپانیا اجازه رأی دادن به استقلال هیچ منطقه اسپانیایی را نمی دهد، مخالفت می کند در حالی که عقیده دارد که این کار بدون رضایت دولت نیز غیر قانونی است.

   

   

  *همه پرسی استقلال کردستان

  طی نشستی در اربیل عراق مقام‌های بلندپایه دولتی و احزاب سیاسی کردستان عراق تاریخ برگزاری همه‌پرسی برای اعلام استقلال کردستان عراق را ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ اعلام کرده‌اند. در بیانیه‌ای که در پایان این نشست منتشر شد آمده ‌است که رأی‌گیری در سه استان تشکیل دهنده این منطقه و همچنین نواحی خارج از مدیریت منطقه برگزار خواهد گردید.

   

  جدایی طلبی از اسپانیا تا آمریکا/ آیا استقلال اقلیم کردستان عراق موفق خواهد بود؟

  در ابتدا برنامه‌ریزی شده بود این همه پرسی در سال ۲۰۱۴ در میان مناقشه بین حکومت منطقه ای کردستان عراق و حکومت فدرال عراق برگزار شود.

  درخواست طولانی مدت برای استقلال کردستان انگیزه را افزایش داد و متعاقبا تهاجمی که از سوی داعش به شمال عراق صورت گرفت که در نتیجه آن نیروهای تحت کنترل بغداد برخی از مناطق را رها کردند. پیش مرگ‌هایِ کرد به طور بالفعل کنترل آنها را در دست گرفتند.

   

   

  *همه پرسی استقلال کالدونیای جدید

  یک رفراندوم استقلال در کالدونیای جدید در سال ۲۰۱۸ برگزار خواهد شد اما نه بعد از نوامبر سال ۲۰۱۸. رای دهندگان انتخاب می کنند که آیا بخشی از فرانسه باقی بماند یا به یک کشور مستقل تبدیل شود.

  همه پرسی در جهان

  مساحت کالدونیای جدید که از یک جزیره اصلی و تعدادی جزیره کوچک تشکیل یافته است.

  بزرگترین شهر و مرکز کالدونیای جدید نومئا است که دبیرخانه سازمان منطقه‌ای جامعه اقیانوسیه نیز در آن قرار دارد.

   

   

  *همه پرسی استقلال بوگاینویل

  این همه پرسی در تاریخ ۱۵ ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد اما این تاریخ کاملا به صورت تجربی و آزمایشی تعیین شده است. این جزیره قبل از اینکه رأی دادن اتفاق بیفتد، نشستی در مورد معیارهای خاص دارد.

  همه پرسی در جهان

  استان سلیمان شمالی با نام کامل استان خودمختار بوگاینویل یکی از استانهای کشور پاپوآ گینه نو و تنها استان خودمختار این کشور است. بزرگترین جزیره این استان جزیره بوگاینویل است که بزرگترین جزیره مجمع الجزایر سلیمان نیز می باشد.

   

  *همه پرسی استقلال پورتوریکو

  این همه پرسی در مورد وضعیت سیاسی پورتوریکو در تاریخ ۱۱ ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ برگزار شد.

  این همه پرسی سه گزینه داشت: تبدیل شدن به یک ایالت آمریکا، استقلال/ خودمختاری، حفظ وضعیت ارضی فعلی.

  همه پرسی در جهان

  اگر اکثریت رأی دهندگان گزینه "استقلال و خودمختاری" را انتخاب می کردند، همه پرسی استقلال دیگری بین این دو گزینه برگزار می شد. با این حال، اکثریت رأی دهندگان به حفظ وضعیت ارضی فعلی تحت رهبری دولت آمریکا رأی دادند .

   

   

  *همه پرسی استقلال سینت یوستیشس

  همه پرسی در جهان

  در ۱۷ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ همه پرسی وضعیت در سینت یوستیشس برگزار شد. سینت یوستیشس به علت انحلال آنتیل هلند در سال ۲۰۱۰ علیرغم این که وضعیت آن رأی گیری نشد به یک سازمان دولتی هلندی تبدیل گشت و بنابراین رفراندوم سال ۲۰۱۴ به عنوان راهی برای حل این مسئله مورد حمایت قرار گرفت. اگرچه اکثریت رأی دهندگان افزایش خودمختاری درون پادشاهی هلند را انتخاب کردند اما تعداد رأی دهندگان ۶۰ درصد کمتر از آن بود که همه پرسی نیاز داشت.

