• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » «بی سپر» فیلمی برای پاسخ به روشنفکرنماهای متحجر
  کد خبر : 2042630

  «بی سپر» فیلمی برای پاسخ به روشنفکرنماهای متحجر

  «بی سپر» فیلمی برای پاسخ به روشنفکرنماهای متحجرReviewed by on Sep 6Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رهیاب، جدیدترین اثر گروه فیلم و مستند «عصر ظهور» فیلمی درباره مدافعان حرم است؛ فیلمی که برخی از تصاویر آن سر و صدای زیادی راه انداختند چرا که…

  «بی سپر» فیلمی برای پاسخ به روشنفکرنماهای متحجرReviewed by on Sep 6Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رهیاب، جدیدترین اثر گروه فیلم و مستند «عصر ظهور» فیلمی درباره مدافعان حرم است؛ فیلمی که برخی از تصاویر آن سر و صدای زیادی راه انداختند چرا که آنها در دانشگاه شهید چمران اهواز اقدام به تصویربرداری و صحنه سازی کردند و در آن جنگ مستقیم نیروهای مدافع حرم با تروریست‌های داعش را به تصویر کشیدند.

  داعش در ایران

  یکی از اعضای گروه مستند عصر ظهور می‌گوید: زندگی امروز ما با رسانه درهم تنیدگی خاصی دارد و نمی‌شود فیلم و هنر را نادیده گرفت با این تفکراز از همان سال‌های نخستین دورهدانشجویی در سال ۹۳ شروع به مطالعه در زمینه فیلم و مستند کردم و تا ترم چهار دانشگاه بیش از ۲۰۰ کتاب در این زمینه خواندم.

  وی می‌افزاید: رشته ما علوم تربیتی بود و ارتباط خاصی با مستند و فیلم کوتاه نداشت برای همین بسیاری از فیلم‌ها و نقد فیلم‌ها مورد بررسی و مطالعه قرار دادم و در شروع کار خیلی از دوستان باور نداشتند و با ورود ما به عرصه فیلم مخالفت می‌کردند و از سر دلسوزی می‌گفتند این عرصه خطرناک است و شکست می‌خورید.

  این مستندساز ادامه می‌دهد: وقتی شروع به ساخت مستند اول کردیم همه مخالف بودند و می‌گفتند سنگ بزرگ نشانه نزدن است ولی ما با توکل برخدا شروع کردیم و گروه ما خیلی پرانرژی بود ولی مسئولان به سردی با ما برخورد کردند و هیچ حمایت مادی و معنوی از ما نکردند.

  داعش در ایران

  وی درباره ساخت فیلم «بی سپر» بیان می‌کند: پس از ساخت مستندی درباره نخبگان معلول اهوازی دومین تجربه ما در این عرصه فیلمی درباره مدافعان حرم بود؛ در تابستان ۹۵ با توکل بر خدا کار دوم گروه را در قالب فیلم داستانی شروع کردیم. اولین ایده که ما مدنظر داشتیم مسئله انتقال آب کارون بود ولی یکی از مباحثی که در دانشکده ما را اذیت می‌کرد بی‌اعتنایی برخی روشنفکرنماها به مسئله مدافعان حرم بود. ما مدام می‌شنیدیم که می‌گفتند برای چه ما باید در سوریه حضور داشته باشیم و سوریه به ما ربطی ندارد و مسئله دفاع از حرم را قبول نداشتند.

  خزایی می‌افزاید: برای همین همان تابستان گرم ۹۵ بعد از امتحانات شروع به تدوین داستان فیلم کوتاه درباره مدافعان حرم را آغاز کردیم و گفتیم همیشه نمی‌شود با صحبت و تریبون با این افراد مواجهه کرد و چه بهتر با استفاده از رسانه و فیلم با این افراد مواجهه داشته باشیم.

  وی ادامه می‌دهد: آنچه ما را وادار به کار و تلاش در عرصه هنر انقلابی می‌کرد تاکید رهبری بر حضور در این صحنه‌های هنر و استفاده از زبان هنر برای انتقال مفاهیم انقلاب و اسلام بود .

  این مستند ساز می‌گوید: مسئله دوم هم صف آرایی منظم و محکم دشمنان داخلی و خارجی در عرصه فیلم علیه ارزش‌ها بود. این انگیزه‌ها سبب شد از بی‌اعتنایی خسته نشویم و به جلو حرکت کنیم و به مفاهیم اصیل انقلابی مثل دفاع مشروع و شهادت بپردازیم.

  وی عنوان می‌کند: ما در این فیلم دنبال کلیشه شکنی بودیم و می‌خواستیم براساس نگاه جدید به مدافعان حرم بپردازیم و برعکس صداو سیما که نگاه کلیشه‌ای دارد یاعلی گفتیم و از یک زوایه متفاوت شروع به نگارش داستان کردیم و فیلم داستانی "بی سپر" را با موضوع مدافعان حرم کلید زدیم.

  داعش در ایران

  عضو تیم مستند عصر ظهور می‌افزاید: ایده ما این بود که اگر داعش به ایران حمله گسترده کند چه اتفاقی می‌افتد ؟ این ایده را به نوعی از صحبت‌های مقام معظم رهبری گرفتیم که می‌گفتند اگر در سوریه دفاع نمی‌کردیم باید در همدان و کرمانشاه دفاع می‌کردیم.

  وی می‌گوید: فیلم داستانی "بی سپر" هم راحت شروع نشد. از تابستان ۹۵ تا بهمن ماه ۹۵ تیم دانشجویی با حضور داستان نویسان نگارش فیلم داستانی"بی سپر" را به پایان رساندیم و در این مدت برای کارهای مقدماتی فیلم‌برداری به ارگان‌ها و ادارات مراجعه می‌کردم و به خیلی از مسئولان تراز اول استان نامه زدیم و درخواست حمایت کردم ولی کسی توجهی نکرد.

  خزایی بیان می‌کند: مدام به مسئولان می‌گفتیم درباره مدافعان حرم و شهادت است کمک کنیدولی با وجود اداعا هیچ کمکی نشد! تنها معاونت فرهنگی دانشگاه شهید چمران بخشی از هزینه فیلم "بی سپر" را متقبل شد که جای تشکر دارد و به غیر از این معاونت هیچ بخش دیگری به ما کمک نکردند.

  وی می‌افزاید: با شروع سال ۹۶ کار فیلم‌برداری "بی سپر" را در دانشگاه شهید چمران، پارک ساحلی، میدان شهدایاهواز و خوابگاه علم الهدی دانشگاه شهید چمران با حضور بازیگران که همه دانشجو بودند شروع کردیم.

  این مستندساز ادامه می‌دهد: با شروع سال ۹۶ کار فیلم‌برداری "بی سپر" را در دانشگاه شهید چمران، پارک ساحلی، میدان شهدایاهواز و خوابگاه علم الهدی دانشگاه شهید چمران با حضور بازیگران که همه دانشجو بودند شروع کردیم.

  به گزارش ایران ویج به نقل از رهیاب، تیم مستند عصر ظهور سومین تجربه خود را هم به بحث مدافعان حرم اختصاص دادند و فیلم «وارث» در مرحله پیش تولید است. در این فیلم به بحث خانواده شهدای مدافع حرم پرداخته می‌شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.