• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ایران در دشوارترین شرایط از ارتش و الحشد الشعبی حمایت کرد/ همه با همه پرسی مخالفند؛ الا اسرائیل
  کد خبر : 2038619

  ایران در دشوارترین شرایط از ارتش و الحشد الشعبی حمایت کرد/ همه با همه پرسی مخالفند؛ الا اسرائیل

  ایران در دشوارترین شرایط از ارتش و الحشد الشعبی حمایت کرد/ همه با همه پرسی مخالفند؛ الا اسرائیلReviewed by on Aug 23Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، فالح الفیاض رئیس هیئت الحشد الشعبی و مشاور امنیت ملی عراق در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: الحشد…

  ایران در دشوارترین شرایط از ارتش و الحشد الشعبی حمایت کرد/ همه با همه پرسی مخالفند؛ الا اسرائیلReviewed by on Aug 23Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، فالح الفیاض رئیس هیئت الحشد الشعبی و مشاور امنیت ملی عراق در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: الحشد الشعبی سوای همه یاوگویی های کسانی که اساسا ماهیت الحشد الشعبی را نمی شناسند، نماینده طیف های عراق است.

  وی افزود: ۱۴۰ هزار عراقی عضو الحشد الشعبی هستند که ۴۰ هزار نفر از آنها را شهروندان مناطق سنی نشین عراق تشکیل می دهند. علاوه بر آن، همه اقشار عراق از مسیحی گرفته تا ایزدی و کُرد فیلی در آن مشارکت دارند. الحشد الشعبی نمایان گر گسترده جغرافیایی استانهای صلاح الدین، کرکوک، الانبار و دیالی است.

  وی درباره رابطه الحشد الشعبی با نهادهای کشوری بویژه دستگاههای امنیتی و نظامی و گفته برخی که الحشد الشعبی را ارتش موازی توصیف می کنند، گفت: اگر منظور از موازی حمایت و پشتیبانی باشد؛ بله. اما اگر منظور رقیب باشد، نه این امر حقیقت ندارند. نبردهای سه سال اخیر در عراق ثابت کرد که الحشد الشعبی پشتیبان و حامی ارتش و پلیس عراق است.

  الفیاض گفت: ما از سه سال پیش به طور مکمل به همراه سایر نیروهای امنیتی عراق با داعش می جنگیم. آینده الحشد الشعبی تضمین کننده آینده عراق است و در چارچوب تشکیلات نظامی متنوع عراق خواهند بود.

  وی درباره آموزش نیروهای الحشد الشعبی گفت: الحشد الشعبی نهادی نبود که برای تاسیس آن برنامه ریزی شده باشد بلکه در لبیک فوری اقشار ملت عراق به فتوای آیت الله سیستانی مرجعیت عالی و بعد از ناکامی ارتش عراق در شهر موصل و همزمان با وضعیت سیاسی شکننده این کشور تشکیل گردید.

  الفیاض افزود: ما از تجربیات گروههای دارای پیشینه مقابله با نیروهای آمریکایی و تاریخ جهادی استفاده کردیم. اینها هسته های اولیه و پیشقراولان الحشد الشعبی بودند و سپس بخش های آموزش نظامی و اطلاعاتی و مهندسی نظامی تشکیل شدند.

  مشاور امنیت ملی عراق درباره طرف هایی که در آموزش و حمایت مالی از الحشد الشعبی سهیم بودند، گفت: برادران ایرانی از ارتش عراق و الحشد الشعبی در طول روزهای نخستین حمایت کردند. وقتی همگان از ارایه هرگونه حمایتی در طول شش ماه اول سرباز زدند؛ ایران به عنوان تنها طرف خارجی بود که از عراق در آن شرایط حمایت کرد. این امر از طریق (اعزام) نیروی نظامی نبود بلکه از طریق ارایه تجربیات و مربیان بود. در مرحله بعدی، الحشد الشعبی توانست ابزارهای بسیج و آموزش را در اختیار بگیرد و در جریان نبرد تجربه کسب کند.

  وی تصریح کرد: الحشد الشعبی اکنون یک نهاد نظامی پیشرفته است که در حال حاضر از سطح تسلیحاتی پیشرفته ای حتی بالاتر از ارتش برخوردار است. طرحی برای ادغام الحشد الشعبی در نیروهای مسلح وجود ندارد. قانونی که در پارلمان برای مشروعیت بخشیدن و قانونی کردن ساختار الحشد الشعبی تصویب شد، تاکید می کند که الحشد یک نهاد نظامی مستقل است که با فرمانده کل نیروهای مسلح مرتبط است؛ نظیر نیروهای مبارزه با تروریسم که پارلمان قانون آن را تصویب کرد؛ یک نیروی رزمی ویژه که در مقابله با تروریسم تجربه و مهارت کسب کرد و باید از آن محافظت کنیم.

