• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » خانواده شهدای بسیج اصناف و مدافعین حرم در ارومیه تکریم شدند+تصاویر
  کد خبر : 2040031

  خانواده شهدای بسیج اصناف و مدافعین حرم در ارومیه تکریم شدند+تصاویر

  خانواده شهدای بسیج اصناف و مدافعین حرم در ارومیه تکریم شدند+تصاویرReviewed by on Aug 28Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از ارومیه، اتحادیه‌های صنفی زیرمجموعه‌ای از نهادهای مدنی و مردمی بزرگ و مؤثر در اقتصاد کشور محسوب می‌شوند که بر اساس قانون نظام صنفی وظایف مشخص و معینی را عهده‌دار هستند…

  خانواده شهدای بسیج اصناف و مدافعین حرم در ارومیه تکریم شدند+تصاویرReviewed by on Aug 28Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از ارومیه، اتحادیه‌های صنفی زیرمجموعه‌ای از نهادهای مدنی و مردمی بزرگ و مؤثر در اقتصاد کشور محسوب می‌شوند که بر اساس قانون نظام صنفی وظایف مشخص و معینی را عهده‌دار هستند تا بتوانند با اتکای به آن ضمن ایفای نقش و وظیفه خود از حقوق تمامی اصناف و مصرف‌کنندگان نیز دفاع نمایند.

  از دیرباز نقش سازمان و فعالیت‌های صنفی وابسته به آن در شکل‌گیری جوامع شهری کاملاً برجسته و هویدا بوده است و تحول زندگی اجتماعی از مرحله عشایری و روستایی به زندگی شهرنشینی ضرورتاً سبب ظهور حرف و مشاغل جدیدی شد که نیاز جامعه، استعداد و خلاقیت شاغلین آن حرف و مشاغل روز به روز بر باروی و تنوع آن افزود و از طرفی گروهی دیگر بر اثر انس و عادت به برخی مشاغل علاقه‌مند شده و آن حرفه را پیشه خود ساخته و آن را توسعه می‌دهند و میان افرادی که دارای یک نوع کار هستند وجوه اشتراکی به وجود آمده که باعث نزدیکی آن‌ها به یکدیگر می‌شود و همین وجوه اشتراک موجب ارتباط و تشکیل گروه‌هایی با حرفه‌های همگون شده که صنف نامیده می‌شود.

  یکی از ویژگی‌های اساسی بازارها تا قرن اخیر تشکل بازاریان در انجمن‌های خاص خود یعنی "اصناف" بوده است و این انجمن‌ها اصولاً به صاحبان حرفه‌ها تشکل می‌بخشیدند و دارای وظایف اجتماعی وسیعی بودند و ابتدای پیدایش اصناف اسلامی به قرن سوم هجری می‌رسد که دوره شکوفایی تمدن اسلامی و رونق تجارت و شهرنشینی بود.

  نظارت بر بازار بخشی از وظایف وسیع‌تر محتسب بوده که با توجه به اصل فراگیر امربه‌معروف و نهی از منکر در فرهنگ اسلامی شامل مراقبت در اجرای درست قواعد شرعی و وظایف مذهبی،‌ اجتماعی مسلمانان و مقررات اهل ذمه و حفظ مصالح عمومی جامعه شهری بخشی از وظایف امروزی شهرداری، شهربانی و دادستانی بوده است.

  امروز به مناسبت روز بسیج اصناف خانواده شهدای بسیج اصناف و مدافعین حرم با حضور فرمانده سپاه شهدا آذربایجان غربی، نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی، رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و مسئولان بسیج اصناف در ارومیه تکریم شدند.

  اصناف و بازاریان ایران اسلامی در تمامی عرصه‌های انقلابی و سیاسی حضور دارند

  رئیس بسیج اصناف آذربایجان غربی در این جلسه با اشاره به رشادت‌های بازاریان در تمامی عرصه‌های سیاسی اظهار داشت: این روز چندین سال است که به عنوان شهدای اصناف نام‌گذاری شده است و بهانه‌ای برای قدردانی از این قشر جامعه است.

  رسول اصغرزاده خاطرنشان کرد: تمامی مناسبت‌هایی که با انقلاب همراه هستند نقش اصناف را همیشه می‌بینیم و این قشر در تمامی عرصه‌های انقلابی و سیاسی حضور دارند که سبب سرافرازی این قشر شده است.

