• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » گروه‌های مذهبی عقل‌ستیز عامل پیدایش اندیشه‌های افراطی هستند
  کد خبر : 2039900

  گروه‌های مذهبی عقل‌ستیز عامل پیدایش اندیشه‌های افراطی هستند

  گروه‌های مذهبی عقل‌ستیز عامل پیدایش اندیشه‌های افراطی هستندReviewed by on Aug 28Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام محمود محمدی‌عراقی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پنجمین  دور گفت‌وگوی دینی ایران با کنفرانس اسقفان سوئیس، از رابطه عقل و…

  گروه‌های مذهبی عقل‌ستیز عامل پیدایش اندیشه‌های افراطی هستندReviewed by on Aug 28Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام محمود محمدی‌عراقی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پنجمین  دور گفت‌وگوی دینی ایران با کنفرانس اسقفان سوئیس، از رابطه عقل و دین به عنوان بنیادی‌ترین مسئله در واکاوی اندیشه افراطی مذهبی یاد کرد.

  وی اظهار کرد: یکی از پر چالش‌ترین مسائل در تاریخ ادیان، بلکه در تاریخ تفکر بشری و آنچه امروز «فلسفه دین» نامیده می‌شود، پرسش از رابطه و نسبت عقل و دین بوده و هست؛ این مسئله قرن‌ها متفکران را به خود مشغول کرده است.

  حجت‌الاسلام محمدی‌عراقی افزود: هر ساله در مغرب‌زمین و نیز در جهان اسلام، صدها کتاب و مقاله و گزارش‌ها و پژوهش‌ها در این باره منتشر می‌شود و بخشی از این آثار به چیستی عقل و چیستی دین می‌پردازد. توجه به این نکته ضروری است که تبیین نسبت عقل و دین به تعریف ما از آن دو بستگی دارد.

  وی یکی از مهم‌ترین علل و عوامل پیدایش و رشد اندیشه‌ها و گرایش‌های افراطی در جوامع اسلامی و نیز، در جوامع مسیحی را برداشت منفی از رابطه عقل و دین و کنار زدن عقل از ساحت دین و خالی  ماندن عرصه دین و علوم دینی از تفکر عقلی، مطرح کرد.

  حجت‌الاسلام محمدی‌عراقی خاطرنشان کرد: در عالم مسیحیت و جهان اسلام در طول تاریخ، گروه‌ها و نحله‌هایی پدید آمدند که بین این دو موهبت بزرگ الهی که خداوند به انسان عطا فرموده، یعنی عقل و دین، فاصله انداختند و حتی به تضاد و جنگ بین آن دو قائل شدند؛ تا آنجا که هرگاه عقل از دری وارد شود دین و ایمان ناگریز باید از سوی دیگر خارج شود و صحنه را ترک کند و از سوی دیگر، عقل کنار گذاشته می‌شود تا جا برای ایمان باز شود.

  وی به سه دسته «عقل گرا»، «عقل گریز» و «عقل ستیز» اشاره و تصریح کرد: این چالش در بسیاری از مقاطع تاریخی آنچنان گسترش یافته و در اصحاب ادیان نفود کرده که آنها را به سه دسته «عقل گرا»، «عقل گریز» و «عقل ستیز» تقسیم شده است. یکی از بسترهای فکری و فرهنگی برای پدید آمدن، رواج و رونق مکتب‌ها و اندیشه‌های افراطی و خشونت طلب در تاریخ ادیان همین گروه‌های مذهبی عقل گریز و بلکه عقل ستیز بوده‌اند.

  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: این تفکر غلط و باطل همان شجره خبیثه‌ای است که میوه تلخ و مسموم خشونت را به بار می‌آورد و انسان را نه تنها از هم جدا می‌کند بلکه به نام دین به جان هم می‌اندازد.

  وی افزود: البته قاطبه اندیشمندان، متفکران و علماء دین و به ویژه حکماء و فیلسوفان و عالمان اخلاق و سیاست و حتی فقیهان برجسته مسلمان و مسیحی هیچگاه با این نحله‌ها موافق نبوده‌اند بلکه همواره با آنها مخالفت کرده و در مقابل آنها ایستاده‌اند.

  حجت‌الاسلام محمدی‌عراقی تأکید کرد: این اندیشمندان نه تنها بر سازگاری عقلانیت و دیانت تأکید کرده‌اند بلکه بسیاری از آنها جوهر دین را عقل و آن را بزرگترین نعمت و موهبت الهی به انسان و ما به الامتیاز انسان از موجودات دیگر معرفی کرده‌اند.

  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به پیدایش گروه‌های افراطی اشاره کرد و گفت: آنچه مایه تأسف است، پیدایش گروه‌های عقل گریز بلکه عقل ستیز است. این گروه‌های افراطی، منشأ بسیاری از گرفتارها، جنگ‌ها، خشونت‌ها و ناملایمات‌ شدید و حتی برادرکشی بین خود و مسلمانان هستند.

  وی در سخنان پایانی خود، به بسترهای دینی ظهور نحله‌های افراطی و خشونت طلب در اسلام و تأثیر سیاست‌های قدرت‌های بزرگ در رشد افراطی‌گری و تقویت گروه‌های تروریستی، اشاره کرد.

  بنا بر اعلام این خبر، پنجمین دور گفت‌وگوی دینی مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کنفرانس اسقفان سوئیس با عنوان «‌زمینه‌های افراط‌گرایی و رادیکالیسم در جوامع اسلامی و جوامع مسیحی ـ چالش‌ها و راهکارها»، صبح امروز (۵ شهریور) به ریاست ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با حضور اسقف آلن دی رائمی، عضو کنفرانس اسقفان و اسقف آلن دی رائمی، رییس کنفرانس اسقفان سوئیس،  اسقف لوزان، ژنو و فرایبورگ و مسئول گفت‌وگوی بین فرهنگی و بین‌الادیانی این کشور، اروین تانر، دبیرکل کنفرانس اسقفان سوئیس، اعضای کنفرانس اسقفان سوئیس و اندیشمندان مسلمان و مسیحی، آغاز شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.