• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » امضای قراردادهای جدید نفتی
  کد خبر : 2038731

  امضای قراردادهای جدید نفتی

  امضای قراردادهای جدید نفتیReviewed by on Aug 23Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از ایرنا، قرار است این سه شرکت یک کنسرسیوم مشارکتی برای تأمین مالی پروژه های توسعه ای نفت و گاز با سهام مساوی ایجاد کنند، شرکت غدیر رهبری این گروه را به عهده خواهد…

  امضای قراردادهای جدید نفتیReviewed by on Aug 23Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از ایرنا، قرار است این سه شرکت یک کنسرسیوم مشارکتی برای تأمین مالی پروژه های توسعه ای نفت و گاز با سهام مساوی ایجاد کنند، شرکت غدیر رهبری این گروه را به عهده خواهد داشت، میزان ذخایر سه میدان نفتی مذکور ۱۰ میلیارد بشکه برآورد شده است.

  همچنین شرکت نفت و گاز دولتی پرتامینای اندونزی برای توسعه دو میدان نفت «منصوری» و «آب تیمور» اعلام آمادگی و اعلام کرد که این شرکت در درجه نخست روی یک میدان نفتی تمرکز خواهد کرد و میدان دوم بعد از تکمیل اکتشاف میدان نخست توسعه خواهد یافت.

  پرتامینا و شرکت ملی نفت ایران یادداشت تفاهمی برای انجام مطالعات اولیه این میدان‌ها امضا کردند.

  احتمال ورود غول نفتی ژاپن نیز به بازار ایران وجود دارد. یک مقام ارشد ایرانی به روزنامه ژاپن تایمز گفت: احتمال می رود شرکت نفتی اینپکس ژاپن در مناقصه توسعه میدان نفت آزادگان واقع در جنوب غربی ایران شرکت کند و برای تکمیل کار توسعه این میدان با دیگر شرکت های نفتی خارجی، کنسرسیوم تشکیل دهد.

  به نوشته ژاپن تایمز، همزمان با اینکه ژاپن در تلاش است بار دیگر در ایران سرمایه گذاری کند، همکاری مجدد اینپکس با ایران برای توسعه میدان نفتی آزادگان،دستاوردی برای دولت ایران است.

  اینپکس در سال ۲۰۱۰ به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران، ناچار به ترک ایران و رها کردن پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان شد.

  شرکت اینپکس که بزرگترین شرکت تولید و اکتشاف نفت ژاپن است، در ماه ژوئن ۲۰۱۶ (خرداد-تیر سال ۱۳۹۵) برای انجام مطالعات در میدان آزادگان با شرکت ملی نفت ایران تفاهم‌نامه امضا کرد.

  علاوه بر این شرکت، شرکت‌های توتال فرانسه، شل انگلیسی-هلندی، پتروناس مالزی و شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی) نیز برای توسعه میدان نفتی آزادگان تفاهم‌نامه امضا کرده‌اند.

  خبر آمادگی روسیه برای خرید نفت ایران در عوض کالا از جمله دیگر شواهد توسعه و تحول در بازار انرژی ایران است. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اعلام کرده است که ایران می‌تواند در ماه سپتامبر (شهریور-مهر) امسال در غالب برنامه «نفت در مقابل کالا»، صدور نفت خود به روسیه را آغاز کند.

  نواک گفت: ما در حال نهایی کردن آخرین جزئیات اسناد قانونی این کار هستیم و من فکر می‌کنم در یک ماه آینده بتوانیم به همه سوالات پاسخ دهیم؛ خرید می تواند به صورت فیزیکی یا مبادله کالا صورت گیرد.

  در بازار نفت جهان ، نیز در هفته گذشته خبر افزایش تولید نفت آمریکا و احتمال رکوردشکنی آن در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شد . اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرد تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی با ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش به رکورد ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

  رکورد پیشین آمریکا در سال ۱۹۷۰ و ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز بوده است. به گزارش ایران ویج به نقل از این اداره، میزان تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی به ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روزمی رسد، در حالی که این میزان در سال ۲۰۱۶ میلادی هشت میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.

  رشد صنعت نفت شیل آمریکا به حدی است که بانک آمریکایی سیتی گروپ اعلام کرد سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در بازار جهانی در حال باختن به صنعت شیل آمریکاست. «اد مورس» رئیس بخش تحقیقات بانک سیتی گروپ آمریکا گفت در حالی که نفت شیل آمریکا و این سازمان در بازاری که با مازاد عرضه نفت رو به روست در حال رقابت هستند، به نظر می رسد که نفت شیل برنده این رقابت خواهد بود.