  اصناف آذربایجان غربی ارتباط انقلابی خود با حوزه‌های علمیه را احیا کنند

  نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی نیز در این مراسم اظهار داشت: حضور گسترده اصناف در بین رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و در شمار شروع‌کنندگان انقلاب اسلامی ایران آمدن حس بسیار خوبی را برای آدمی به ارمغان می‌آورد.

  حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی افزود: شهید مهدی عراقی از شهدای سرشناس نظام جمهوری اسلامی ایران است و یاد و نام افرادی که امروزه برای اعتلای نظام تلاش می‌کنند را نیز گرامی می‌داریم و یادمان نرفته که مبارزه سیاسی در بین بازاریان در اوایل انقلاب به هیچ وجه فراموش نشده بود و در  همه حال به فکر پیروزی مردم و انقلاب بودند.

  وی خاطرنشان کرد: مردم باید تجارتی را پیش بگیرند که از عذاب الهی در امان باشند و ایمان آوردن به خداوند متعال و پیامبر و جهاد در راه خدا سبب ورود فرد به بهشت می‌شود و رحمت الهی نصیب فرد می‌شود و شهید عراقی نیز مصداق این موضوع است از این رو روز شهادت ایشان به عنوان روز اصناف معرفی شده است.

  امام جمعه ارومیه بیان کرد: در واقعیت بازاریان متدین و مؤمن هم در پیروزی انقلاب، هم در  دوران پیروزی و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نقش بسیار مهمی را ایفا کردند که هشت دفاع مقدس اوج اقدامات آنان بود و حق بسیار بزرگی بر گردن نظام و  انقلاب اسلامی دارند.

  وی تصریح کرد: اگر فردی در بازار تلاش کند تا مال حلال کسب  کند و در طول انجام کار اگر از جان خود بگذرد بزرگ‌ترین توفیق برای فرد است و این در حالی است که کسب روزی حلال یک نوع جهاد در راه خداست که بر اساس روایات عبادت ده جز دارد که نه جز آن در کسب حلال است و باید فرد باانصاف با مردم برخورد کند و در صحنه‌های سیاسی خود را کنار نبیند و همیشه در میدان باشد.

  مدرس دانشگاه ارومیه یادآور شد: ارتباط بازار با حوزه‌های علمیه مستحکم شود و نیاز داریم در استان بازاریان ارتباط‌های وسیعی با این اماکن داشته باشند همانگونه که بازاریان درگذشته حوزه را اداره می‌کردند امروزه نیز باید این مهم را پیش بگیرند و اگر بازاریان حمایت کنند عالمان دینی به خوبی تربیت می‌شود که در نهایت سبب تبلیغ هرچه بهتر دین می‌شود.

  وی گفت: ارتباط بازاریان با مساجد باید بیش از امروز شود تا بتوانند از ظرفیت همدیگر استفاده کنند.

  شهیدان لاجوردی و عراقی نمادهای رشادت ملت انقلابی ایران هستند

  فرمانده سپاه شهدای آذربایجان غربی نیز در این جلسه اظهار داشت: همگان مدیون شهدا هستیم که قبل از پیروزی انقلاب در نهضت امام خمینی (ره) نقش بی‌بدیلی بازی کردند و در به ثمر رسیدن انقلاب از بازار شروع شد و در نهایت به جامعه منتقل شد و بازار و اصناف در پیروزی انقلاب، دفاع مقدس و تداوم آن‌ها در صف نخست قرار دارند.

  سردار سرتیپ دوم عابدین خرم خاطرنشان کرد: بازاریان منصف و مخلص همواره در ذهن‌ها تداعی می‌شوندکه می‌توان به شهیدان لاجوردی و عراقی اشاره کرد که اگر زندگی آنان را مرور کنیم خواهیم دید که چه حرکت‌هایی در زمان خود انجام داده‌اند به نوعی که در دوران خفگان ستم شاهی توانستند انقلاب را پیش ببرند.

  وی یادآور شد: اگر اصناف نبودند در بخش پشتیبانی هشت سال دفاع مقدس محروم می‌شدیم و این قشر بزرگ در طول پشتیبانی‌ها از جان خود می‌گذشتند و رزمندگان را در پشت جبهه‌ها از هر لحاظی پشتیبانی می‌کردند چرا که این افراد و  شهدای ایران اسلامی درس دیده مکتب پیامبر اکرم (ص)، امام خمینی (ره) و دین اسلام هستند.

  فرمانده سپاه شهدا آذربایجان غربی گفت: شهید عطایی نیز از بازار برخاسته بود که برای دفاع از حرم حضرت زینب (س) به کشور سوریه رفته بود که به شهادت رسید و این موضوع نشان از این است که اصناف دین خود را نسبت بهنظام، انقلاب اسلامی و کشورمان ادا کرده‌اند.