   

   

  *همه پرسی استقلال اسکاتلند

  همه پرسی استقلال اسکاتلند از انگلیس در تاریخ ۱۸ سپتامبر سال ۲۰۱۴ صورت گرفت.

  سؤال همه پرسی که رأی دهندگان با "بله" یا "خیر" پاسخ دادند این بود: "آیا اسکاتلند باید کشور مستقلی باشد؟"

  طرف "خیر" که علیه استقلال رأی داده بودند پیروز شد.

  همه پرسی در جهان

  مسئله‌های اصلی در همه ‌پرسی این‌ها بودند: توانایی اقتصادی اسکاتلند، ترتیبات دفاعی، روابط مستمر با انگلیس و ادامه عضویت در سازمان‌های فراملی چون ناتو و خصوصاً اتحادیه اروپا.

  اجتماع ۸۴.۶ درصدی مردم در این رأی گیری بالاترین میزان شرکت در انتخابات یا همه پرسی در انگلیس از زمان آغاز حق رأی همگانی بود.

   

  بررسی های گذشته نشان می دهد نقاط مختلفی از جهان درگیر موضوع استقلال طلبی و جدایی بوده و هستند که برخی در نهایت منجر به نتیجه جدایی شده و برخی نیز ناکام مانده اند، در این میان قوانین بین المللی سازوکار مشخصی برای این پدیده پیش بینی کرده که مهمترین آن رضایت و نظارت دولت مرکزی است.

  امروز که در عراق این پدیده منجر به بروز تنش تازه ای شده است، احتمال می رود با توجه به عدم رضایت دولت مرکزی و اکثر کشورهای همسایه به خصوص ایران و ترکیه این تصمیم در نهایت اتفاق مثبتی را رغم نداده و مشکل و بحران جدیدی برای منطقه رغم زند.

  تجربه های دیگر نشان می دهد در صورتی که دولت مرکزی به همراه دیگر کشورهای اثرگذار و به خصوص همسایه اگر برنامه استقلال گرایی را به رسمیت نشناسند این پدیده ناکام خواهد ماند.

   

   

  *همه پرسی استقلال ونتو   همه پرسی استقلال ونتو در سال ۲۰۱۴ یک نظرسنجی غیر رسمی، اختیاری، آنلاین و خصوصی بود که توسط شرکت خصوصیِ همه پرسی۲۰۱۳ (Plebiscite 2013) و در میان ساکنان ونتو، یکی از ۲۰ منطقه ایتالیا، از ۱۶ تا ۲۱ ماه مارس سال ۲۰۱۴ برگزار شد. این اخذ رأی، به عنوان "همه پرسی دیجیتالی" شناخته شد.

    همه پرسی در جهان

   

    به گفته کارکنان شرکت معتبر همه پرسی، ۲.۳۶ میلیون ونتویی (۶۳.۲ درصد از همه رأی دهندگان واجد شرایط) در همه پرسی آنلاین شرکت کردند و ۸۹.۱ درصد از آنها (یعنی ۵۶.۶ درصد از همه رأی دهندگان واجد شرایط) به استقلال ونتو رأی "بله" دادند.   شرکت همه پرسی، استقلال ونتو از ایتالیا در ترویسو (Treviso) را در شب ۲۱ مارس اعلام کرد.

