• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آمریکا به دنبال خروج ایران از برجام است + فیلم
  کد خبر : 2039628

  آمریکا به دنبال خروج ایران از برجام است + فیلم

  آمریکا به دنبال خروج ایران از برجام است + فیلمReviewed by on Aug 27Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم،‌ عباس اصلانی، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اقدامات جدید آمریکا ضد برجام گفت:‌ «بند ۷۴ پیوست یک برجام اشاره…

  آمریکا به دنبال خروج ایران از برجام است + فیلمReviewed by on Aug 27Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم،‌ عباس اصلانی، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اقدامات جدید آمریکا ضد برجام گفت:‌ «بند ۷۴ پیوست یک برجام اشاره به این نکته دارد که دسترسی‌ها باید بر اساس حسن نیت باشد، ثانیا بازرسی‌ها نباید با هدف دخالت در امور نظامی و فعالیت‌های امنیت ملی ایران باشد. از طرفی، بحث مربوط به موضوع PMD یا ابعاد نظامی احتمالی، در حین مذاکرات ایران با ۱+۵ حل شده است و پرونده آن بسته شد. بنابراین، درخواست آمریکا به نحوی منطبق با برجام نیست و تلاش برای بازگشایی پرونده‌ای است که قبلا بسته شده است».

  وی درباره هدف آمریکا از پیش کشیدن این موضوع گفت: «یک تحلیل این است که آمریکا به دنبال اعمال فشار بر ایران از طریق طرح موضوعاتی نظیر بازرسی از سایت‌های نظامی و به موازات آن اعمال تحریم‌هایی جدید به بهانه برنامه موشکی و بهانه‌های مختلف است. آمریکا با این فشارها و اقدامات به دنبال به عقب راندن ایران و مجبور کردن آن به خروج از توافق برجام است».

  «تحلیل دوم این است که اگر ایران از توافق خارج نشود، آمریکا با اقدامات خود فضایی را ایجاد می‌کند که شرکت‌ها و بانک‌های خارجی جرأت نکنند با ایران همکاری کنند و نگران این باشند که مبادا همکاری آن‌ها با ایران در آینده مشمول جریمه‌های احتمالی آمریکا شود».

  اصلانی افزود: «تحلیل سوم این است که با توجه به اینکه دولت ترامپ برجام را توافقی بسیار بد توصیف کرده است، به دنبال خروج از این توافق باشد. ترامپ حدود یک ماه پیش که قرار بود تیم آمریکایی گزارش پایبندی ایران به برجام را به کنگره ارائه کند، حدود ۵۵ دقیقه با اعضای تیم بحث کرده و کلنجار رفت، مبنی بر اینکه آیا راهی وجود دارد که آمریکا از برجام خارج نشود، اما پایبندی ایران به برجام را تأیید نکند. ضمنا ترامپ ظاهرا تیمی از مشاوران و دستیاران خود را مأمور کرده که به دنبال راهی باشند تا در دوره بعد، پایبندی ایران به برجام را تأیید نکنند. سفر نیکی هیلی به وین هم در این راستا ارزیابی می‌شود».

  این کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه گفت: «سفر نیکی هیلی به وین برای فشار آوردن به مقامات آژانس، هم نقض برجام است و هم نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل. این اقدام بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام را زیرسئوال می‌برد و اجرای موفق برجام را با مانع مواجه می‌کند. از طرفی، قطعنامه ۲۲۳۱ که برجام را تأیید کرده است در بخشی به نقش اساسی و مستقل آژانس در راستی آزمایی پایبندی ایران به برجام و اجرای پادمان‌ها اشاره می‌کند. تلاش برای تحت فشار قرار دادن آژانس، نقض استقلال آژانس در انجام وظیفه محوله ذیل برجام است. بنابراین، همانگونه که در نامه آقای ظریف به موگرینی و آمانو اشاره شده است، این اقدام آمریکا هم نقض برجام و هم نقض قطعنامه شورای امنیت است».

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.