• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تهدید عربستان برای افشای اسناد مربوط به دریافت رشوه از سوی سازمان ملل
  کد خبر : 2041055

  تهدید عربستان برای افشای اسناد مربوط به دریافت رشوه از سوی سازمان ملل

  تهدید عربستان برای افشای اسناد مربوط به دریافت رشوه از سوی سازمان مللReviewed by on Sep 1Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «النجم الثاقب» یمن، تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک در دنیا به سمت پایان دادن به جنگ علیه یمن جهت گرفته است اما…

  تهدید عربستان برای افشای اسناد مربوط به دریافت رشوه از سوی سازمان مللReviewed by on Sep 1Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «النجم الثاقب» یمن، تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک در دنیا به سمت پایان دادن به جنگ علیه یمن جهت گرفته است اما این تلاش‌ها برای بازنده خواندن سعودی‌ها و اماراتی‌ها نیست بلکه در راستای خروج کلی و آبرومندانه ائتلاف از باتلاق یمن است.

  عملیات نظامی که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جبهه‌های مختلف و بخصوص در عمق خاک عربستان انجام می‌دهند نگرانی شاهزادگان آل سعود را برانگیخته و از سوی دیگر دولت آمریکا بسیاری از اختیارات فرماندهی ائتلاف ضد یمن را از دولت سعودی سلب کرده است که شروع آن با تغییر «احمد عسیری»، سخنگوی رسمی ائتلاف بود که آن را سخنگوی دروغگو خواند.

  بر اساس اطلاعات رسیده عربستان اسناد زیادی از رشوه گیری‌های سازمان ملل در ازای ساکت شدن در برابر تحولات یمن در اختیار دارد این اسناد پرده از توافق‌های مهم و خطیری بین ائتلاف و سازمان ملل برمی‌دارد.

  از همین رو سازمان ملل و شورای امنیت مجبور هستند که بسیاری از حوادث یمن را نادیده بگیرند و هر آنچه از سوی این نهادهای بین المللی اعلام می‌شود بیشتر شبیه یک قصه دراماتیک است تا بخواهد جدی گرفته شود.

  «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل از تلاش‌ها برای فراهم شدن شرایط مناسب ارائه طرح صلح جدید و قوی در یمن خبر داد اما تلاش‌های صلح در یمن شامل پیشنهادها و مذاکراتی است که با هدف جلب توجهات و سرپوش گذاشتن بر جرایم ائتلاف سعودی صورت می‌گیرد نه برای آرام کردن بحران یمن از طریق ارائه طرحی که از لحاظ سیاسی، نظامی و اقتصادی مناسب یمن باشد.

  «شین استیونسون»، رئیس دفتر سازمان بین المللی آکسفام در یمن هم روز یکشنبه گفت روند صلح متوقف شده در یمن نیاز به اصلاح فراگیر و تصمیم‌های جدید کارسازتر از سوی سازمان ملل دارد تا کلیدی برای بازشدن مسیر صلح باشد.

  استیونسون در اظهاراتی که پایگاه خبری این سازمان به عنوان یک نهاد خیریه بین المللی و غیردولتی که مقر آن در لندن است منتشر کرد، گفت: روند صلح در یمن متوقف است و قطعنامه شورای امنیت که گمان می‌رفت صلح را برای یمن به ارمغان آورد بهانه‌ای برای دست نیافتن به راه حلی میانه و گفت‌وگویی فراگیر بود.

  سازمان ملل باید موضع بی طرفانه‌ای در ازای بحران یمن در پیش بگیرد به گونه‌ای که جریان‌های سیاسی یمن اسماعیل ولد الشیخ،  نماینده سازمان ملل در یمن را یکی از ابزارهای دشمن متجاوز می‌داند که هیچ صلاحیتی برای این وظیفه خود ندارد و باید با فرد مناسب دیگری عوض شود.

  اما جای تعجب است که به دنبال شکست تلاش‌های ولد الشیخ که در ۲۵ آوریل ۲۰۱۵ جانشین جمال بنعمر اهل مغرب شده است  ما شاهد هیچ تلاش واقعی از سوی سازمان ملل برای حل بحران یمن نبودیم و این قضیه سوال‌های زیادی را برای آنهایی که پیگیر پرونده یمن هستند مطرح می‌کند و مهم‌ترین سوال این است که سازمان ملل چه نفعی از ادامه جنگ در یمن می‌برد.

