• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تشریح اهداف سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه
  کد خبر : 2041040

  تشریح اهداف سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه

  تشریح اهداف سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقهReviewed by on Sep 1Rating: «رضا حجت شمامی»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اهداف تحرکات جدید واشنگتن در منطقه به دنبال سفرهای فشرده مقامات آمریکایی به غرب آسیا، با اشاره به اینکه اردن برای غرب از یک ماهیت اطلاعاتی- جاسوسی برخوردار است،…

  تشریح اهداف سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقهReviewed by on Sep 1Rating:

  «رضا حجت شمامی»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اهداف تحرکات جدید واشنگتن در منطقه به دنبال سفرهای فشرده مقامات آمریکایی به غرب آسیا، با اشاره به اینکه اردن برای غرب از یک ماهیت اطلاعاتی- جاسوسی برخوردار است، بیان داشت: سفرهای منطقه‌ای آمریکایی­‌ها طی ایام اخیر بسیار زیاد و پیچیده شده که هر کدام هدف خاصی را دنبال می­‌کند.

  وی با توجه به سفرهای مقامات آمریکایی به منطقه گفت: این سفرها معنادار است. زمانی که وزیر خارجه یا وزیر دفاع کشوری از کشور دیگری دیدار می‌کند، نمی‌توان از کنار آن به‌سادگی گذشت. وزیر دفاع آمریکا اخیراً به منطقه غرب آسیا و کشورهای خاصی در این منطقه سفر کرد.

  کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر مقاصد خاص سفرهای وزیر دفاع آمریکا اشاره داشت: وی از اردن، عراق، اقلیم کردستان و ترکیه دیدار کرد. بر این اساس سفر وزیر دفاع آمریکا یک سفر خاص و دارای جهت‌گیری خاصی است.

  وی با اشاره به اهمیت استراتژیک اردن برای غرب تأکید کرد: اردن در بین کشورهای منطقه همواره برای غرب از یک ماهیت اطلاعاتی- جاسوسی- امنیتی برخوردار بوده است. همواره بسیاری از تصمیمات امنیتی یا سیاسی حاکم بر منطقه در این کشور بازبینی می‌شود و بعداً به اجرا در می‌آید.

  حجت شمامی با توجه به نادیده گرفته شدن جایگاه اردن در منطقه مطرح کرد: اردن یک محدوده خاص اطلاعاتی – جاسوسی برای آمریکا و انگلیس است. کشورهای منطقه غرب آسیا به اردن اهمیت نمی‌دهند؛ اما این کشور برای غرب از جایگاه خاصی برخوردار است.

  وی با تأکید بر اهمیت سفر وزیر دفاع آمریکا به عراق نیز اشاره داشت: سفر جیمز ماتیس به عراق از اهمیت خاصی برخوردار است. نخست اینکه بحث تداوم مبارزه با داعش مطرح است و اینکه سرانجام داعش در این کشور چه خواهد شد. همچنین در این سفر مسئله همه‌پرسی اقلیم کردستان نیز موردبحث قرار گرفت.

  کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اهمیت ویژه‌ همه‌پرسی اقلیم کردستان گفت: آمریکا به دنبال تجزیه کشورهای منطقه به خصوص عراق است. با این حال واشنگتن در حال حاضر چندان موافق بحث همه‌پرسی نیست؛ چراکه اگر این رفراندوم برگزار شود، کردها به استقلال رأی خواهند داد که در این صورت امکان بروز اختلافات داخلی اقلیم کردستان وجود دارد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.