• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » ادعای جوانگرایی آموزش وپرورشی‌ها با بکارگیری نیرو‌های بازنشسته
  کد خبر : 2040941

  ادعای جوانگرایی آموزش وپرورشی‌ها با بکارگیری نیرو‌های بازنشسته

  ادعای جوانگرایی آموزش وپرورشی‌ها با بکارگیری نیرو‌های بازنشستهReviewed by on Aug 31Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکی از چالش های اصلی آموزش پرورش در ادوار مختلف مساله تامین نیروی انسانی است و با وجودی که جمع کثیری از جوانان برای فعالیت در عرصه…

  ادعای جوانگرایی آموزش وپرورشی‌ها با بکارگیری نیرو‌های بازنشستهReviewed by on Aug 31Rating:

  ادعای جوانگرایی آموزش وپرورشی‌ها با بکارگیری نیرو‌های بازنشستهبه گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکی از چالش های اصلی آموزش پرورش در ادوار مختلف مساله تامین نیروی انسانی است و با وجودی که جمع کثیری از جوانان برای فعالیت در عرصه معلمی مشتاق بوده و توان و تحصیلات لازم را کسب کرده اند اما همواره سد محکم بروکراسی‌های اداری مانع از حضور آنها می‌شود و از طرفی هرساله با آغاز سال تحصیلی اخبار متعددی از گوشه وکنار کشور مبنی برنبود معلم درکلاس‌های درس شنیده می‌شود علاوه براین مساله چندی است سونامی بازنشستگی معلمان و نیاز مبرم به نیرو از سوی آموزش و پرورشی ها مطرح شده است که با توجه به مسیرهای جذب منحصر شده به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی این حجم از نیاز پاسخگو داده نمی شود.

  اسفندیار چهاربندرئیس مرکز برنامه ریزی نیروی انسانی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به سونامی بازنشستگی معلمان گفت: از امسال تا سال ۱۳۹۹، ۳۲۰ هزار نفر در آموزش و پرورش بازنشسته خواهند شد و براین اساس به ۳۰۰ هزار معلم نیاز خواهیم داشت و نیازهای انبوه آموزش و پرورش به معلم را با توجه به سونامی خروج نیرو باید با روش‌های منطقی و مناسب پاسخ دهیم چراکه هر لحظه ممکن است سیل استخدام از مسیرهای غیر از تربیت معلم مجدد فعال شود که این مقوله موجب می‌شود فارغ‌التحصیلان کارآمد دانشگاه‌ها از فرصت حضور در آموزش و پرورش محروم بمانند.

  نسخه پیچی آقای وزیر برای بحران نیروی انسانی

  رفع مشکل نیروی انسانی در آموزش و پرورش به حدی بغرنج شده است که سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در برنامه های پیشنهادی خود به مجلس پیش از تصدی این پست به ارائه روش هایی در این حوزه اشاره کرده و گفت: برای تامین بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش می‌توان با اتخاذ برخی سازوکارها بخشی از افراد مذکور که شرایط بازنشستگی را دارند ترغیب به ادامه فعالیت کرد.

  وی همچنان به این روش های خود پایبند بوده و در مراسم تودیع و معارفه خود بیان کرد: از سال جاری تا ۴ سال آینده تعداد زیادی از معلمان شرایط بازنشستگی پیدا می‌کنند و در جلسات با مدیران کل درخصوص روش‌های مختلف تامین و جایگزینی افراد بررسی انجام شد و مطرح شد افراد توانمند که تمایل به ادامه کار دارند بازنشستگی را به تاخیر بیاندازند.

  وی بیان کرد: البته از دانشگاه فرهنگیان حدود ۲۰ هزار نفر جذب نیرو خواهیم داشت و در مذاکره با سازمان برنامه و بودجه وضعیت نیرو‌های حق التدریس را مشخص کردیم تا مانند سال‌های قبل بخشی از حق التدریس‌ها را تامین کنیم.

  پیش از این وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه هم اکنون دانشگاه فرهنگیان ظرفیت پذیرش دانشجو در حد مورد نیاز ٢٠ الی ٢۵ هزار نفر در سال را ندارد، اظهار کرد: متاسفانه طی سال‌های گذشته ظرفیت مورد نیاز در دانشگاه فرهنگیان ایجاد نشده است و یکی از راه های افزایش ظرفیت دانشگاه فرهنگیان تشکیل کنسرسیوم با دانشگاه‌های دیگر به منظور بهره‌مندی از ظرفیت علمی و تجهیزاتشان و بر اساس برنامه درسی دانشگاه است.

  این مساله در حالی پیش می‌رود که تا کنون معلمان حق التدریس بابت حق الزحمه خود همواره با چالش مواجه بودند و تامین اعتبار لازم برای این طرح درنظر گرفته نشده است و امسال بازهم به کارگیری نیروهای حق التدریس در دستورکارقراردارد علاوه بر این مساله توجه به امنیت شغلی این گروه نیز اهمیت بسزایی برخوردار است که تاکنون چاره ای برای آن اندیشیده نشده است.

  بحران نیروی انسانی، پویایی آموزش و پرورش را نشانه گرفته است

  قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان به‌کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاههای اجرائی موضوع ماده(۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸/۷/۱۳۸۶ و کلیه دستگاههایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می‌کنند، ممنوع می‌باشد.

