• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » دولت و مجلس در کنار هم، برای اصلاح نظام بانکی و مالیاتی ممیز محور
  کد خبر : 2039015

  دولت و مجلس در کنار هم، برای اصلاح نظام بانکی و مالیاتی ممیز محور

  دولت و مجلس در کنار هم، برای اصلاح نظام بانکی و مالیاتی ممیز محورReviewed by on Aug 25Rating: «محسن شرکا» در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص چینش تیم اقتصادی دولت دوازدهم اظهار کرد: در راس تیم اقتصادی وزیر وزرات اقتصاد و امور دارایی است. از نظر من آقای طیب‌نیا در دوره نخست نمره قبولی را…

  دولت و مجلس در کنار هم، برای اصلاح نظام بانکی و مالیاتی ممیز محورReviewed by on Aug 25Rating:

  «محسن شرکا» در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص چینش تیم اقتصادی دولت دوازدهم اظهار کرد: در راس تیم اقتصادی وزیر وزرات اقتصاد و امور دارایی است. از نظر من آقای طیب‌نیا در دوره نخست نمره قبولی را گرفته ‌است. در واقع طیب‌نیا وارث شرایط بدی بود که از دوره قبل به وی رسیده بود اما با این حال توانست جهات علمی اقتصادی ایران را تبیین کنند. 

  وی ادامه داد: برای خود من جای سوال و تعجب بود که آقای طیب‌نیا در تیم آقای روحانی قرار نگرفت. هماهنگی در این حوزه بسیار مهم است. یکی دیگر از مهم‌ترین مسایل این دولت اصلاح نظام بانکی است. البته اگر نظام بانکی ما اصلاح نشود، مشکلات در این حوزه همچنان ادامه‌دار خواهد بود. در مجموع باید  تیم همدلی انتخاب شود، با این حال به نظر من تغییر آقای طیب‌نیا بدون تردید مشکل‌ساز خواهد بود.

  رئیس کانون کارآفرینان توسعه‌گرا خراسان بزرگ تصریح کرد: آقای کرباسیان که در حال حاضر به عنوان وزیر اقتصاد انتخاب شده‌اند، به عنوان نفر اول، دوم و سوم خوب عمل کردند اما به عنوان رهبر یک تیم اقتصادی تاکنون کشور سابقه‌ای از وی دیده نشده است. امیدوارم وی نیز مانند آقای طیب‌نیا با رهبری خوب و هماهنگی مناسب بتواند ادامه دهنده راه وی باشد. در واقع آقای طیب‌نیا با دانش اقتصادی خود، اقتصاد کشور را روی ریل اقتصادی حرکت داد اما کرباسیان با توجه جایگاهی که در آن قرار گرفته، به نظر می‌رسد از دانش کافی برای این کار برخوردار نیست.

  وی  با تأکید بر این‌که حوزه صنعت، معدن و تجارت حوزه بسیار کلیدی، حساس و نیازمند دقت بالاست، عنوان کرد: آقای شریعتمداری که در گذشته این حوزه را عهده‌دار بوده اما باید توجه داشت این حوزه‌ تغییرات بسیار زیادی داشته و بالغ بر ۶۰ تا ۷۰ درصد اقتصاد کشور را شامل می‌شود. امیدوارم آقای شریعتمداری بتواند معاونان کارکشته، حرفه‌ای و به روز و مدیران کل استان‌ها را در این حوزه از افراد جوان، فعال و باتجربه و علمی انتخاب کنند.

  شرکا با بیان این‌که با این انتخاب‌ها جهت‌گیری علمی در اقتصاد کشور صورت گرفته است، تصریح کرد: در مدیریت اقتصادی کشور، آقای طیب‌نیا به علت ارث بدی که به ایشان رسیده بود، نتوانست نمره عالی کسب کند. آنچه که وی تحویل گرفت، منفی بود اما امروز وزیر جدید شرایط مثبتی را تحویل می‌گیرد. امروز جز آرزوی موفقیت نمی‌توان برای آقای کرباسیان داشت و امیدوارم از عهده این بار سنگین برآید.

  وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با اینکه دولت چه اولویت‌هایی را باید در دوره دوازدهم پیش گیرد، بیان کرد: در این دوره دولت و مجلس باید دست به دست هم دهند تا اصلاح نظام بانکی و مالیاتی ممیزمحور انجام شود. اگر این دو مورد به نفع تولید و اقتصاد مقاومتی اصلاح نشود، محال است با وجود پتانسیل‌ها و نیروهای خلاق و مبتکر در حوزه اقتصاد رشدی داشته باشیم. اقتصاد کشور باید تولیدمحور شود.

