• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سودان با دخالت در دیگر کشورها ارتزاق می‌کند
  کد خبر : 2041327

  سودان با دخالت در دیگر کشورها ارتزاق می‌کند

  سودان با دخالت در دیگر کشورها ارتزاق می‌کندReviewed by on Sep 2Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «صادق المهدی»، رهبر حزب «الامه القومی» و طایفه «الانصار» سودان طی تصریحاتی، از سیاست خارجی دولت خارطوم بشدت انتقاد کرده و دخالت سودان در یمن و لیبی را «سیاست مزدوری» نظام حاکم…

  سودان با دخالت در دیگر کشورها ارتزاق می‌کندReviewed by on Sep 2Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «صادق المهدی»، رهبر حزب «الامه القومی» و طایفه «الانصار» سودان طی تصریحاتی، از سیاست خارجی دولت خارطوم بشدت انتقاد کرده و دخالت سودان در یمن و لیبی را «سیاست مزدوری» نظام حاکم در عرصه سیاست خارجی توصیف کرد.

  پایگاه خبری «سودان تریبون» در این‌باره نوشت: رهبر حزب «الامه القومی» سودان در بخش دیگری از خطبه نماز عید قربان که در مسجد «السید عبدالرحمن المهدی» ایراد کرد، این سیاست یکی از «ثمره‌های تلخ» بذری است که نظام حاکم در سیاست خارجی سودان کاشته است.

  دخالت در سودان جنوبی

  المهدی دخالت نیابتی حکومت سودان در لیبی را موجب خوشایند برخی طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی عنوان و تاکید کرد، دخالت خارطوم در منازعات کشور تازه تاسیس سودان جنوبی، دخالت این کشور در مناطق جنوبی سودان را درپی داشت.

  وی در ادامه خاطر نشان کرد: نظام حاکم در عرصه روابط بین الملل به مزدوری روی آورده و در این راستا، زمانی به یک محور متمایل و زمانی دیگر با محور متخاصم آن هم‌پیمان می‌شود و به این ترتیب ضمن نادیده گرفتن منافع ملی، سودان را در عرصه سیاست خارجی بی‌ارزش و کم اعتبار جلوه می‌دهد.

  مشارکت در جنگ یمن

  المهدی در بخش دیگری از خطبه عید قربان، اقدام خارطوم مبنی بر مشارکت در جنگ یمن را در تضاد با نقش مورد انتظار سودان و در تعارض با سیاست خارجی موزون این کشور از جمله میانجیگری از وقوع درگیری‌های مسلحانه بین دولت اردن و فلسطینیان مقیم این کشور دانست.

  پیشتر المهدی تجاوز نظامی عربستان علیه یمن را اشتباه خوانده و از حکومت سعودی خواستار آتش‌بس یک جانبه در یمن و برگزاری نشستی عربی برای ارائه طرح آشتی‌ملی در یمن شده بود.

  بحران شیوخ عرب

  رهبر حزب «الامه القومی» سودان درباره بحران خلیج فارس نیز گفته بود: اختلاف عربستان سعودی و امارات با قطر به بحرانی منجر شد که رهاورد آن دخالت‌های منطقه‌ای و بین المللی و به بن بست کشاندن همه تلاش‌ها برای حل بحران بود.

  به همین دلیل وی هرچه سریع‌تر خواستار برگزاری نشست‌هایی مشترک و بدون پیش شرط بین کشورهای متنازع برای حل اختلافات و توافق درباره مثیاقی اجتماعی شد، چراکه نتیجه این اختلافات تنها نفوذ جریان‌های افراطی و تروریسم و تجار سلاح در منطقه را به دنبال دارد.

  جایگاه حمهوری اسلامی

  صادق المهدی درباره جمهوری اسلامی ایران نیز گفته بود که ایران دارای حضور و موجودیتی «ژئو سیاسی» در منطقه است و ملت ایران سزاوار روابط برادرانه اسلامی هستند.

  وی تاکید کرد: لازم است، خواست و اراده عربی درپی تحقق «همزیستی مسالمت‌آمیز عربی – فارسی» و «اخوت سنی – شیعی» باشد. اگرچه برخی جریان‌های تندرو در ایران موانعی در روابط خارطوم – تهران ایجاد کردند، اما از زمان انتخاب «حسن روحانی» سیاست خارجی ایران به میانه‌روی متمایل شده است.

  رابطه با اسرائیل

  وی سخن گفتن درباره مقابله با ایران و هم‌پیمانی با اسرائیل را خطای فاحش خواند و تاکید کرد: اختلافات برخی کشورهای عربی با ایران، اختلافاتی سیاسی و مذهبی است، در حالی‌که اختلاف ما با اسرائیل اختلافی جوهری و موجودیتی است، لذا جایی برای رابطه با اسرائیل جز با بازگرداندن حقوق مشروع فلسطینیان وجود ندارد.

  المهدی موفقیت طرح دولت سودان در جمع‌آوری سلاح‌ در منطقه دارفور را منوط به شرایطی از جمله مشارکت تمام طرف‌ها در این طرح کرد و هشدار داد، عدم توجه به آنها می‌تواند، اوضاع در دارفور را به مرز انفجار امنیتی برساند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.