• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » بررسی عوامل اجتماعی و فرهنگی م‍ؤثر بر مصرف انرژی خانوار پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌‏ها
  کد خبر : 2040383

  بررسی عوامل اجتماعی و فرهنگی م‍ؤثر بر مصرف انرژی خانوار پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌‏ها

  بررسی عوامل اجتماعی و فرهنگی م‍ؤثر بر مصرف انرژی خانوار پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌‏هاReviewed by on Aug 29Rating: چکیده بخش خانگی در میان بخش ‏های اقتصادی کشور، از بزرگ‏ترین مصرف‏کنندگان نهایی انرژی است و شدت انرژی آن، برخلاف سایر بخش‏ها، روندی صعودی دارد. قانون هدفمندسازی یارانه ‏ها از اقدامات اساسی دولت نهم است…

  بررسی عوامل اجتماعی و فرهنگی م‍ؤثر بر مصرف انرژی خانوار پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌‏هاReviewed by on Aug 29Rating:

  چکیده

  بخش خانگی در میان بخش ‏های اقتصادی کشور، از بزرگ‏ترین مصرف‏کنندگان نهایی انرژی است و شدت انرژی آن، برخلاف سایر بخش‏ها، روندی صعودی دارد. قانون هدفمندسازی یارانه ‏ها از اقدامات اساسی دولت نهم است که از جمله اهداف اجرای آن، کاهش مصرف انرژی این بخش بوده است. بخش خانگی متشکل از گروه ‏هایی است که به لحاظ ویژگی‏های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متفاوتند و به نظر می‏رسد تغییر یکسان قیمت دو حامل برق و گاز طبیعی در نتیجه اجرای این قانون برای تمامی این گروه‏ ها، اثرات متفاوتی بر میزان مصرف هر گروه داشته باشد. هدف پژوهش حاضر، بررسی تأثیر ویژگی ‏های اجتماعی (پایگاه اقتصادی-اجتماعی) و فرهنگی (فرهنگ زیست‏محیطی) مؤثر بر میزان تغییر مصرف برق و گاز طبیعی خانوارهای شهر اصفهان پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ‏هاست. بدین منظور با کسب نظرات خانوارها و با استفاده از ابزار پرسشنامه، فرضیه‏ های پژوهش بررسی شده ‏اند. جامعه آماری شامل کلیه خانوارهای ساکن در مناطق پانزده ‏گانه شهرداری اصفهان بوده است و نمونه ‏گیری به روش تصادفی ساده انجام شده است. حجم نمونه برای بررسی فرضیه‏ های پژوهش، ۱۴۵ خانوار بوده است. نتایج حاصل از پژوهش نشان داد پایگاه اقتصادی-اجتماعی خانوارهای اصفهانی بر میزان صرفه ‏جویی آن ‏ها در مصرف انرژی (برق و گاز طبیعی) تأثیر معناداری نداشته است؛ در حالی که فرهنگ (زیست‏ محیطی) خانوارها، تأثیر منفی معناداری داشته است.

  کلیدواژه ها: قانون هدفمندسازی یارانه ‏ها؛ مصرف انرژی؛ پایگاه اقتصادی-اجتماعی؛ فرهنگ زیست محیطی؛ خانوار؛ شهر اصفهان

  نویسندگان:

  نعمت الله اکبری: استاد، گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان، ایران

  هوشنگ طالبی: دانشیار، گروه آمار دانشگاه اصفهان، ایران

   اعظم جلائی: دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه اصفهان، ایران  

  فصلنامه جامعه شناسی کاربردی – دوره ۲۷، شماره ۴ – شماره پیاپی ۶۴، زمستان ۱۳۹۵.

  برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.