• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » استقبال مردم سوریه و هند از قرآن با خطوط ایرانی/ پیشنهاد نصب هولوگرام بر روی قرآن‌ها
  کد خبر : 2040148

  استقبال مردم سوریه و هند از قرآن با خطوط ایرانی/ پیشنهاد نصب هولوگرام بر روی قرآن‌ها

  استقبال مردم سوریه و هند از قرآن با خطوط ایرانی/ پیشنهاد نصب هولوگرام بر روی قرآن‌هاReviewed by on Aug 29Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس، پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ضرورت ایجاد سیستمی برای نظارت بر چاپ و نشر قرآن در ایران بیش از پیش احساس شد…

  استقبال مردم سوریه و هند از قرآن با خطوط ایرانی/ پیشنهاد نصب هولوگرام بر روی قرآن‌هاReviewed by on Aug 29Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس، پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ضرورت ایجاد سیستمی برای نظارت بر چاپ و نشر قرآن در ایران بیش از پیش احساس شد که در نهایت با پیشنهاد مسئولان وقت دارالقرآن‌ سازمان تبلیغات اسلامی و مصوبه چهارم اسفندماه ۱۳۶۲ شورای عالی تبلیغات اسلامی مسئولیت این امر مهم به عهده دارالقرآن‌الکریم سپرده شد.

  پس از آن با تشکیل شورای نظارت بر چاپ و نشر قرآن‌کریم و پیرو بخشنامه ۶ مرداد ۱۳۶۴ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این مجموعه به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. مدیریت، بررسی، تصحیح و همچنین نظارت و ارزیابی از مهم‌ترین وظایف این معاونت است که برای هر کدام برنامه‌هایی تدوین و اجرایی شده است.

  ترویج خطوط ایرانی در چاپ و نشر قرآن

  احمد زرنگار معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس، با اشاره به اهداف این معاونت اظهار داشت: ما در چند سال اخیر به دنبال ترویج خطوط ایرانی به‌منظور سهولت در خواندن قرآن کریم هستیم. بر همین اساس از زمانی که وارد معاونت نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن شدم، سعی در حمایت بیشتر از خوشنویسان ایرانی قرآن کریم کردم.

  وی بابیان اینکه هم‌اکنون ناشران در کنار استفاده از خط «عثمان‌طه» از سایر خطوط ایرانی نیز استفاده می‌کنند، افزود: امسال قرآن‌هایی با خط استاد محسن عبادی و حسن‌زاده چاپ شد، حتی برخی خطوط ایرانی توسط مؤسسات مختلف به فونت تبدیل شد تا بتوانیم با در اختیار قرار دادن متن قرآن کریم به ناشران، تعداد تیراژ چاپ قرآن‌ با خطوط ایرانی را افزایش دهیم.

  بارگذاری ۷ فونت قرآن ایرانی در فضای مجازی/نحوه سفارش فونت

  زرنگار با اشاره به اینکه خط «عثمان‌طه» در عین زیبایی از شیوه کتابت عربی بهره گرفته است، گفت: خواندن کتابت عربی شاید برای بسیاری از افراد به‌ویژه جوانان و نوجوانان چندان راحت نباشد. بر همین اساس ما سعی کردیم به‌منظور سهل‌القرائه شدن قرآن کریم و ایجاد انس عمومی با کلام وحی، خطوط ایرانی را ترویج دهیم و کمتر از خط استاد «عثمان‌طه» استفاده شود.

  معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن از اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌ای با مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد خبر داد و افزود: سال گذشته با مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد تفاهم‌نامه‌ای برای تصحیح قرآن‌های موجود در فضای مجازی منعقد کردیم و جلساتی نیز برای بهبود این روند داشتیم که هم‌اکنون کار فنی، سخت‌افزاری و نرم‌افزاری انجام برنامه‌ها در حال تدوین و نهایی شدن است.

  وی بابیان اینکه به‌منظور ایجاد همکاری بیشتر باید فونت‌های متناسب طراحی و تنظیم شود، گفت: با برخی از مؤسسات در این زمینه مذاکراتی داشته‌ایم و با حمایت مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد فونت‌هایی در حال آماده‌سازی است که هم‌اکنون ۷ فونت آماده بهره‌برداری است و تمامی سایت‌ها می‌توانند از این فونت‌ها استفاده کنند و حتی اگر خود قصد ساخت فونت داشته باشند ما فونت آن‌ها را تصحیح و مجوز لازم را می‌دهیم.

  برگزاری دوره آموزشی برای مصححان قرآن در مهرماه

  زرنگار با اشاره به اینکه پس از نهایی شدن فعالیت‌ها، تمامی سایت‌هایی که از مرکز رسانه دیجیتال مجوز فعالیت دارند، باید اشکالات موجود را برطرف سازند، تصریح کرد: یکی از مباحثی که همه ساله مطرح است، بحث ارتقای سطح معلومات مصححان قرآن کریم است. بر همین اساس ما هر سال آموزش و دوره‌هایی برای این افراد برگزار می‌کنیم تا از این طریق گامی به سمت تصحیح بهتر آیات الهی برداریم.

  معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن از برگزاری دوره آموزش مصححان قرآن در مهرماه خبر داد و افزود: در این دوره‌ها علاوه‌ بر آموزش زبان عربی در سطوح مختلف، جلساتی برای بهبود عملکرد مصححان برگزار می‌شود تا آنها در صورت مواجهه با اغلاط با استفاده از دانش موردنیاز به تصحیح آنها بپردازند.

  چاپ قرآن استاندارد می‌شود

  وی با بیان اینکه برای ما استانداردسازی چاپ قرآن کریم از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: در جلساتی با مسئولان وزارت ارشاد پیشنهاد استانداردسازی چاپ قرآن کریم مطرح و مورد موافقت قرار گرفت که نتیجه گرفتیم استانداردها را آماده کنیم و به مسئولان ارشاد هم داده‌ایم و امیدواریم این موضوع در شورای عالی نظارت نیز به تصویب برسد تا استانداردهای کارشناسی‌شده را تأیید و پس از تصویب آن، به ناشران ابلاغ کنیم تا قرآن‌هایی متناسب با استانداردهای لازم به چاپ برسد.

  زرنگار به لزوم قیمت‌گذاری قرآن کریم در ۶ ماهه دوم سال جاری نیز اشاره کرد و افزود: برای این منظور نیز جلساتی برگزار شده است اما هنوز به نتایج مطلوبی نرسیده‌ایم، اما امیدواریم با برنامه‌ریزی بهتر از تخلفات جلوگیری کرده و اجازه فروش نامتعارف قرآن را ندهیم. متأسفانه برخی ناشران قرآن‌هایی که با قیمت ۶ هزارتومان تمام می‌شود را با قیمتی بیشتر می‌فروشند (البته عمدتاً این افراد دلال هستند).

  لزوم قیمت‌گذاری مناسب قرآن

  معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن بابیان اینکه برای ایجاد رقابت باید قیمت‌گذاری قرآن متنوع باشد، گفت: هم‌اکنون قرآن‌هایی با مشخصات مختلف چاپ و منتشر می‌شود که ما سعی داریم با استانداردسازی و قیمت‌گذاری مناسب رقابت ناشران را نیز در این زمینه افزایش دهیم.

  وی با اشاره به ترجمه قرآن توسط زنده ‌یاد استاد مهدی الهی قمشه‌ای نیز تصریح کرد: ترجمه قرآن این استاد چند بار توسط کارشناسان مختلف در معاونت قرآن و عترت ارشاد و سازمان دارالقرآن ویراستاری شد. همچنین جناب استاد ولی نیز ویراستی بر آن داشتند که در نهایت ما ویراست‌های آن را برای معاونت قرآن و عترت ارشاد هم فرستادیم چون مسئول ترجمه آن‌ها هستند که پس از تأئید این ترجمه به ما تحویل دهند تا مجوزهای لازم را صادر کنیم چرا که دارالقرآن مسئولیت اعطای مجوز را دارد.

  زرنگار با اشاره به اینکه در ۶ ماه اخیر ویراستاری جدید و خوبی از ترجمه الهی قمشه‌ای از قرآن کریم انجام شد، خاطرنشان کرد: ترجمه الهی قمشه‌ای نقطه عطفی در ترجمه قرآن کریم بود که در مجموع چون چندین نفر از اساتید نگارش آن را بر عهده داشتند، نام اساتید در ویراست جدید نیامده و ناشران نمی‌توانند از این ترجمه بدون ویرایش جدید استفاده کنند، بلکه باید با ویرایش جدید و یا با ترجمه استاد بهرام‌پور یا انصاریان به چاپ برسد که به صورت رایگان در اختیار ناشران قرار می‌گیرد.

  استقبال مردم سوریه و هند از قرآن به خط ایرانیان

  وی با بیان اینکه خطوط ایرانی در کشورهای دیگر نیز مورد استقبال قرار گرفته است، تصریح کرد: قرآن‌هایی به خط استاد حسن‌زاده چاپ و در سوریه توزیع شد که خوشبختانه مورد استقبال هم قرار گرفت. در کشور هند هم قرآن به خط استاد صفا مهدوی چاپ شده بود که با وجود اینکه خط ایرانی است و برخی معتقدند ممکن است وحدت مسلمانان خدشه‌دار شود، هیچ مشکلی پیش نیامده بود. در هر صورت هدف خواندن قرآن کریم است که در احادیث هم داریم حداقل ۵۰ آیه از قرآن کریم روزانه بخوانیم که با آسان‌سازی کتابت این امر اتفاق می‌افتد.

  نداشتن مجوز چاپ و نشر قرآن خیانت است/ برخورد جدی با ناشران متخلف

  معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن در ادامه به تخلفات برخی ناشران قرآنی اشاره کرد و گفت: بسیاری از تخلفاتی که وجود دارد مربوط به مرحله نشر قرآن کریم است که البته به ناشران متخلف هشدارهایی داده شده است تا شاهد این تخلفات نباشیم. ناشران باید توجه کنند وقتی می‌گوییم قرآن‌ها را بیاورید تا تصحیح شوند، اگر بی‌توجه باشند در قبال خدا و مردم مسئول هستند.

