• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مرگ تدریجی منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در سایه مدیریت سیاسیون/ شیرینی آدامس تدبیر و امید تمام شد
  کد خبر : 2042935

  مرگ تدریجی منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در سایه مدیریت سیاسیون/ شیرینی آدامس تدبیر و امید تمام شد

  مرگ تدریجی منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در سایه مدیریت سیاسیون/ شیرینی آدامس تدبیر و امید تمام شدReviewed by on Sep 7Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سپاس؛ بیش از ۴ سال از عمر دولت روحانی می گذرد و وضعیت اقتصادی کشور روز به روز بدتر…

  مرگ تدریجی منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در سایه مدیریت سیاسیون/ شیرینی آدامس تدبیر و امید تمام شدReviewed by on Sep 7Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سپاس؛ بیش از ۴ سال از عمر دولت روحانی می گذرد و وضعیت اقتصادی کشور روز به روز بدتر می شود و دولتی‌ها هم با وجود همه شعارها، اقدام خاصی در این خصوص انجام نداده اند و کماکان واحدهای تولیدی و صنعتی در شرایط بسیار نامطلوب به سر می برند و کارگران هم در بیکاری و بی حقوقی غوطه ورند و چرخ زندگی آنها با تعطیلی و نیمه تعطیل شدن واحدهای صنعتی و تولیدی دیگر نمی‌چرخد یا ناسور می چرخد و از تدبیر صنعتی دولت خبری نیست که نیست.

  روحانی بارها گفته است که مردم قبل از برجام هر روز با یک تحریم جدید روبه رو بودند، اما بعد از برجام، هر روز یک گشایش در امور حاصل می شود که این جای شکرگزاری دارد! برخلاف صحبت های رییس جمهور بعد از برجام نه تنها گشایشی حاصل نشد، بلکه هر روز به وفور شاهد تعطیلی کارخانه ها، واحدهای تولیدی و اخراج کارگران زیادی بوده ایم.

  علاوه بر اعتراف صریح وزیر صنعت و معدن دولت یازدهم به تعطیلی کارخانه‌ها زیر سایه رکود، هر روز اخباری از تعطیلی کارخانه های تولیدی و صنعتی کشور روی خط رسانه ها می رود و این طور که مشخص است حتی اجرای یک طرفه برجام هم باعث نشده که این وضعیت رکودی بهبود یابد.

  این وضعیت مختص نقطه خاصی از کشور نبوده و تقریبا همه استان ها با آن دست و پنجه نرم می کنند. در استان بوشهر هم بسیاری از واحدهای تولیدی و اقتصادی طی چهار سال گذشته روز به روز ضعیف تر شده تا جایی که کمر کارگران آنها زیر بار مخارج زیاد زندگی خم شده و در این رهگذر برای قشر ضعیف فریادرسی نیست که نیست.

  یکی از مهمترین واحدهای اقتصادی استان بوشهر منطقه ویژه اقتصادی بوشهر است که در اوایل دهه ۸۰ آغاز به کار کرد و پس از فراز و نشیب های فراوان ذیل نگاه های متفاوت استانداران به آن مجموعه، تا اواخر دولت قبل به عنوان واحدی درآمدزا باعث شده بود که سهم بسزایی از اشتغال را به خود اختصاص دهد.

  منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به سمت ورشکستگی

  با روی کار آمدن دولت روحانی با وعده حل مشکلات در ۱۰۰ روز، انتظار می رفت واحدهای اقتصادی و تولیدی کشور از جمله این منطقه اقتصادی جان تازه ای بگیرند و جهشی قابل توجه را تجربه کنند، اما نتیجه عکس شد و دولت از طریق رئیس گمرک ایران از یک طرف با مسدود‌کردن فعالیت گمرک منطقه ویژه اقتصادی بوشهر و از طرف دیگر استانداری بوشهر با دخالت مستقیم و آوردن افرادی سیاسی که هیچ فعالیت اقتصادی نمایانی تا کنون نداشته اند در راس مدیریت های این منطقه، نگاه های سیاسی را غالب کرده و این مجموعه پربازده را به سمت رکود و ورشکستگی کشاندند.

  جالب اینجاست که سایت خبری خلیج فارس به تبع رییس جمهور همه تقصیرها را به گردن دولت قبل انداخته است و بیان کرده است" نگاه سیاسی که به این مجموعه اقتصادی از دولت نهم به این طرف شده، روز به روز حال این مجموعه را نامساعدتر و بر دامنه بحران آن افزوده است." مثل اینکه آقایان هنوز دست از این طنز تلخ سیاسی برنداشته اند و به هر قیمتی که شده می خواهند بحران به وجود آمده را به گردن دولت قبل و مدیریت های آن زمان بیندازند در حالی که از سال های ۸۴ تا اوایل ۹۳ بیشترین میزان سوددهی در ترازهای مالی منطقه به ثبت رسیده است.

