• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » بررسی توافق انصارالله و علی عبدالله صالح
  کد خبر : 2039482

  بررسی توافق انصارالله و علی عبدالله صالح

  بررسی توافق انصارالله و علی عبدالله صالحReviewed by on Aug 27Rating: بحران ۲۹ ماهه یمن روز به روز ابعاد پیچیده تری پیدا می کند، چرا که شکست عربستان و دست برتر انصارالله در تحولات میدانی باعث شده دورنمایی برای این جنگ قابل تصور نباشد. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که آغازگر این نبرد نام گرفته…

  بررسی توافق انصارالله و علی عبدالله صالحReviewed by on Aug 27Rating:

  بحران ۲۹ ماهه یمن روز به روز ابعاد پیچیده تری پیدا می کند، چرا که شکست عربستان و دست برتر انصارالله در تحولات میدانی باعث شده دورنمایی برای این جنگ قابل تصور نباشد. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که آغازگر این نبرد نام گرفته است نمی خواهد اولین شکست را در دوران حیات سیاسی خود در یمن تجربه کند. از این رو در روزهای گذشته عربستان و امارات دست به حربه جدیدی زدند و با اختلاف افکنی بین انصارالله و نیروهای وابسته به علی عبداللله صالح رئیس جمهور سابق یمن سعی در تضعیف انقلابیون یمن را داشتند. اما این حربه به سرعت از سوی انقلابیون خنثی شد و با پادرمیانی شخصیت های یمنی دو طرف به توافق مشترکی در این زمینه دست یافتند.

  جنبش انصارالله از سال ۲۰۱۴ در هم پیمانی با نیروهای عبدالله صالح دولت نجات ملی را تشکیل داده اند. در این مدت فعالیت های پارلمان یمن دوباره شروع شد و این مسئله بر مشروعیت انقلابیون یمن افزود. در این مسیر ائتلاف سعودی تلاش زیادی برای انشقاق در بین گروه های یمنی انجام داد که در نهایت این توطئه با توافق اخیر ناکام ماند. منابع مطلع سیاسی در یمن اعلام کردند که جنبش انصارالله و رئیس‌جمهور پیشین یمن به توافق رسیدند که اختلافات خود را به دور از جنجال حل و فصل کنند.[۱]

  اختلافات دو طرف

  هرچند که علی عبدالله صالح تا ژوئن ۲۰۱۱ رئیس جمهور یمن و به نوعی دست نشانده ریاض بود اما با شروع انقلاب مردم یمن و بی مهری آل سعود نسبت به عبدالله صالح وی به سمت نیروهای انقلابی حرکت کرد و اکنون نیروهای وابسته به وی در حال نبرد علیه ائتلاف سعودی هستند. اما در دو سال گذشته با وجود تمام همراهی های حزب کنگره ملی وابسته به عبدالله صالح با انصارالله همواره اختلافاتی بین طرفین وجود داشته است.

  اما در نهایت هفته نخست مردادماه ۱۳۹۵، خبر امضای توافق میان جنبش انصارالله یمن و کنگره مردمی یمن (موتمر الشعبی) وابسته به علی عبدالله صالح در خصوص تشکیل شورای عالی سیاسی یمن، اعلام شد. متن توافق منتشرشده نشان داد شورای عالی سیاسی متشکل از ۱۰ عضو است که هر یک از گروه‌های کنگره مردمی یمن و متحدانش و همچنین انصارالله به همراه متحدانش به‌صورت مساوی ۵ عضو در آن دارند. در این توافق مقرر شد در سال اول رئیس شورای عالی سیاسی از انصارالله و در سال دوم از کنگره مردمی یمن انتخاب شود. تغییر رهبری شورای عالی سیاسی از انصارالله به جریان علی عبدالله صالح در سالگرد نخستین سال تشکیل شورای عالی سیاسی یمن، بهانه‌ای شد برای تشدید تنش و دمیدن رسانه‌ها بر برخی اختلافات در صنعا.[۲]

  اختلاف دو طرف در نخستین سال تشکیل شورای عالی سیاسی باعث شد تا مقامات وابسته به دو طرف حملاتی لفظی علیه یکدیگر داشته باشند و همین امر دستاویزی برای عربستان و امارات در جهت ایجاد شکاف بین انصارالله و حزب کنگره مردمی شد. افراد وابسته به انصارالله ، علی عبدالله صالح را متهم به فساد کردند و در مقابل آن ها نیز انصارالله را متهم به تلاش برای سلطه یکجانبه بر قدرت سیاسی کردند.

  پیامدهای توافق اخیر

  توافق اخیر اما باعث شد به صورت موقت این اختلاف ها کاهش پیدا کند. البته هنوز برخی از مقامات دو طرف نسبت به متهم کردن طرف مقابل ادامه می دهند که این خود زنگ خطری برای یمن است. چرا که در شرایط فعلی در صورت انشقاق بین گروه های داخلی یمن احتمال موفقیت متجاوزین به صنعا بسیار بالا خواهد رفت اما حتی این توافق اولیه بین دو طرف می تواند پیامدهای بسیار مثبتی در صحنه عمل داشته باشد.

  در صحنه میدانی این توافق می تواند باعث تقویت محور صنعا شود. چرا که عربستان در ماه های گذشته تلاش زیادی برای نفوذ به صنعا کرده است. در این میان نیروهای عبدالله صالح برای دفاع از این شهر ، بسیار مهم هستند. عبدالله صالح با توجه به پایگاه قوی قبیله ای در یمن نقش مهمی در تامین همپیمانی قبیله ای و نظامی را ایفا کرد که به نیروهای انصارالله امکان سیطره بر عمران و سپس صنعا را در ٢١ سپتامبر ٢٠١۴ داد. بنابراین یکی از طرح های ائتلاف سعودی دور کردن عبدالله صالح از انصارالله است.

