• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » وقتی نفس اروپا در میدان نبرد با تروریسم داعش به شماره می‌افتد
  کد خبر : 2039832

  وقتی نفس اروپا در میدان نبرد با تروریسم داعش به شماره می‌افتد

  وقتی نفس اروپا در میدان نبرد با تروریسم داعش به شماره می‌افتدReviewed by on Aug 28Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در سال های اخیر تروریسم داعش و عملیات های تروریستی این سازمان در شهرهای مهم اروپایی به چالش بزرگی برای سازمان های امنیتی اروپا تبدیل شده است….

  وقتی نفس اروپا در میدان نبرد با تروریسم داعش به شماره می‌افتدReviewed by on Aug 28Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در سال های اخیر تروریسم داعش و عملیات های تروریستی این سازمان در شهرهای مهم اروپایی به چالش بزرگی برای سازمان های امنیتی اروپا تبدیل شده است.

  هر از چند گاهی این سازمان تروریستی یک حمله فاجعه بار و وحشتناک را در یکی از کشورهای اروپایی رقم می زند و قربانیان زیادی می آفریند و شوک بزرگی را به بروکسل وارد می کند.

  حالا این سوال مطرح است که اروپا بالاخره با مسئله تروریسم و ناامنی در اروپا چه خواهد کرد و آیا این چالش که مسلما به نوعی خود غربی ها مسئول تشدید و تقویت آن هستند قابل حل است.

  بسیاری از کشورهای اروپایی در واکنش به حملات تروریستی داعش قوانین ضد تروریستی و امنیتی خود را تشدید کرده اند و در این راستا حتی از مظلوم ترین قشر یعنی پناهندگان هم مایه گذاشته اند، به گونه‌ای که بسیاری سردمداران اروپایی خواستار تعیین سقف و کنترل های بیشتر بر پناهندگان شده و هجوم این گروه به اروپا را عامل تشدید ترور در قاره سبز اعلام کرده اند.

  اما با این حال چندی پیش حمله یک ون به جمعیتی در بارسلونای اسپانیا منجر به کشته شدن بیش از چهارده نفر و زخمی شدن تعداد زیادی شد و باز هم دست داعش در کار بود وبا این اقدام خود بار دیگر درماندگی اروپا را به نمایش گذاشت. اسپانیا کشوری است که شدیدترین قوانین ضد تروریستی در آن اعمال شده و این حمله تروریستی در سایه این تدابیر امنیتی با این اندازه قربانی شوک بزرگی به اروپا وارد کرد.

  کارشناسان  غربی و آلمانی نظرات متفاوتی درباره خطر تروریسم داعش در اروپا و علل و اهداف آن دارند.

  پروفسور یاگر، صاحب کرسی سیاست بین الملل و سیاست خارجی دانشگاه کلن آلمان و عضو هیات علمی موسسه سیاست اروپایی در آلمان در این باره گفته است که کشورهای اروپایی در معرض تهدید حملات تروریستی داعش قرار دارند. اروپاییان تا به حال هنوز موفق نشده اند عناصر خطر را زودتر از موعد شناسایی کرده و جلوی اقدامات تروریستی آن ها را بگیرند.

  به گفته این کارشناس آلمانی اقدامات امنیتی سال هاست که در اروپا تشدید شده اما نتوانسته به صورت عمومی از حملات در جوامع اروپایی جلوگیری به عمل آورد و هر چقدر یک جامعه آزادتر زندگی می کند به همان میزان جلوگیری از این گونه حملات کم تر امکان پذیر است. نظارت بر افراد و جایگاه ها قطعا در آینده برای جلوگیری از حملات تروریستی افزایش خواهد یافت. اما این حملات کاملا متوقف نخواهد شد.

  پروفسور "کریستین هاک، از اساتید دانشگاه های غربی و کارشناس مسائل سیاسی در آلمان نیز بر این باور است که آمریکا و غرب خودشان از نیروهای اسلامی افراطی در مبارزه با اتحاد جماهیر شوروی سابق در افغانستان تا مبارزه با قذافی در لیبی حمایت می کردند. تخریب جوامع از طریق جنگ و درگیری های داخلی توسط قدرت های بزرگ تشدید شده است.

  این پروفسور برجسته آلمانی بر این باور است که داعش قدرت خود را مرهون حمایت های آمریکا است.

  دکتر ینز پیتر استفن از کارشناسان برجسته موسسسه پزشکان جهانی برای مقابله با تسلیحات اتمی در آلمان نیز مداخلات نظامی غرب در منطقه را عامل تشدید ترور در اروپا می داند.

  داعش همچنان در اروپا قربانی می گیرد و نفس سازمان های امنیتی قاره سبز در مقابله با این هیولای بزرگ به شماره افتاده است. بسیاری از مقامات امنیتی در اروپا تشدید حملات تروریستی در اروپا را به علت شکست های این سازمان تروریستی در منطقه می دانند.