  زرنگار با اشاره به اینکه نداشتن مجوز چاپ و نشر قرآن خیانت است، گفت: برخی از ناشران در زمینه مراجعه برای دریافت مجوز نشر قرآن کوتاهی می‌کنند، اما باید دقت شود که این کوتاهی گاهی مشکلات مختلفی را ازجمله احتمال اشتباه در لغات و تغییر معنای آن ایجاد می‌کند.

  حداکثر مدت تصحیح قرآن ۱۰ روز است/ کاهش این زمان به ۳ تا ۴ روز

  وی با بیان اینکه مدت تصحیح در مرحله چاپ و نشر قرآن پایین آمده است، افزود: میانگین تصحیح قرآن حداکثر ۱۲ روز است که ما این مدت را به ۱۰ روز کاهش دادیم و امیدواریم با روش‌های جدید و استفاده از نرم‌افزارهای نوین این زمان را به ۳ تا ۴ روز برسانیم.

  معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن به در نظر گرفتن مجازاتی برای ناشران متخلف اشاره کرد و افزود: در برخی موارد، حتی چاپخانه‌ای بسته شده و اعمال قانون کرده‌ایم، همچنین در بخش کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد تمهیداتی اندیشیده و تعهدات سختی از ناشران متخلف گرفته شده است؛ در صورت تخلفات حتی پروانه نشر ناشران لغو خواهد شد.

  پیشنهاد نصب هولوگرام بر روی قرآن‌ها/ مردم از داشتن مجوز نشر باید اطمینان داشته باشند

  وی با بیان اینکه ما در زمینه چاپ و نشر قرآن با ناشران متخلف به صورت جدی برخورد می‌کنیم، گفت:‌ در جلساتی با مسئولان مختلف و شرکت‌های موفق در مرکز رسانه‌های دیجیتال پیشنهاد شد تا برچسب هولوگرام در مرحله نشر قرآن نصب کنیم. این روند هزینه بالایی ندارد که البته امیدواریم با برگزاری جلسات کارشناسی این پیشنهاد عملیاتی شود؛ چرا که با تحقق آن یک حالت بازدارنده برای ناشران متخلف ایجاد می‌شود و مردم نیز در زمان خرید قرآن، با وجود هولوگرام از صدور مجوزهای لازم به ویژه مجوز نشر قرآن آگاه خواهند شد.

  زرنگار درباره قرآن‌های وارداتی نیز افزود: قرآن‌های متعددی در کشور وجود دارد، قرآن‌هایی که از پاکستان و شبه‌قاره معمولاً در مناطق سنی‌نشین کشور توزیع می‌شود. خط این قرآن‌ها هم خط شبه قاره است و این قرآن‌ها از سوی معاونت نظارت سازمان دارالقرآن باید مجوز چاپ و نشر داشته باشند. امسال شاید یک بار قرآن وارداتی داشتیم که به سازمان دارالقرآن آوردند و بررسی شد و با اعطای مجوز این قرآن‌ها وارد شدند.

  ترویج خط مرحوم نیریزی و دیگر خطوط کاتبان ایرانی

  معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن از پیشنهاد یکی از نمایندگان برای ترویج خط مرحوم نیریزی خبر داد و گفت: آقای مسعودی نماینده نیریز در مجلس شورای اسلامی ماده واحده‌ای را در صحن علنی مجلس مطرح کردند مبنی بر اینکه هر کشوری خط خاص خود را دارد، پس بهتر است همان‌طور که مقام معظم رهبری بارها فرمودند؛ خط استاد نیریزی در قله است و آنرا می‌پسندم، این خط به‌عنوان خط رسمی قرآن کریم کشورمان شناخته شود.

  وی با بیان اینکه این ماده واحده به کمیسیون فرهنگی مجلس رفت که مسئولان از ما نیز در این جلسه دعوت کردند، افزود: بسیاری از کارشناسان در این جلسه معتقد بودند که نمی‌توان خط را انحصاری کرد. در این جلسه همچنین مطرح شد می‌توان خط مرحوم استاد نیریزی را بطور ویژه در کنار خطوط خوشنویسان کشورمان مورد استفاده قرار داد.

  زرنگار با اشاره به اینکه خط استاد نیریزی به شیوه رسم‌المصحف نیست، بلکه قیاسی است، خاطرنشان کرد: ما کمیته‌ای تشکیل خواهیم داد با همکاری مرکز طبع و نشر تا رسم‌الخط آن بررسی شود و اصلاحات لازم انجام شود. هدف از این موضوع ترویج خط نیریزی در کنار خط عثمان طه بود؛ البته قرار است قرآن‌های اهدایی از سوی سازمان‌ها و نهادها با خط استاد نیریزی باشد که هم‌اکنون این امر توسط مرکز پژوهش‌های مجلس در حال بررسی و تحقیق است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.