  رئیس کانون کارآفرینان توسعه‌گرا خراسان بزرگ گفت: در دوره قبل انتظار داشتیم در بخش‌هایی تغییراتی اساسی رخ بدهد که خوشبختانه این اتفاق افتاد. در واقع ما سطح انتظاراتمان از آقای روحانی را پایین آوردیم و فرصت دادیم تا بتواند تورم را کاهش دهد ولی این به معنای این نیست که به تیم آقای روحانی انتقادی نداشته باشیم. در واقع ما سکوت و رعایت کردیم و به وی فرصت دادیم چون می‌دانستیم که چه ارثی به آن‌ها رسیده است اما هم‌اکنون ما فرصتی نداریم. جهان منتظر ما نمی‌شود و حرکتش را ادامه می‌دهد. امروز شتاب توسعه به گونه‌ای دیگر شده است.

  وی افزود: در این دوره انتظارات بسیاری از دولت وجود دارد تا اقتصاد کشور به اقتصاد تولید هدایت شود. تزریق منطقی تسهیلات به بخش تولید تورم‌زا نیست. چه اشکالی دارد ما تورم ۱۲ یا ۱۳ درصدی داشته باشیم ولی چرخ اقتصاد بچرخد و چراغ تولید روشن باشد. چه ایرادی دارد با این شرایط تولید بتواند ظرفیت‌های خالی‌ خود را پر کند و بتواند بازار داشته باشد؛ تولید دانش‌بنیان داشته و آن را به دنیا صادر کند. در این مسیر ۳ تا ۴ وزارتخانه در این زمینه نقش کلیدی دارند ولی این به آن معنا نیست که سه قوه نباید پای کار بیایند.

  شرکا با اشاره به سخن مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: سالیان سال است که اقتصاد مقاومتی در دنیا تجربه شده است. این تجربه در کشورهایی مانند ژاپن بعد از اتفاقات هیروشیما، آلمان بعد از جنگ جهانی و… وجود داشت. آن‌ها به نوعی همین مدل اقتصاد مقاومتی اجرا کردند. امروز آلمان قطب تکنولوژی دنیاست و اقتصاد ژاپن از بهترین اقتصادهای دنیا شده است که در جهت اقتصاد مولد و تولیدی حرکت کرده است. 

  وی خاطرنشان کرد: باید اجازه داد نرخ ارز آزاد شود. نمی‌توان نرخ ارز را مانند فنر نگه داشت. این‌ها اتفاقاتی است که در هر صورت باید رخ دهد و از این جهت نیازمند جراحی هستیم.

  رئیس کانون کارآفرینان توسعه‌گرای خراسان بزرگ تصریح کرد: دولت باید کمی شهامت داشته و یارانه‌ها را هدفمند کند. اعطای یارانه به ۸۰ میلیون نفر چه معنایی دارد؟ باید این یارانه‌ها در اختیار کمیته امداد حضرت امام(ره) و سازمان بهزیستی قرار گیرد تا هر کسی که نیازمند است با ثبت نام در این مجموعه‌هااز این یارانه برخورار شود. در واقع دولت باید از این قید و بند و پیله‌ای که دور خود بسته، نجات یابد.

  وی با تأکید بر ضرورت همکاری دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: در دوره گذشته دولت، یک مدیر از بخش خصوصی در حوزه سلامت و بهداشت وزیر بهداشت شد و توانست نمره قابل قبولی بگیرد. من نیز امیدوار بودم که دولت این ریسک ر ا بپذیرد و در نهایت حداقل برای ۲ تا ۳ وزارتخانه‌های کلیدی در بخش اقتصاد از مدیران توانمند بخش خصوصی به عنوان وزیر استفاده کند اما شاید هنوز برای این کار زود است و باید این تفکر در کشور حاکم شود. من برای آقای شریعتمداری در حوزه صنعت، معدن وتجارت آرزوی توفیق خواهم کرد ولی باید توجه داشت وزارت وی در این دوره با دوره‌ای که وی وزیر بازرگانی بود، خیلی متفاوت است.

  شرکا عنوان کرد: اگر به شکل گذشته فکر و عمل کنیم و  اقتصاد مردمی نشود، مطمئنا همین شرایط گذشته ادامه خواهد یافت. ما نیازمند شتاب و حرکت‌های اساسی و زیربنایی هستیم. به اندازه کافی مسکن به اقتصاد وارد کرده‌ایم. مسکن درمان نیست و فقط کمی درد را آرام می‌کند. ما در بخش اقتصادی نیازمند جراحی هستیم که این جراحی در حدود ۷ تا ۸ محور خواهد بود. با این حال دولت این جراحی را فقط در آن قسمتی که برایش منافع داشت مالیات بر ارزش افزوده پیاده کرد اما در بخش‌هایی که نیازمند همت و تلاش بود، شانه از زیر بار مسئولیت خالی کرد.

  وی یادآور شد: مالیات بر ارزش افزوده حدود ۴۰ درصد هزینه‌های دولت را پوشش می‌دهد که متأسفانه به علت نبود زیرساخت‌های اجرای صحیح آن، بار مضاعفی روی دوش تولید کشور گذاشته‌اند.

  انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.