  به گفته مورس، اوپک و متحدانش ممکن است توانسته باشند با کاهش تولید، قیمت نفت را تا حدی افزایش دهند، اما آنها در این فرآیند در حال از دست دادن درآمدهای خود هستند و موقعیت آنها در دراز مدت پایدار نخواهد بود؛ از سوی دیگر، تولید کنندگان نفت شیل آمریکا حتی خود را با قیمت ۴۰ دلاری هم تطبیق داده اند.

  وی افزود: در نهایت، بازارها و نفت شیل برنده خواهند بود.

  همزمان با افزایش تولید داخلی نفت آمریکا، واردات نفت این کشور با کاهش رو به رو بوده و به تازگی جایگاه خود را به عنوان بزرگ ترین واردکننده نفت جهان به چین داده است.

  واردات نفت چین در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی برای نخستین بار به هشت میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه در روز رسید و جایگاه نخست واردات نفت جهان را به خود اختصاص داد.

  اگرچه تولید داخلی نفت این کشور در این مقطع با ۵.۱ درصد کاهش به سه میلیون و ۸۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است. پس از آن، آمریکا با واردات هشت میلیون و ۱۲۰ هزار بشکه در روز مقام دومی جهان را در ۶ ماه نخست کسب کرد که بر خلاف چین، تولید داخلی آن، به ویژه شیل، رو به افزایش است.

  علت افزایش واردات نفت چین، گسترش و ارتقای صنعت پالایشی و ایجاد ذخایر استراتژیک نفت در این کشور ذکر شده است.

  افزون بر تولید داخلی نفت آمریکا سطح ذخیره سازی نفت این کشور نیز به طور پیاپی در حال کاهش بوده است و وزیر نفت کویت آن را ثمره توافق جهانی اوپک خواند. «عصام المرزوق» اعلام کرد که کاهش سطح ذخیره سازی نفت آمریکا فراتر از انتظارهاست که این یکی از نشانه های موفقیت توافق جهانی کاهش تولید است.

  المرزوق گفت: اکنون در نیمه نخست سال جاری میلادی شاهد تأثیر توافق میان اوپک و غیراوپک هستیم، سطح ذخیره سازی نفت آمریکا برای هفتمین هفته متوالی در حال کاهش است.

  شرکت پترولوجیستیکز که محموله های صادراتی نفت اوپک را رصد می کند پیش بینی کرده است که عرضه نفت این سازمان در ماه اوت با کاهش شدید رو به رو خواهد بود و عرضه نفت آن در ماه اوت ۲۰۱۷میلادی ۴۱۹ هزار بشکه در روز کاهش ماهانه داشته باشد.

  این شرکت اعلام کرد که میانگین عرضه نفت از ۱۴ کشور عضو اوپک در مقطع یاد شده ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود که علت آن کاهش تولید عربستان و برخی کشورهای دیگر مانند لیبی است.

  عراق از جمله کشورهای عضو اوپک است که به تازگی با توافق کاهش عرضه همسو شده است. صدور نفت از پایانه های جنوبی عراق در ۱۴ روز نخست ماه اوت ۲۰۱۷ میلادی به میانگین سه میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسید که نسبت به ماه ژوئیه روزانه ۸۰ هزار بشکه کمتر است.

  این کاهش در صورت پایدار بودن، نشان دهنده کوشش عراق برای همسو شدن با توافق کاهش تولید نفت است، اگرچه این کشور راه درازی برای هماهنگ شدن با همقطاران اوپکی خود دارد.

  میانگین صدور روزانه نفت عراق از پایانه های جنوبی در ماه ژوئن (خرداد- تیر) سه میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه و در ماه ژوئیه (تیر-مرداد) سه میلیون و ۲۳۰ هزار بشکه در روز بوده است.

  پیش بینی می شود که با توجه به تحولات نفتی اخیر در هفته ای که گذشت از جمله، تعطیل شدن بزرگ ترین میدان نفتی لیبی، شراره ، کاهش صدور نفت عراق و در پی آن احتمال کاهش عرضه اعضای اوپک و همچنین افت سطح ذخیره سازی نفت آمریکا، در هفته آینده با افزایش قیمت جهانی نفت رو به رو شویم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.