  از سوی دیگر تنش‌های امنیتی، اقتصادی و انسانی در استان‌های جنوبی یمن ادامه دارد و جنوبی‌ها همچنان از اشغالگری‌های امارات و عربستان رنج می‌برند این نیروهای اشغالگر در چارچوب حذف برخی رهبران مخالف اشغالگری از حزب اصلاح دست به بازداشت‌های گسترده در شهرهای استان‌های جنوبی یمن می‌زنند.

  اماراتی‌ها تحت فرمان و نظارت آمریکایی‌ها شبکه‌ای از بازداشت‌گاه‌های سری را تاسیس کردند که به صورت غیرقانونی اداره می‌شود و بازداشتی‌ها در آن علاوه بر اینکه در معرض انواع شکنجه‌های بدنی و روانی قرار دارند  از ساده‌ترین حقوق خود که در قانون اساسی یمن و قوانین بین المللی آمده است محرومند .

  خبرگزاری آسوشیتدپرس توانسته اسناد وجود دستکم ۱۸ زندان مخفی در جنوب یمن را پیدا کند که توسط نیروهای اماراتی یا نیروهای یمنی تحت آموزش امارات اداره می‌شود این تحقیق بر اساس شهادت زندانیان سابق یا خانواده‌های برخی زندانیان، وکلای فعال در زمینه حقوق بشر و مقامات نظامی یمن آماده شده و قابل توجه است که دولت یمن که در هتل‌های ریاض اقامت دارد برخی از این زندان‌ها را نمی‌شناسد و اختیاری برای دسترسی به دیگر زندان‌ها هم ندارد.

  بنابراین گزارش زندان‌های امارات در داخل پایگاه‌هایی نظامی، بنادر و یکی از فرودگاه‌ها و همچنین در ویلاها و حتی در کلوپ‌های شبانه مخفی است و برخی بازداشتی‌ها برای بازجویی به پایگاهی اماراتی در اریتره منتقل شدند.

  این خبرگزاری به نقل از مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود گفت نیروهای آمریکایی در امر بازجویی از بازداشتی‌ها در برخی پایگاه‌ها در یمن مشارکت دارند آنها پس از آماده کردن فهرستی از سوال‌های برای طرح نزد زندانیان، گزارش کار بازجویی را از متحدان اماراتی خود دریافت می‌کنند.

  این منابع آمریکایی تاکید کردند که فرماندهی نظامی آمریکا از ادعای شکنجه در این زندان‌ها باخبر است و پیش‌تر هم این قضیه را بررسی کردند اما تنها به این امر تاکید کرده که نظامیان آمریکایی در جریان وقوع چنین تخلفاتی حاضر نبودند.

  از مهم‌ترین ماموریت امارات در یمن اجرای طرح تجزیه این کشور است چیزی که در دوره استعمار انگلیس نیز وجود داشت امارات همچنین بر اجرای طرح «ب» برای تسلط بر استان‌های جنوبی و مرکز آن عدن متمرکز است تا وضعیت آن را به چیزی که در جریان اشغالگری عربستان بازگرداند ان هم بعد از ناکامی عربستان در اجرای طرح «الف» که همان عملیات طوفان قاطعیت و پیامدهای آن بود.

  موضع امارات در یمن محدود به تمایل آن برای گسترش سلطه و نفوذ بخصوص در مناطق جنوبی این کشور نیست امارات گام‌هایی عملی برای اشغال یمن برداشته است  و نیروهای ویژه‌ای را نظیر نیروهای حضرموت و غیره تاسیس کرده تا تسلط خود را بر بیش‌تر خاک یمن گسترش بدهند نه اینکه محدود به بنادر و فرودگاه‌های جنوب این کشور باشند.

  یک نیروی امنیتی وابسته به کمربند امنیتی یمن هم روز چهارشنبه به سمت شهر التواهی عدن حرکت کرد و به گفته منابع رسانه‌ای این یگان امنیتی به سمت مقری دیپلماتیک در محله گولد مور حرکت کرده جایی که نیرویی از گردان موسوم به سلمان سنگر گرفته اند و منجر به بازداشت قاسم الجوهری فرمانده این گردان شد.

  در پایان باید گفت کاری که امارات در یمن انجام می‌دهد جدا و خارج از ساختار ائتلاف دشمن سعودی است گویی این کشور به طور مستقل تحت نظارت آمریکا و انگلیس به یمن تجاوز کرده و برنامه‌ای را به بهانه مبارزه با تروریسم به اجرا گذاشته تا مداخله نظامی خود را توجیه و به اختلافات داخلی پایان بدهد و همه این ماموریت را زمانی آغاز کرده که  نیروهای خود را از یمن خارج کرد بخصوص پس از اینکه تابوت‌های سربازان امارات را به کشورشان منتقل کرد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.