  از ۱۰۰ روز بیش از ۱۵۰۰ روز می گذرد و هنوز "تقریبا هیچ"

  باید به گردانندگان این پایگاه خبری گفت که از ۱۰۰ روز بیش از ۱۵۰۰ روز می گذرد و دولت متبوع شما هنور نتوانسته قدمی در راه بهبود وضعیت اقتصادی کشور بردارد و این امر موجب گردیده که روز به روز فریاد بنگاه های اقتصادی و کارگران بی گناه در اعتراض به نگرفتن حقوق و تعطیلی کارخانه ها و کارگاه های اقتصادی، اخراج کارگران و از بین رفتن امنیت شغلی آنان بلندتر شنیده شود؛ چگونه قلمتان اینگونه صفحه سیاه می کند و بدون ارائه کمترین دلیلی تقصیر هم طیفان و هم قطاران سیاسی تان در دولت تدبیر و منطقه ویژه را به گردن دولت قبل می اندازید. به نظر می رسد این روزها روی سنگ پای قزوین هم کمی کمتر شده باشد.

  این سایت دوم خردادی با معاون اصلاح طلب منطقه ویژه اقتصادی مصاحبه کرده و در ادامه از نگاه سیاسی در منطقه گله به آسمان بلند کرده است؛ حال اینکه همه مردم استان اکبر صابری را به عنوان یک چهره سیاسی می شناسند که در دامان اصولگرایان پرورش یافته و سپس به کارگزاران تمایل پیدا کرده و اکنون در هوای اصلاحات زیر بیرق دولت تدبیر سینه می زند. تا قبل از فعالیت وی در مدیریت فرهنگی منطقه و پس از آن جانشینی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی، فعالیت اقتصادی نمایانی از وی مشاهده نشده است، طنز روز این جاست که با اکبر صابری به عنوان چهره اقتصادی منطقه ویژه مصاحبه شود و در ادامه دیگران را با سیلی اتهام سیاسی نواخت.

  کارگران ۸ ماه حقوق نگرفته اند/ اکبر صابری: وضعیت اضطراری نیست

  کارگران منطقه ویژه حدود ۸ ماه حقوق نگرفته اند و به نظر می رسد بهترین قاضیان این ماجرا خود آنها باشند، باید از آنها پرسیده شود که سیاست های غلط آقایان این دولت چه بلایی بر سر این منطقه و البته زندگی آنها آورده است؟ کارگران بی گناهی که امروز شرم از خانواده در چهره تک تک آنها موج می زند؛ کسانی که با وجود کم مهری ها و بی مهری های دولتمردان و سیاسیون استان هنوز خویشتن داری کرده و چرخ های این منطقه را سر پا نگه داشتند و چه بسا تدبیر دولت چند روز دیگر عذرشان را بخواهد و آن وقت در رسانه های اجاره ای خود بنویسند تقصیر دولت قبل بود.

  از نکات قابل توجهی که اکبر صابری به خلیج فارس گفته این است که " منطقه ویژه اقتصادی بوشهر ذخایری در برخی محل ها دارد که اکنون قابلیت رسانه ای ندارد، اما همین منابع در شرایط اضطراری قابل عرضه می باشد تا مطالبات پرداخت شود." از این مدیر سیاسی باید پرسید که شما وضعیت اضطراری را چگونه تفسیر می کنید؟ آیا نگرفتن حقوق ۸ ماهه شرایط را در اذهان شما سیاسیون اصلاح طلب اضطراری نمی کند. اگر شما طبیبید پس چرا شاهد مرگ تدریجی بیماران مظلوم منطقه اید. مدرک اقتصادی خود را از کدام دانشگاه معتبر و حتی غیر معتبر گرفته اید که این گونه تز می دهید و دل دردمند کارگران را بیشتر به درد می آورید؟ جای تردید نیست که شیرینی آدامسی مدیریت سیاسیون تدبیر و امید تمام شده که وضعیت این گونه وخیم شده است.

  سایت خلیج فارس عنوان کرده است" رسیدگی به چالش های منطقه غیر از دوره استانداری تبادار، در اولویت جدی سایر استانداران نبوده است" حال اینکه منطقه ویژه اقتصادی باید مبلغی بیش از ٨ میلیارد تومان خسارت با داشتن احکام قضایی به یکی از بستگان نزدیک رئیس دولت اصلاحات برای یک سرمایه‌گذاری عقیم شده، پرداخت کند که آن هم تنها به دلیل ضعف مفرط مدیریتی استانداران وقت بوشهر در دولت اصلاحات بوده است.

  رهبر معظم انقلاب چند سال متوالی را اقتصاد مقاومتی نام نهادند اما با بی توجهی دولت تدبیر، سیر صعودی تعطیلی کارخانه‌ها و کوچک‌تر شدن سفره قشر پایین جامعه کاملا مشهود و ملموس است. اکنون هزاران نفری که طی چهار سال اخیر بیکار شده‌اند، قربانی سیاست‌های غلط اقتصادی دولت یازدهم شده‌اند و هیچ چشم‌انداز نزدیکی هم برای بازگشت آنها به کار دیده نمی‌شود. چرا که دولت‌مردان همچنان بر طبل همان سیاست های غلط می‌کوبند و سایت های زنجیره ای دولتی هم آسمان به ریسمان می بافند که اگر نسیمی در کشور می وزد از صدقه سر ماست و اگر چاله ای مشاهده کردید بدانید که بازمانده از دولت قبل است! البته ناگفته مشخص است که سود این مدل اداره کردن کشور به جیب چه کسانی می‌رود؟! پیشرفت های تصنعی و ساختگی، برای فقرا فقر بیشتر و برای قشر انگل صفت اقتصاد، رانت خوار‌ها و آنها که دستشان تا مفرغ در جیب مردم است، ثروت بیشتر و بیشتری را بدنبال دارد.

  نیما دشتی فعال رسانه

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.