• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » جنگ دیپلمات ها منجر به رابطه استراتژیک میان تهران – مسکو می شود؟
  کد خبر : 2042266

  جنگ دیپلمات ها منجر به رابطه استراتژیک میان تهران – مسکو می شود؟

  جنگ دیپلمات ها منجر به رابطه استراتژیک میان تهران – مسکو می شود؟Reviewed by on Sep 5Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، دوری و یا نزدیکی و همچنین تنش ها در روابط دو کشور همیشه بر مناسبات جهانی و منطقه ای تاثیر گذار بوده و متحدان دو طرف خواسته و یا ناخواسته…

  جنگ دیپلمات ها منجر به رابطه استراتژیک میان تهران – مسکو می شود؟Reviewed by on Sep 5Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، دوری و یا نزدیکی و همچنین تنش ها در روابط دو کشور همیشه بر مناسبات جهانی و منطقه ای تاثیر گذار بوده و متحدان دو طرف خواسته و یا ناخواسته وارد دعوا و تنش مسکو – واشنگتن می شوند.
  در بررسی روابط تهران، مسکو و واشنگتن، روابط ایران – روسیه، در کنار روابط روسیه – آمریکا و آمریکا – ایران، به یک بازی سه جانبه تبدیل شده است به شکلی که هر تحولی در روابط دو گانه می تواند بر روابط دو گانه دیگر اثر بگذارد.
  در این شرایط، سوال کلیدی این است که با توجه به تحولات منطقه، موضع گیریهای ترامپ علیه برجام و همسویی هر چه بیشتر دولت او با شیخ نشینان حاشیه خلیج فارس، بحران سوریه و سایر تحولات منطقه، زمینه برای ایجاد یک رابطه استراتژیک میان تهران و مسکو مهیا شده است یا خیر؟
  برای پاسخ به این سوال باید ابعاد مختلفی در حوزه های منطقه و پیرامون آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.
  تحولات منطقه خاورمیانه به ویژه موضوع سوریه، رابطه ایران و روسیه را تا حد قابل توجهی گسترش داده و اولین نمونه همکاری راهبردی میان دو طرف است به حدی که بسیاری از کارشناسان را شگفت زده کرده است.
  آن دسته از کارشناسان که روسیه را از منظری نو نگاه می کنند معتقدند که این روابط گسترش می یابد و دسته دیگر که سابقه تاریخی را ملاک قرار می دهند ، معتقدند که این همکاری موقتی است و زمانی فرا می رسد که روسیه ایران را در سوریه تنها بگذارد.
  موضوع دوم، مسئله رقابت ایران و روسیه در حوزه نفت و گاز است که برخلاف میدان سوریه، دو کشور برای یکدیگر رقیب محسوب می شوند و بر سر منافع با هم تضاد دارند و روسیه حاضر نیست که شریکی برای خود در بازار نفت و گاز اروپا ایجاد کند.
  در خصوص اوراسیا و قفقاز نیز، روسیه همواره تمایل داشته که ایران از دروازه این کشور به کشورهای شمالی نگاه کند.
  نکته قابل تامل دیگر آن است که طبق گفته آناتولی آنتونف سفیر جدید روسیه در آمریکا، روسیه به دنبال حل کردن مسائلی است که بر اثر سیاست های روس ستیزانه از دوره باراک اوباما به ارث رسیده است، بنابراین با وجود شروع جنگ دیپلماتها ماموریت یافته است که راهی برای بهبود رابطه با واشنگتن پیدا کند و تاریخ رقابت مسکو و واشنگتن نیز نشان می دهد که دو طرف در برهه های مختلف با هم معامله کرده اند.
  روسها عمل گرا هستند و معتقدند که دوستی و دشمنی همیشگی بین دولت ها بی معنی است، به عنوان مثال اگر کاخ سفید و کرملین در مورد بحران شبه جزیره کره به یک راه حل مشترک برسند که هر دو طرف سود ببرند، چه بسا در حوزه های دیگر نیز به چنین توافقی برسند.
  به رغم همه این موارد شرایط جدیدی که در حوزه سیاست خارجی دو کشور ایجاد شده، این فرصت را برای تهران ایجاد می کند که در مباحث مختلف روابط با مسکو را گسترش دهد و شرایط را در مجامع بین المللی به سود خود بهبود بخشد.
  شرایط جدید ایجاد شده در بحث مسایل منطقه ای نیز زمینه را برای استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت و پتانسیل پوتین برای تهران فراهم کرده است تا با یک برنامه ریزی مناسب و راهبردی و داشتن سنایورهای مناسب و استراتژیک در حوزه های مختلف به خوبی از فرصت ایجاد شده بهره برد حتی اگر روابط دو کشور در شرایط کنونی به حد رابطه استراتژیک نرسد و روابط مسکو – واشنگتن پس از انتخابات ریاست جمهوری روسیه در اسفندماه دگرگون شود.
  **۱۳۴۶** رحمت الله خدادادی- انتشاردهنده: محمد حسن دوستارگان

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.