  الفیاض گفت: فرمانده کل نیروهای مسلح ماموریت الحشد الشعبی را تعیین می کند که طبیعتا ماموریت های ملی عراق و همسو با سیاست های کشور است.

  وی در پاسخ به این سوال که حیدر العبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق مشارکت الحشد الشعبی در عملیات آزادسازی منطقه تلعفر از دست گروه تروریستی داعش را اعلام کرد و آیا برخی درخصوص این مشارکت ملاحظاتی داشتند، گفت: ما در عراق به گفته های دیگران درباره نیرو و منابع خود که با آن با داعش می جنگیم، اهمیتی نمی دهیم. عراق در همه جا با همه نیروهایش از خود دفاع می کند. فرمانده کل نیروهای مسلح و فرماندهی عملیات مشترک عراق که همه عملیات نظامی در عراق را مدیریت می کنند؛ نقشه های راهبردی را تدوین و ماموریت ها و وظایف را تقسیم کرده اند. الحشد الشعبی بخشی از منابع فرماندهی کل نیروهای مسلح است که آن را به شیوه مناسب بکار می گیرد. این حقی اصیل است.

  وی درخصوص میزان هماهنگی با دولت سوریه در مناطق مرزی بویژه در گذرگاه ها گفت: ما در عراق برای بالاترین سطح هماهنگی با دولت سوریه تلاش می کنیم زیرا درک می کنیم که خطری که عراق را در سال ۲۰۱۴ میلادی تهدید کرد، از سمت خاک سوریه بود. دولت عراق سیاست ثابت و اعلام شده ای در ایجاد بالاترین هماهنگی با دولت و ارتش سوریه درخصوص محافظت از مرزها دارد. ما با دمشق برای تحقق این هدف هماهنگی می کنیم اما در امور داخلی این کشور دخالت نمی کنیم.

  وی در پاسخ به سوالی درباره خاکریز هایی که قرار است به طول ۳۰۰ کیلومتر از بغداد تا دمشق و تا دو گذرگاه الولید و طرابیل در مرز اردن کشیده شود و اهمیت راهبردی آن و هماهنگی در این زمینه با سوریه و اردن گفت: ما تلاش می کنیم که جاده بین المللی بغداد به امان را بازگشایی کنیم. برخی مناطق صحرایی است و ممکن است که از آنجا به جاده حمله شود لذا استفاده از توان مهندسی نظامی الحشد الحشی در دستور کار است. فرمانده کل نیروهای مسلح دستور احداث خاکریز را برای تامین بیشتر امنیت جاده بین المللی صادر کرد. جاده در داخل مرزهای عراق است و ربطی به مسئله مرزها ندارد.

  وی در پاسخ به این سوال که بعد از پایان آزادی تلعفر و رسیدن به منطقه مرزی با سوریه، کدام طرف تامین امنیت مرزها را برعهده خواهد داشت، گفت: بدور از هرگونه محاسبات سیاسی، براساس تقسیم ماموریت ها، نیروهای مرزبانی مسئولیت را بد از آزادسازی تلعفر با مشارکت یک تشکیلات وزارت کشور برعهده خواهند داشت.

  الفیاض در پاسخ به این سوال که مطرح است که یک شاخه الحشد الشعبی در جنگ علیه تروریسم با سوریه با ارتش سوریه مشارکت دارد و این گفته چقدر دقیق است، تصریح کرد: این سخن درست نیست. مبارزانی عراقی قبل از تشکیل الحشد الشعبی در سوریه حضور داشته اند. برخی طرف های عراقی معتقدند که مبارزه با داعش در سوریه به منزله دفاع از عراق است. اما این امر خارج از چارچوب کاری دولت است. بعد از تشکیل الحشد الشعبی، این مبارزان در داخل سوریه به کار ادامه دادند زیرا معتقدند که دارند با همان دشمن در همان خندق می جنگند. ما به این نظر احترام می گذاریم.

