• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » درخواست نهادهای مدنی یمن برای تشکیل کمیته بین‌المللی حقیقت‌یاب
  کد خبر : 2039548

  درخواست نهادهای مدنی یمن برای تشکیل کمیته بین‌المللی حقیقت‌یاب

  درخواست نهادهای مدنی یمن برای تشکیل کمیته بین‌المللی حقیقت‌یابReviewed by on Aug 27Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، این سازمان‌ها در نامه‌ای خطاب به کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل و سفرای خارجی مقیم صنعاء تاکید کردند که نیاز شدیدی به انجام تحقیقات شفاف و مستقل…

  درخواست نهادهای مدنی یمن برای تشکیل کمیته بین‌المللی حقیقت‌یابReviewed by on Aug 27Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، این سازمان‌ها در نامه‌ای خطاب به کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل و سفرای خارجی مقیم صنعاء تاکید کردند که نیاز شدیدی به انجام تحقیقات شفاف و مستقل درباره جنایات و موارد نقض حقوق بشر که به صورت مستمر در یمن رخ می‌دهد، وجود دارد و در این راستا ما از تشکیل کمیته‌ای حقیقت یاب بین‌المللی مستقل و مشترک برای انجام تحقیقات و نیز محاکمه، اجرای عدالت برای قربانیان و مجازات‌های تعیین شده برای مجرمان حمایت می‌کنیم.

  این ۴۲ نهاد در ادامه بر لزوم تشکیل کمیته مذکور با حضور اعضای جامعه مدنی یمن برای تحقیقات درباره ادعاهای مطرح شده از سال ۲۰۱۱ مبنی بر نقض حقوق بشر، اهمیت انتخاب شخصیت‌هایی مستقل، بی طرف و برخوردار از صلاحیت‌های بالا در حوزه حقوق بشر و نیز اهمیت حضور زنان به صورت عادلانه در کمیته تاکید کردند.

  در نامه مذکور آمده است، بیش از دو سال از جنگ یمن می‌گذرد، شدت خشونت‌ها علیه غیرنظامیان و نقض حقوق بشر افزایش یافته و آنها هدف بمباران‌های بی‌هدف و تیراندازی مستقیم قرار می‌گیرند. بسیاری از غیرنظامیان در یمن که تعداد زیادی‌شان زن و کودک هستند به دلیل انفجار مین کشته می‌شوند و کشتار غیرنظامیان ادامه دارد، علاوه بر اینها به صورت منظم کودکان به خدمت گرفته شده و در صفوف اول درگیری‌ها شرکت داده می‌شوند. مردم در حملات جنگنده‌ها علیه مناطق مسکونی، بازارها، مدرسه‌ها، جشن‌های عروسی و مراسم ختم هدف قرار می‌گیرند و سلاح‌هایی که در سطح جهان ممنوع هستند از جمله بمب‌های خوشه‌ای علیه یمنی‌ها به کار گرفته می‌شوند.

  در ادامه این نامه با تاکید بر اینکه جنگ مذکور بیش از سه میلیون یمنی را از مناطق مسکونی‌شان آواره کرده و در برخی روستاها به طور کامل کوچ اجباری رخ داده است، آمده، شرایط انسانی در یمن به بدترین مورد در سطوح جهان تبدیل شده است، مردم یمن از موارد اولیه و حیاتی زندگی مانند آب آشامیدنی سالم، برق، غذا، دارو و پناهگان محروم هستند این در حالی است که بسیاری از زیرساخت‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی تخریب شده‌اند و بیماری‌های واگیرداری چون وبا شیوع یافته و بیش از هفت میلیون یمنی در معرض خطر گرسنگی قرار داشته و بیش از هشت میلیون یمنی منابع درآمدی خود را به دلیل قطع پرداخت حقوق از دست داده‌اند و برنامه‌های حمایت اجتماعی که از ۵.۱ میلیون یمنی پشتیبانی می‌کردند، متوقف شدند.

  در این نامه تاکید شده است، فعالیت‌های نهادهای جامعه مدنی در یمن به دلیل محدودیت‌های اعمال شده با مشکل مواجه هستند و در بسیاری از موارد مانع از استمرار کارشان می‌شود و یا اینکه بسته‌های امدادی و کمک‌های بشردوستانه اجازه ورود به مناطق محاصره شده‌ای چون تعز را نمی‌یابند، مدافعان حقوق بشر و فعالان اجتماعی تحت پیگرد قرار گرفته و یا کشته می‌شوند و یا آزادی‌هایشان محدود می‌شود. طبق آخرین آمار ۳.۲۸۹ مورد آدم ربایی، بازداشت اجباری و بدون اطلاع دهی غیرنظامیانه از جمله خبرنگاران و پیروان اقلیت‌های مذهبی و نیز ۸۱۸ مورد شکنجه از جمله ۵۱ مورد فوت در اثر شکنجه ثبت شده است.

  این آمار از افزایش ۷۰ درصدی خشونت اجتماعی خبر می‌دهد.

  همچنین می‌گوید ۶.۲ میلیون زن و کودک یمنی در معرض خشونت قرار داشته و در سال گذشته میلادی بیش از ۱۰ هزار مورد خشونت علیه زنان و دختران از جمله تجاوز جنسی ثبت شده است.

  انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.