  البته در تبصره یک این قانون مقامات مذکور در ماده(۷۱) قانون مدیریت خدمات کشوری و همترازان آنها و ایثارگران، فرزندان شهدا و جانبازان هفتاد درصد (۷۰%) و بالاتر، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و دارندگان اجازات خاصه مقام معظم رهبری از شمول این قانون مستثنی می‌باشند همچنین در تبصره ۲ دستگاههای موضوع این قانون در صورت لزوم می‌توانند از خدمات بازنشستگان متخصص با مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر به‌صورت پاره‌وقت و ساعتی استفاده کنند. حداکثر ساعات مجاز برای استفاده از بازنشستگان، یک‌سوم ساعات اداری کارمندان رسمی است وحق‌الزحمه این افراد متناسب با ساعات کاری آنها حداکثر معادل یک‌سوم کارمندان رسمی همان شغل تعیین و پرداخت می‌شود.

  وزیر آموزش و پرورش نیز به استناد این مساله بهره‌گیری از نیروهایی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند ، در چارچوب ضوابط قانونی دانست و گفت: باید یادآور شد تا وقتی فردی بازنشسته نشود مشمول قانون منع بازنشستگی نمی‌شود زیرا مجددا دعوت به کار نشده و مشکلی در این حوزه وجود ندارد.

  همواره به مساله پویایی در آموزش و پرورش و تحول اشاره می شود که طبیعتا چنین مواردی جز با فعالیت نیروهای فعال و جوان محقق شد، نیروهایی که بینش و نگرشی نوگرایانه داشته باشند علاوه بر آن وجود تغییرات را ضروری بدانند بنابراین نیروهای بازنشسته یا در آستانه بازنشستگی برای چنین اقداماتی گزینه مناسبی نیست.

  دانشگاه فرهنگیان، نهادی مغفول مانده در آموزش و پرورشی

  دانشگاه فرهنگیان با هدف تأمین، تربیت و توانمندسازی معلمان و نیروی انسانی است که در سال ۱۳۹۰ با تجمیع کلیه مراکز تربیت معلم سراسر ایران تأسیس شد هر چند در فعالیت این دانشگاه انتقاداتی وارد است اما مقرر شده مسیر برای جذب نیروی انسانی از این محل باشد بنابراین ضرورت توجه هرچه بیشتربه این دانشگاه وجوددارد اما با این وجود در مدیریت این مجموعه اتفاق نظری وجود نداشته و برخلاف قانون محمد مهرمحمدی ۴ سال است که سرپرستی را در این دانشگاه بر عهده گرفته است.

  بطحایی علی رغم اظهارات خود مبنی بر شتاب در تحولات و ساماندهی نیروی انسانی هنوز تصمیم قطعی برای وضعیت سرپرستی نگرفته و عنوان کرد: دانشگاه فرهنگیان باید به لحاظ کیفی در سطح انتظارات مدیران ارشد کشور باشد و یکی از برنامه‌های بنده به مجلس ارتقای سطح دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی بود، اما راجع به مدیریت آن سوال نکنید، چون هنوز تصمیمی نگرفته ام.

   با توجه به اهمیت این نهاد در تامین نیروی انسانی به نظر می رسد ساماندهی به وضعیت بخش های مختلف این دانشگاه اولویت داشته باشد و قطعا مدیریت راس این ساماندهی ها قرار دارد اما بطحایی معتقد است تصمیم‌گیری درباره دانشگاه فرهنگیان را به بعد از سال تحصیلی موکول کند.

  جای خالی قانون برای توجه بیشتر به پویایی معلمان

  فرهاد فلاحتی در گفت وگو با خبرنگار آموزش و پرورش باشگاه خبرنگاران جوان، در مورد وضعیت تامین نیروی انسانی و عدم پویایی لازم نیروهای بازنشسته بیان کرد: روش های درنظر گرفته از سوی وزیر آموزش و پرورش در چارچوب ضوابط قانونی قرار دارد اما برای به کارگیری نیروهای فعال باید تغییری در قانون داشته باشیم و این امر مستلزم ورود لایحه ای از سوی دولت به مجلس است.

  با این وجود هرچند تصمیمات در نظر گرفته شده در چارچوب قانون است اما تعامل با نیروی انسانی آن هم در حیطه کودکان و نوجوانان که آینده ساز کشور هستند از اهمیت بسزایی برخوردار است و مربیان و معلمان در کنار تجربه و توان لازم نیاز به پویایی و شادابی دارند تا این انتقال آموزه ها به بهترین شکل انجام شود بر همین اساس بعید به نظر می رسد فردی با سابقه کاری قریب به ۳۰ سال انرژی لازم برای انتقال آموزه ها را داشته است.

  علاوه براین مسائل توجه به جوانگرایی در اظهارات وزیر جدید آموزش و پرورش مشاهده شده همچنین پیش از این در دولت نیز به استفاده از جوانان تاکید شده بود حال باید دید این گفته ها تا واقعیت و عملیاتی شدن چقدر فاصله دارد؟

  گزارش از آتوسا دولتیاری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.