• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آهوهای ریم خوزستان در منطقه حفاظت‌شده میشداغ و فکه امنیت ندارند/ انفعال اداره محیط زیست خوزستان در نجات جان آهوها
  کد خبر : 2040800

  آهوهای ریم خوزستان در منطقه حفاظت‌شده میشداغ و فکه امنیت ندارند/ انفعال اداره محیط زیست خوزستان در نجات جان آهوها

  آهوهای ریم خوزستان در منطقه حفاظت‌شده میشداغ و فکه امنیت ندارند/ انفعال اداره محیط زیست خوزستان در نجات جان آهوهاReviewed by on Aug 31Rating: ناصر عبیات فعال محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه آهوهای ریم در منطقه حفاظت‌شده میشداغ و فکه  امنیت ندارند گفت: آهوهای ریم در…

  آهوهای ریم خوزستان در منطقه حفاظت‌شده میشداغ و فکه امنیت ندارند/ انفعال اداره محیط زیست خوزستان در نجات جان آهوهاReviewed by on Aug 31Rating:

  ناصر عبیات فعال محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه آهوهای ریم در منطقه حفاظت‌شده میشداغ و فکه  امنیت ندارند گفت: آهوهای ریم در این منطقه همواره یا شکار شده و یا در کانال آب‌رسانی پای پل غرق می‌شوند.

  این فعال محیط زیست بابیان اینکه یک کانال آب‌رسانی از میان زیستگاه آهوان در منطقه میشداغ می‌گذرد و آهوان آن منطقه به دلیل تردد به‌منظور تغذیه و چَرا و ترسانده شدن توسط افراد مختلف و شکارچیان در حین فرار به داخل کانال بتونی افتاده و غرق می‌شوند و یا به دست شکارچیان به‌صورت زنده گرفتار می‌شوند، اظهار داشت: حدود چهار سال است که این رویه تکرار می‌شود ولی نه سازمان محیط زیست این مشکل را حل کرده و نه سازمان آب و برق کانال خود را ایمن‌سازی کرده است.

  وی ادامه داد: سؤال من به‌عنوان یک فعال محیط زیست از سازمان حفاظت محیط زیست این است که چرا اداره کل محیط زیست خوزستان تاکنون از سازمان آب و برق شکایت نکرده است؟ و اگر شکایت کرده است پس چرا این مشکل پس از چند سال حل‌نشده است؟ آیا تلف شدن یک‌گونه جانوری در معرض انقراض این‌قدر بی‌اهمیت است که مسئولان سازمان  محیط‌ زیست به‌سادگی از کنار آن می‌گذرند؟

  عبیات بابیان اینکه دو سال پیش مشکلات فراوانی که برای حیات‌وحش منطقه میشداغ به وجود آمد و موجب شد تا تعداد آهوان باقی‌مانده به سمت مرز ایران و عراق و در نهایت منطقه طیب عراق فرار کنند، گفت: از دلایل فرار آهوان می‌توان به حضور بیش‌ازپیش شکارچیان و همچنین اشغال این زیستگاه توسط دامداران اشاره کرد.

  وی ادامه داد: منطقه میشداغ یک منطقه حفاظت‌شده است و طبق شرایط قانونی مناطق چهارگانه سازمان شکار و حضور دام و چرای آن ممنوع است.

  این فعال محیط زیست با اعلام این خبر که یک محیط بان بستانی با ابتکار خود جمعیت خوبی از آهوان فراری به آن‌سوی مرزها را دوباره به خاک میهن عزیز بازگردانده است، ابراز داشت: این محیط بان با ایجاد چاه و ساخت آبشخور توانست توجه آهوان آواره و تشنه فراری به  آن‌سوی مرز را به سمت خاک کشورمان جلب کند و  تاکنون بیش از چهل رأس  آهوها از خاک عراق به خاک کشورمان واردشده و در منطقه میشداغ زندگی می‌کنند.

  عبیات با اظهار تأسف از اینکه بسیاری از این آهوهای فراری از سوی شکارچیان عراقی آن‌ها شکار شدند، تصریح کرد: هرچند امسال با تلاش محیط بان غیور بستانی تعداد از این آهوها دوباره به منطقه تپه‌ماهورها و شنزارهای میشداغ بازگشتند اما تعدادی از آن‌ها افتادن و غرق در کانال پای پل افتاده‌اند.           

  وی یادآور شد: آهوی ریم که در شنزارهای بستان و تپه‌ماهورهای اطراف زندگی می‌کند گونه خاصی از آهو است که با گونه‌های موجود در کشور متفاوت است. اما  اداره محیط زیست خوزستان تابه‌حال در شناسایی ژنتیکی این نوع آهو هیچ اقدامی نکرده است و از سوی مردم حمایت و پشتیبانی می‌شود.

  وی اظهار امیدواری کرد رئیس جدید سازمان محیط زیست توجهی خاص به این منطقه محروم داشته باشد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.