  بسیاری از سازمان های امنیتی در اروپا مدتهاست که درباره بازگشت جهادی های داعش به اروپا و تشدید حملات تروریستی این سازمان در اروپا هشدار داده اند. حالا که داعش در مناطق تحت اشغال خود شکست های سختی را متحمل شده است برای اینکه خودی نشان دهد به دامن یکی از مهم ترین حامیان خود (اروپا) بازگشته تا با قربانی گرفتن در این منطقه نشان دهد که شکست نخورده است.

  این مسئله‌ای است که بسیاری از کارشناسان آلمانی و اروپایی به آن اعتراف می کنند.

   پروفسور هاینس گرتنر از اساتید دانشگاه وین اتریش در این باره گفته است که  وقتی داعش در عراق و سوریه با شکست های نظامی مواجه می شود بعد از آن در کوتاه مدت در اروپا انتظار یک سری حملات تروریستی می رود.

  "وولفگانگ بوزباخ" از نمایندگان بلند پایه حزب دموکرات مسیحی آلمان هم بر این باور است که هر چقدر داعش در مناطق تحت نفوذ خود در عراق و سوریه شکست های سخت تری را متحمل می شود به همان اندازه خطر حملات تروریستی داعش در این منطقه بیشتر می شود.

  دکتر کورنلیا ارنست از نمایندگان بلندپایه آلمانی حزب چپ پارلمان اروپا هم ترور را بحرانی خود ساخته در اروپا می داند و در این باره گفته است که اروپاییان تا حد زیادی خود مسئول افزایش تروریسم در این اتحادیه بوده و این بحران را خود ساخته اند؛ چرا که سیاست غرب در برابر کشورهایی مانند افغانستان، عراق و دیگر کشورها همواره ناشی از منافع شخصی و تکبر نسبت به جامعه محلی بوده و این مسئله در نظر گرفته نمی شود که از این طریق در این کشورها از تحولات غلط حمایت می شود.

  به گفته وی زیر نگاه های غرب و با حمایت به ویژه ایالات متحده و انگلیس، القاعده و داعش توانستند تثبیت شده و ریشه بدوانند.

  به هر حال با نگاهی به گزارش ایران ویج به نقل از ها و خبرهایی که اخیراً در بسیاری از رسانه‌های غربی به چشم می‌خورد می‌توان گفت احساس ناامنی در بین شهروندان اروپایی این روزها به‌صورت روزافزون افزایش می‌یابد.

  در سایه این ناامنی ها سیاستمداران و مسؤولین اروپایی هر یک به نوعی تلاش می‌کنند راه چاره‌ای برای این وضعیت بیابند و گاهاً اختلافات و نزاعهایی هم بین آنها در این‌باره شکل می‌گیرد. اتحادیه اروپا که به اذعان خود مهد آزادی، امنیت، رفاه و آسایش برای ساکنانش است این روزها شدیداً گرفتار چالشهای امنیتی شده است. با نگاه و تأملی در اخبار روزانه رسانه‌ها می‌توان دید که تقریباً هر روز یک یا چند خبر مرتبط با حملات تروریستی، دستگیری باندهای ترور، افزایش عناصر خطر و لزوم تشدید تدابیر امنیتی در این اتحادیه وجود دارد.

  گویا نفس اروپا در میدان مبارزه با داعش به شماره افتاده است و باید دید که در آینده قاره سبز با دستگاه های اطلاعاتی خود چگونه شاخ این هیولای بزرگ را خواهد شکست و بر آن پیروز خواهد شد.

  البته بسیاری تحلیلگران غربی بر این باورند که ترور در اروپا همچنان چالشی است که در سال های آینده نیز با قاره سبز همراه خواهد بود.

  موسسه علم و سیاست برلین اخیرا در تحلیلی به قلم یکی از کارشناسان خود نوشته است که  که حادثه تروریستی اسپانیا نشان داد که داعش در آن حدی که اخیرا برخی ادعا می کنند ضعیف نشده است  ,و همچنان حملات ترورستی بزرگی در انتظار اروپا است.

  "پیتر نویمن" از کارشناسان ترور و مسائل سیاسی و استاد مطالعات امنیت در کینگ کالج لندن و رئیس مرکز بین المللی افراط‌گرایی (ICSR)  نیز بر این باور است که حملات تروریستی وحشتناک تری در انتظار اروپا است.

  بهر حال داعش برای موفقیت بیشتر در حملات تروریستی راهکار و استراتژی جدید حمله با وسایل روزمره زندگی از جمله خودرو و چاقو را در دستور کار قرار داده که مقابله با آن قطعا در سال های آینده این اتحادیه را با مسائل و مشکلات زیادی روبرو خواهد کرد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.