• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » طبق آموزه‌های سیدالشهدا با اسیران رفتار کردیم
  کد خبر : 2041888

  طبق آموزه‌های سیدالشهدا با اسیران رفتار کردیم

  طبق آموزه‌های سیدالشهدا با اسیران رفتار کردیمReviewed by on Sep 4Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ آئین رونمایی از کتاب پوتین قرمزها با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و مقاومت حوزه هنری و جمعی از  اهالی فرهنگ و ادب در…

  طبق آموزه‌های سیدالشهدا با اسیران رفتار کردیمReviewed by on Sep 4Rating:

  با آموزه‌های سیدالشهدا با اسیران رفتار کردیمبه گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ آئین رونمایی از کتاب پوتین قرمزها با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و مقاومت حوزه هنری و جمعی از  اهالی فرهنگ و ادب در حوزه هنری برگزار شد.

  در این مراسم محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری پس از خیر مقدم به حاضران گفت: منظومه دفاع مقدس حلقه‌هایی دارد که اگر از آنها غفلت شود سیمای دفاع مقدس سیمای کاملی نخواهد بود. آنچه دفاع مقدس را کامل می‌کند برخوردها و اتفاقات انسانی است که در این ۸ سال نمود فراوان دارد. در این میان بخش مربوط به اسرا بسیار برجسته است. اسرای ما عزت ملت ایرانی را در شرایط نابسامان اسارت نگه داشته‌اند. خوشبختانه نگاه به آنهایی که اسیرها  را نگهداری می‌کردند نگاه متفاوتی است.

  وی افزود: پوتین قرمزها از جهاتی متفاوت است. نوع نگاه بشیری به اسرای عراقی نگاه واقعی است. در این کتاب ژنرال‌های عراقی آدم‌های باهوشی هستند که با آدم‌های با هوشی نیز طرف هستند. ما این روحیه را مدیون امام (ره) و انقلاب اسلامی هستیم. جمهوری اسلامی به دلیل اتصال وحی و ارزش‌های اسلامی خوش درخشیده و حتی موجب رشد کسانی شده که در مقابل ایران جنگیدند. این کتاب حاوی نکات و خاطرات ارزشمند و شیرینی است. ما باید کمک کنیم که این کتاب جایگاه خود را در بین افراد کتاب خوان پیدا کند.

  در بخش دیگر مراسم سرهنگ محمد عزیز پرویز از اسرای وقت عراق درباره نحوه اسارت خود و رفتار نیروهای ایرانی با اسرا صحبت کرد.

  وی گفت: در سال ۱۹۸۲ اوایل جنگ در خرمشهر اسیر شدم. من افسر مخابرات گردان ۸ انتظامات بودم زمانی که در محاصره بودیم و تیراندازی می‌کردند من فریاد زدم الله‌اکبر خمینی رهبر و تیر ندازی قطع شد. نیروهای بسیجی ما را اسیر کردند و به ما آب و صبحانه دادند.

  وی در بخش دیگر خاطرات خود به مواجهه با شهید صیاد شیرازی اشاره کرد و گفت: وقتی یکی از همراهان ما گفت کمرم درد می‌کند سرهنگ صیاد شیرازی گفت برایش بالش بیاورند. من در سال ۸۶ میلادی مسئول خدمات پایگاه اسرا شدم و زمانی که آقای بشیری به قرارگاه خاتم آمدند، اوضاع پادگان بسیار بهتر شد. در همان سال ۸۷ نفر از اسرا امضا کردیم که به جبهه برویم. بعضی‌ها همان اوایل شهید شدند. آقای بشیری کاری با اسرا کردند که آنها دیگر اسیر عراقی نبودند بلکه ایرانی بودند. او باعث شد ما از خط رژیم بعثی عراق به خط امام برویم و این را مدیون خط امام خمینی و رهبری هستیم.

  در این مراسم مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و مقاومت حوزه هنری پس از تبریک انتشار کتاب گفت: یکی از کارهای ماندگار، خاطرات ایرانی‌های نگه دارنده از اسیران عراقی است. این کتاب آغازی برای این داستان است و در این بین یکی از پرونده‌های تنظیم شده پرونده فرار اسیران عراقی است. خوشحالم که حوزه هنری این بار زمین مانده را برمی‌دارد چرا که کار درباره ادبیات و حاشیه جنگ بسیار است.

  وی درباره یکی از افسرهای عراقی گفت: احمد علی محسن یا ابو جعفر که سرهنگ اسیر بودند بسیار جوان و شجاع بودند. وقتی با او مصاحبه کردم، گفت که مهمات لشکر ما از زاغه‌های عربستان تامین می‌شود. اسرایی که ما نگه داشتیم  از ۱۵ ملیت بودند. امیدوارم این کتاب طلیعه‌ای به این بخش از جنگ باشد که مغفول مانده است.

  مرتضی بشیری راوی کتاب در این جلسه گفت: ما تلاش کردیم اسیران احساس راحتی داشته باشند. رفتار ما تاکتیکی بود. برنامه‌ریزی بلندمدت داشتیم، بنابراین با زور و فشار حرف نمی‌زدیم. ما با اسیران رفیق بودیم و هیچ وقت از عامل فشار برای تعامل با آنها استفاده نکردیم. ما توانستیم منویات حضرت امام (ره) را در مورد اسرا اجرا کنیم. در آموزه‌های دینی ما گفته شده بود که با اینها چگونه رفتار کنیم. حشد شعبی حاصل رفتار آن زمان ماست.

   وی در پایان با بغضی در گلو اشاره به رفتار سیدالشهدا با اسیران کرد و گفت: این بهداشت روحی است. انسان در حالت تألم، آسیب‌پذیرتر است. تالمی که اسیر دارد در حالت اسارت عمیق‌تر می‌شود ما با آموزه‌های سیدالشهدا با آنها رفتار می‌کردیم.

  فاطمه بهبودی نویسنده اثر در این مراسم گفت: قبل از اینکه ما دغدغه نوشتن خاطرات آقای بشیری را داشته باشیم آقای تقی‌پور این دل‌ مشغولی را داشتند. جای ایشان در این مجلس خالی است. در زمان جنگ ایران و عراق ما برادران و پدران زیادی را از دست دادیم. اما در مورد جنگ مدافعان حرم در سوریه وقتی صحبت به میان می‌آید پاسخ آقای بشیری این است که وطن ما مرز بین کشورها نیست. وطن ما اسلامی و دوستدار علی ابن ابی طالب است.

  وی افزود: برای پوتین قرمزها مدیون جناب سرهنگی هستیم. اما کانون محبتی دارد که نویسنده‌ها را با افرادی که سهمی در جنگ دارد مرتبط می‌کند. امیدوارم این کتاب جایگاه خود را  در بین افرادی که دغدغه جنگ دارند، پیدا کند.

  در پایان این مراسم از فاطمه بهبودی نویسنده کتاب و مرتضی بشیری راوی کتاب تقدیر شد.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.