      *همه پرسی استقلال سودان جنوبی   همه پرسی استقلال سودان جنوبی در روزهای ۹ تا ۱۵ ماه ژانویه سال ۲۰۱۱ در جنوب سودان برگزار شد. سؤال همه پرسی این بود که آیا این منطقه باید بخشی از سودان باقی بماند و یا مستقل شود.   این همه پرسی یکی از پیامدهای توافق نامه نایواشا (Naivasha) میان دولت مرکزی خارطوم و ارتش/جنبش آزادیبخش سودان در سال ۲۰۰۵ بود.   قرار بود همه پرسی همزمانی در آبیه برگزار شود که آیا بخشی از جنوب سودان بشود؟ اما به دلیل اختلاف بر سر حقوق تملک به تعویق افتاده است.   در تاریخ ۷ فوریه سال ۲۰۱۱ کمیسیون همه پرسی نتایج نهایی را با رأی ۹۸.۸۳ درصد به نفع استقلال سودان جنوبی منتشر کرد.       *همه پرسی استقلال توکلائو   همه پرسی در مورد خودمختاری در ۲۰ ماه اکتبر و در ۲۲ تا ۲۴ ماه اکتبر سال ۲۰۰۷ در توکلائو برگزار شد.   این همه پرسی برای مردم توکلائو  18 سال به بالا بود و ۷۸۹ نفر واجد شرایط رأی دادن بودند. دو سوم اکثریت آراء لازم بود تا همه پرسی پذیرفته شود.
    همه پرسی در جهان

   

    همه پرسی در مورد این بود که آیا توکلائو باید یک ایالت وابسته به نیوزیلند باشد؟ این وضعیت بعضی اوقات به عنوان استقلال شناخته می شود. ۶۰ درصد از رأی دهندگان با استقلال توکلائو موافقت کردند اما به علت به حد نصابِ دو سوم نرسیدن، آرا باطل گشت و به استقلال کامل توکلائو منجر نشد.       *همه پرسی استقلال تیمور شرقی   بحران تیمور شرقی در سال ۱۹۹۹ با حملات مبارزان ضد استقلال به غیرنظامیان آغاز شد و خشونت عمومی در سراسر کشور گسترش یافت و در دیلی (پایتخت تیمور شرقی) متمرکز شد. پس از آنکه اکثر رأی دهندگانِ واجد شرایطِ تیمور شرقی، استقلال از اندونزی را انتخاب کردند، این خشونت فوران کرد. اعتقاد بر این است که درپی این خشونت ها حدود ۱۴۰۰ غیرنظامی کشته شده اند.
    همه پرسی در جهان

   

  با خروج نیروهای اندونزی از تیمور شرقی، اداره امور این سرزمین به طور موقت برعهده نماینده سازمان ملل قرار گرفت و روز ۲۰ ماه مه سال ۲۰۰۲، تیمور شرقی به عنوان یک کشور مستقل مورد شناسایی بین‌المللی قرار گرفت.       *همه پرسی استقلال برمودا   همه پرسی استقلال برمودا در سال ۱۹۹۵ در برمودا در ۱۶ آگوست سال ۱۹۹۵ برگزار شد با این سؤال که آیا برمودا باید یک کشور پادشاهی مستقل باشد یا قلمرو وابسته به انگلیس باقی بماند؟ همه پرسی در جهان

   

  ۷۳.۶ درصد در این همه پرسی علیه استقلال رأی داده و ۲۵.۷ درصد رأی موافق دادند. در پی نتیجه قاطع همه پرسی، سر جان سوان (Sir John Swan)، به نفع استقلال از نخست وزیری برمودا استعفا داد.       *همه پرسی استقلال ازبکستان
  همه پرسی در جهان   در تاریخ ۲۹ دسامبر سال ۱۹۹۱ یک همه پرسی استقلال در جمهوری ازبکستان در کنار انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. نتیجه ۳/۹۸ درصد رأی دهندگان به نفع استقلال رأی دادند. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ ازبکستان به استقلال دست یافت.       *همه پرسی استقلال ترکمنستان

  همه پرسی در جهان   همه پرسی استقلال در ترکمنستان در ۲۶ اکتبر سال ۱۹۹۱ برگزار شد. از رأی دهندگان دو سؤال پرسیدند:   ۱- آیا با استقرار قانونی ترکمنستان به عنوان یک کشور دموکراتیک مستقل موافق هستید؟ ۲- آیا شما از بیانیه رئیس جمهور و شورای عالی جمهوری سوسیالیست شورویِ ترکمنستان درباره سیاست داخلی و خارجی ترکمنستان و فعالیت عملی برای پیاده سازی آن حمایت می کنید؟   هر دو سؤال با بیش از ۹۳ درصد آراء مورد موافقت رأی دهندگان قرار گرفتند. نهایتا در سال ۱۹۹۱ ترکمنستان به استقلال رسید.       معصومه میرحسینی-تیتریک  

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.