  وی در پاسخ به سوالی درباره ماهیت رابطه کنونی عراق و ترکیه در سایه حضور نیروهای ترکیه در منطقه بعشیقه در شمال عراق گفت: یک مشکل وجود دارد. مانعی اساسی و بزرگی بین ما و ترکیه به خاطر حضور این نیروها وجود دارد. ما عادی سازی روابط را مشروط به خروج نیروهای ترکیه کرده ایم. این امر را از طریق برخی دوستان به آگاهی آنها رسانده ایم. این شرط همچنان پابرجاست. نمی توان بدون اینکه آنها از پایگاه بعشیقه در داخل خاک ما خارج نشده اند، رابطه مثبتی را با استانبول انتظار داشت.

  وی گفت: بار اول، ارتش عراق از موصل دور بود، لذا ترک ها گفتند که اگر ارتش عراق بیاید، ما عقب نشینی خواهیم کرد. ارتش عراق حضور یافت اما عقب نشینی نکردند. سپس گفتند که اگر موصل آزاد شود، عقب نشینی می کنیم، موصل آزاد شد و عقب نشینی نکردند. حضور ترکیه به دلایل نامشروعی است که عراق نمی تواند آن را بپذیرد. این حضور تجاوز به حاکمیت عراق است. ما به دولت ترکیه تاکید کرده ایم که همه مسائل امنیت ملی مشروع ترکیه را درک می کنم و طرف یا حامی هیچ طرفی نخواهیم بود که درصدد برهم زدن امنیت ملی ترکیه باشد. لذا این امر باید یک کار دو جانبه بین عراق و ترکیه باشد.

  وی تصریح کرد: نیروهای ترکیه، نیروهای متخاصم به شمار می روند. اما عراق در وهله اول اولویت های مبارزه با داعش دارد و سپس به حل مشکلات دیگر خواهد پرداخت. اما حق عراق برای استفاده از همه ابزارهای موجود برای دفاع از خاک و حاکمیتش محفوظ است.

  فیاض درباره همه پرسی جدایی طلبی اقلیم کردستان عراق در ۲۵ ماه سپتامبر آینده گفت: این اقدام غیرقانونی است و نتایج آن را به رسمیت نمی شناسیم. این امر نتایج منفی برای عراق به همراه خواهد داشت. ما آماده بحث درباره همه مسائلی هستیم که به حل مشکلات بین دولت مرکزی و دولت محلی این اقلیم منجر می شود. موضع مسعود بارزانی (رئیس اقلیم کردستان عراق) همچنان صرف نظر نکردن از همه پرسی است. همه طرف های بین المللی با همه پرسی و جدایی طلبی مخالف هستند؛ به استثنای اسرائیل. ما به برادران در اقلیم کردستان عراق گفتیم که این اقدام گامی حساب شده نیست و باعث بروز درگیری جدیدی خواهد شد که ما از آن بی نیاز هستیم. این امر به هیچ یک از طرف های عراقی خدمتی نخواهد کرد.

  مشاور امنیت ملی عراق در پاسخ به این سوال که نظر شما درخصوص امضای توافقنامه ای نظامی بین ایران و ترکیه برای مبارزه با داعش در کوهستان قندیل در شمال عراق چیست و آیا به آن ملحق خواهید شد، گفت: این توافق بین ترکیه و ایران است و ما در آن شرکتی نداریم. اما به مرزهای همه کشورها احترام می گذاریم و از همگان می خواهیم که به خاک ما احترام بگذارند.

  وی درباره وضعیت مرز عراق با اردن گفت: مرزهای ما با اردن همواره امن است. ما هماهنگی خوبی با آنها داریم و هیچ مشکل امنیتی در آن منطقه وجود ندارد.

  الفیاض در پاسخ به این سوال خبرنگار که نه تنها وزیر دفاع آمریکا و مسئولان پنتاگون از تداوم حضور خود در عراق حتی بعد از انهدام داعش سخن گفته اند بلکه خواهان مشارکت مستشاران ناتو هم شده اند و آیا عراق نیازی به این امر دارد؟ گفت: طرف های بین المللی از زاویه منافع خود سخن می گویند اما دولت عراق تصمیم روشنی دارد و بارها تاکید کرده است که اجازه حضور هرگونه نیروی خارجی در خاک خود را بعد از آزادی کامل آن از دست گروه تروریستی داعش نخواهد داد. فصل الخطاب، با ما است.

  وی درباره روابط بغداد و موسکو تصریح کرد: روابط دوطرف در سالهای اخیر بسیار تقویت شده است و میزان همکاری نظامی فنی با روسیه گسترده است. روسیه نقش مهمی در جلوگیری از تشکیل کانون های تروریستی دیگر داعش و جبهه النصره در سوریه دارد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.