• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مشت آژانس بر دهن آمریکا / سیاست آمریکایی برای اعمال فشار بر ایران
  کد خبر : 2041307

  مشت آژانس بر دهن آمریکا / سیاست آمریکایی برای اعمال فشار بر ایران

  مشت آژانس بر دهن آمریکا / سیاست آمریکایی برای اعمال فشار بر ایرانReviewed by on Sep 2Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، دونالد ترامپ در حالی تلاش دارد به منظور مخالفت با توافق هسته ای ایران و کشورهای غربی در گزارش بعدی بر عدم پایبندی ایران به برجام تاکید…

  مشت آژانس بر دهن آمریکا / سیاست آمریکایی برای اعمال فشار بر ایرانReviewed by on Sep 2Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، دونالد ترامپ در حالی تلاش دارد به منظور مخالفت با توافق هسته ای ایران و کشورهای غربی در گزارش بعدی بر عدم پایبندی ایران به برجام تاکید کند که رئیس جمهور این کشور برنامه ­های خود برای رسیدن به این هدف را آغاز کرده است. از جمله این برنامه ها می توان به سفر نیکی هیلی به وین و دیدار با یوکیو آمانو اشاره کرد. هر چند آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته بار دیگر پایبندی ایران به برجام را مورد تاکید قرار داد و براین اساس برنامه آمریکا برای برهم زدن برجام نقش بر آب شد اما کارشناسان راهی که ترامپ و مخالفان جمهوری خواه برجام به منظور مخالفت با این توافق دنبال می کنند را پایان یافته نمی دانند. بسیاری از کارشناسان تاکید دارند که اقدامات ترامپ در مخالفت با توافق هسته ای موجب می شود او در یک بحران بی ثمر ورود کند اما در عین حال نمی توان از پیامدهای پیش بینی ناپذیر رویکرد او در قبال ایران به سادگی گذر کرد.

  در این مورد، علی بیگدلی، تحلیلگر روابط بین ­الملل در گفت وگو با خبرگزاری برنا با اشاره به اینکه رویکرد جدید آمریکا و سفر هیلی به وین کاری خلاف دیپلماتیک است، می گوید: هر چند این حرکت خلاف مندرجات برجام بوده که از سوی این کشور آغاز شد اما پاسخ سازمان بین المللی انرژی اتمی در خصوص پایبندی ایران مشت محکمی بر دهان آمریکا بود. چرا که این کشور قصد دارد از روشهای غیر معمول به منظور برهم زدن برجام استفاده کند.

  وی اقدامات آمریکا را در جهت اثر‌گذاری منفی بر گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحلیل می کند اما معتقد است، با وجود این دیده‌بان اتمی سازمان ملل در هشتمین گزارش خود درباره برجام، تاکید کرد که تهران به تعهداتش پایبند بوده است که این موضوع پاسخ محمکی به آمریکا بود.

  بیگدلی با بیان اینکه سیاست های آمریکا در جهت تحت فشار قرار دادن ایران است، اظهار می کند: آمریکا در حال حاضر سیاست ایران هراسی را در پیش گرفته است و تمام اقداماتی که صورت می گیرد، هدفش تحت فشار قرار دادن ایران به منظور تغییر در سیاست های منطقه ای کشورمان است. آمریکا تاکید دارد، سیاست های ایران در منطقه موجب افزایش نابسامانی شده است و به همین دلیل قصد دارد به نوعی با ایران در منطقه برخورد کند. موضوعی که اعضای کنگره نیز با آن مخالفت بسیاری دارند.

  این گزارش در شرایطی منتشر شد که در روزهای اخیر، فدریکا موگرینی، مسوول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا و دیگر مقامات بلندپایه این قاره حمایت قاطع خود را از برجام اعلام کرده‌اند. موضعی که موجب شده بهانه جویی های ترامپ و همفکرانش با چالش های جدی مواجه شود. برجام از جمله توافقاتی است که مخالفان جدی و سرسختی در بین احزاب و جریان های فکری آمریکا از یک سو و مخالفان منطقه ای از سوی دیگر دارد، این دو گروه از هر فرصتی برای از بین بردن این توافق بهره می برند. اگرچه برجام بین ایران و گروه ۱+۵ به امضا رسیده است و به این دلیل یک توافق بین المللی به حساب می آید اما کارشناسان تاکید دارند که ثبات و بقای برجام بیشتر منوط به اراده آمریکا و ایران است براین اساس کارشناسان تاکید دارند که ایران باید با اتخاذ سیاست های درست هیچ گونه بهانه ای را دست آمریکا ندهد. چرا که در این صورت اقدامات آمریکا به دلیل سیاست های کشورهای اروپایی آنچنان موثر نخواهد بود.

  علی بیگدلی، تحلیلگر مسائل بین الملل با اشاره به اینکه ابزار ایران برای فشار بر آمریکا بسیار محدود است، می گوید: برجام یک پیمان سیاسی و بین المللی است که آمریکا یکی از بخش های آن است. بنابراین بهم زدن برجام در فضای بین المللی و در اتحادیه اروپا بار منفی برای آمریکا خواهد داشت.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.