  عبدالباری عطوان تحلیل‌گر مشهور جهان عرب در این مورد می گوید:  یک منبع موثق یمنی تایید کرد که کشور امارات تلاش کرد گفتگویی را میان سعودی‌ها و صالح از طریق کانال پسر او احمد در زمانی که سفیر یمن در ابوظبی بود و همچنان در آنجا اقامت دارد، باز کنند. امارات در حقیقت وی را سه سال پیش با یک هواپیمای اختصاصی روانه ریاض کرد تا با شاهزاده محمد بن سلمان جانشین ولی عهد دیدار و گفتگو کند. هدف از این اقدام در آن زمان، ایجاد شکاف در ائتلاف «حوثی – صالح» بود. این طرح با توجه به ائتلاف مصلحتی میان دو طرف (صالح و حوثی‌ها) طبق تحلیل اماراتی‌ها هوشمندانه بود؛ زیرا صالح شش بار با حوثی‌ها جنگیده بود؛ اما این دیدار به علت رفتار اهانت‌آمیز با پسر رئیس جمهور سابق از سوی میزبان سعودی به موفقیت نیانجامید.[۳]

  مجله اینتلجنس آنلاین، نشریه تحقیقات اطلاعاتی فرانسه نیز اعلام کرد، به دنبال انتصاب محمد بن سلمان به عنوان ولی‌عهد عربستان سعودی، این کشور بیش از پیش به ضرورت تغییر موضعش درباره علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن و بازگرداندن وی و خانواده اش به قدرت پی برده است. به نوشته این مجله فرانسوی، محمد بن زاید ولی‌عهد ابوظبی در چارچوب تلاش برای بستن پرونده یمن به دنبال قانع کردن محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان به برکناری "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهور مستعفی یمن است. مرکز مطالعات آتلانتیک نیز در ماه مه گذشته از نشست هایی در ابوظبی بین هیاتی سعودی با احمد علی عبدالله صالح که قبلا سفیر یمن در امارات بوده و همچنان در این کشور به سر می برد، خبر داد.[۴] همه این مسائل نشان دهنده تلاش گسترده ائتلاف سعودی در این مورد است که توافق اخیر باعث ایجاد یک شکست برای ائتلاف سعودی شد. در صحنه سیاسی این توافق می تواند باعث ایجاد یک سنگ بنا برای رفع اختلافات دیگر بین گروه های سیاسی یمن شود.

  نتایج توافق در صحنه نظامی

  اما در عرصه نظامی این توافق می تواند پیامدهای قابل توجهی را به همراه داشته باشد:

  ممانعت از ورود عربستان به صنعا

  عربستان در دو سال گذشته طرح های مختلفی را برای ورود به صنعا اجرا کرده است که همگی با شکست مواجه شده اند. حتی در این مسیر برخی کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس نیروهای قبایلی یمن را برای حمله به صنعا آموزش دادند. توافق اخیر بین انصارالله و علی عبدالله صالح مانع از هرگونه نفوذ عربستان به صنعا خواهد شد.

  ممانعت از ورود به بندر الحدیده

  یکی دیگر از مناطق بسیار مهم برای ائتلاف سعودی بندر الحدیده است. بندر حدیده در ۲۲۶ کیلومتری شهر صنعا پایتخت یمن قرار دارد. این شهر، دومین بندر تجاری بزرگ یمن بعد از بندر عدن است و به دلیل داشتن امکانات صادرات و واردات و نزدیکی به معابر بین‌المللی حمل و نقل کالا از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. امروزه بخش بسیار زیادی از مواد غذایی یمن از این بندر وارد یمن می‌شود و به نوعی می‌توان این بندر را شاه رگ اقتصادی و حیاتی صنعا دانست. لذا تصرف این بندر یا تکمیل محاصره‌ آن، صنعا و دیگر استان‌هایی که اکنون در اختیار حامیان دولت انصارالله و علی عبدالله صالح قرار دارد را از منظر اقتصادی و غذایی بسیار در وضعیت بغرنج‌تری قرار خواهد داد.[۵] توافق اخیر بین دو گروه مهم یمنی باعث خواهد شد تا تلاش های عربستان برای ورود به بندر الحدیده با موانع بیشتری مواجه شود.

  تشدید حملات در عمق خاک سعودی

  انصارالله یمن در ماه های گذشته موفق به نفوذ در خاک عربستان شده و با استفاده از موشک های برکان ۲ موفق شده است تا شهر طائف در عربستان، پالایشگاه ینبع و بسیاری دیگر از مناطق مهم عربستان را هدف قرار دهد. این مسئله در حالی روی داد که در بین گروه های یمنی اختلافاتی وجود داشت و همین امر مانع از تمرکز کامل بر صحنه نبرد شده بود. توافق اخیر می تواند باعث تشدید حملات در عمق خاک سعودی شود.

  پی نوشت:

  [۱] www.farsnews.com/13960530001660

  [2]http://www.fardanews.com/fa/news/714339/

  [3] http://www.fardanews.com/fa/news/636845/

  [4] http://ir.infrc.com/news/950521

  [5] http://tabyincenter.ir/18977

  انتهای متن/

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.