  وی با اشاره به کارشکنی دولت‌های غربی علیه ایران اسلامی تصریح کرد: ازبزرگ‌ترین کارشکنی‌های دولت‌های غربی می‌توان به تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان اشاره کرد که تنها راه برون رفت از تحریم‌ها اقتصاد مقاومتی است که بازاریان و تولیدکنندگان اصلی‌ترین مهره آن هستند.

  خرم بیان کرد: بازاریان در تبلیغ کالای ایرانی، امر به معروف و نهی از منکر و تبلیغ سبک زندگی اسلامی نقش اساسی دارند و جامعه اسلامی اصناف به عنوان اشخاصتأثیرگذار در جامعه حضور دارند.

  ایران اسلامی در هیچ برهه‌ای از کارشکنی‌های دولت‌های غربی در امان نبوده است

  همرزم شهدای گروه فدائیان اسلام نیز در این مراسم با اشاره به موضوع تکنولوژی در کشورهای پیشرفته اظهار داشت: امروزه تکنولوژی را به تنهایی نمی‌توان اداره کرد و تکنولوژی به گونه‌ای است که خود را توسعه می‌دهد و برای ادامه حیات نیاز به مواد اولیه دارد و این موضوع سبب تولید مازاد بر مصرف می‌شود که در نهایت برای فروش نیاز به بازار مصرف و خرید دارد.

  محمدمهدی عبدخدایی تصریح کرد: کشور انگلستان به دنبال صنعتی شدن تولید مازاد بر مصرف داشت که برای این موضوع به دنبال بازار مصرف بود که روی به استعمار در کشورهای پر جمعیت آوردند که کشور هندوستان گزینه نخست آنان بود.

  وی با اشاره به انواع استعمار بیان کرد: سه نوع استعمار کهن، نو و فرانو در جهان  وجود دارد که استعمار نو پس از تولیدات مازاد کور انگلستان توسط این کشور در دنیا ایجاد شد و کشور هندوستان را به عنوان مستعمره خود انتخاب کردند تا تولیدات خود را در این کشور به فروش برسانند.

  عبدخدایی با اشاره به کارشکنی‌های دولت آمریکا در استعمار بر دنیا و ایران اسلامی گفت: دولت آمریکا نیز استعمار اقتصادی کشورها را پیش گرفته است تا اقتصاد کشورها را به خود وابسته کند چرا که در این کشور سرمایه داری است ولی سرمایه گذار وجود ندارد و تمامی سرمایه گذاری‌ها به صورت دولتی، عمومی و خصوصی صورت می‌گیرد.

  وی یادآور شد: ایران اسلامی نیز از این کارشکنی‌های دولت‌های غربی در امان نیست و این دولت‌ها در همه حال در تلاش هستند تا اقتصاد ایران اسلامی را به خود وابسته کنند و با اعمال تحریم‌های روزافزون این موضوع ناشایست را دنبال می‌کنند ولی ملت ایران و مسئولان کشورمان به خوبی تاکنون مقاومت کرده‌اند.

  رزمنده دوران دفاع مقدس با اشاره به وابستگی رژیم ستم شاهی به دولت‌های غربی تصریح کرد: کشورمان در زمان شاه وابسته دولت‌های غربی بود حتی پزشکان برای معالجه از کشور بنگلادش وارد می‌شدند ولی امروز تراکم پزشک داریم و در زمان شاه یک اتوبان در کل کشور وجود داشت که خوشبختانه امروز همه جا به بزرگراه تبدیل شده است و در زمان ستم شاهی تمامی میوه‌ها از سایر کشورها تأمین می‌شد و این به سبب حرف آمریکا بود که می‌خواست ارز را در کشورهای تحت استعمار خود تثبیت کند.

  وی گفت: انقلاب و امام خمینی (ره) به ایران اسلامی هویت بخشیدند و امروز می‌توانیم خود را به همگان ثابت کنیم و ملی گرایی از اروپا وارد شده است تا تشیع را از بین ببرند و در نهایت به ملت ایران تسلط پیدا کند ولی جهانیان باید بدانند همه ما یک آیین داریم و امروز تنها کشوری هستیم که در برابر قلدری‌های آمریکا ایستاده‌ایم و اگر ترامپ برجام را پاره کند ما آن را آتش می‌زنیم.

  گزارش و تصاویر: علی آقایاری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.