• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » خاورمیانه آبستن جنگ منطقه‌ای است؟
  کد خبر : 2038333

  خاورمیانه آبستن جنگ منطقه‌ای است؟

  خاورمیانه آبستن جنگ منطقه‌ای است؟Reviewed by on Aug 22Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه «الغد» اردن در یادداشتی با عنوان « آیا منطقه آبستن جنگ تازه‌ای است» به بسترسازی آمریکا و رژیم صهیونیستی توسط عوامل دست نشانده خود برای به راه انداختن جنگ مذهبی در سایه سرکوب…

  خاورمیانه آبستن جنگ منطقه‌ای است؟Reviewed by on Aug 22Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه «الغد» اردن در یادداشتی با عنوان « آیا منطقه آبستن جنگ تازه‌ای است» به بسترسازی آمریکا و رژیم صهیونیستی توسط عوامل دست نشانده خود برای به راه انداختن جنگ مذهبی در سایه سرکوب نهایی تروریسم در منطقه اشاره کرد.

  در این یادداشت آمده است: کشورهای عربی که طی سال‌های اخیر با درگیری و ناآرامی روبرو بودند در مقطع کنونی به پایان بحران خود نزدیک می‌شوند اما بر اساس اطلاعات به بیرون درز کرده از سرویس‌های اطلاعاتی منطقه و جهان، خاورمیانه شاهد جنگی منطقه‌ای خواهد بود.

  هیچ کسی نمی‌تواند برآورد کند که حکایت جنگ احتمالی به کجا خواهد رسید و طرف‌های اصلی آن کدام کشورها هستند.

  در اوایل سال جاری میلادی ارزیابی‌های راهبردی حاکی از رویارویی منطقه با ایران بود آن هم زمانی که  تنش‌های بین ایران و آمریکا بر سر اجرای توافق هسته‌ای به اوج خود رسید تا جایی که برخی پژوهشگران به این نتیجه عجیب و غریب رسیدند که آمریکا به سمت جنگی در خاورمیانه پیش می‌رود اما چرا و چگونه.

  این مهم نیست اما فقط روشن است که جنگی وجود خواهد داشت و با وجود اینکه پیش زمینه‌های لازم  برای توجیه وقوع جنگی جدید در منطقه همچنان وجود دارد اما ما ملاحظه کردیم که ظرف پنج ماه گذشته بر خلاف پیش‌بینی‌ها دولت آمریکا به دنبال ایجاد تفاهم‌هایی وسیع و متوسل نشدن به جنگ و رویارویی است به گونه‌ای که راه را برای ایجاد وضعیت راهبردی جدید توسط روسیه در سوریه گشود و همین قضیه در خصوص دیگر مناطق ملتهب در خاورمیانه صورت گرفت.

  جبهه دیگر به رفتارهای نخبگان راست‌گرا در تل آویو چشم دوخته که به دنبال ایجاد حلقه‌های جدید درگیری هستند به گونه‌ای که نوع دیگری از خشونت را جایگزین جنگ با تروریسم کنند و اوضاع را به سوی جنگ منطقه‌ای دینی-مذهبی یا امنیتی سوق بدهند که دامنه آن از شمال آفریقا تا سواحل خلیج فارس کشیده شود و به هر شکلی به نابودی مساله فلسطین کمک کنند.

  ما باید بخوبی ملاحظه کنیم که نشانه‌های جنگ بین اسرائیل وحزب الله بیش‌تر و پررنگ‌تر شده آن هم زمانی که روند تنش بین ایران و آمریکا روند پرشتابی گرفته است، بدترین انواع جنگ‌ها، جنگ‌های فرسایشی و به تعبیری درگیری‌های داخلی و منطقه‌ای است  به گونه ای که نیمه دوم قرن بیستم شاهد وقوع ده‌ها نمونه از این جنگ‌های فاجعه بار بوده که  مصائب آن هنوز بر حال و آینده ملت‌های آن سایه افکنده است و به نظر می‎رسد که پیمانه خاورمیانه از این جنگ‌ها لبالب پر شده و بازیگران بزرگ با پای خود در باتلاق آن گرفتار آمدند.

  گفته می‌شود کشورهای دموکراتیکی که تسلیم خواسته‌های افکار عمومی هستند با یکدیگر درگیر نمی‌شوند چون سیاست کشورهای دموکراتیک آنها را به سمت جنگ با جوامع دموکراتیک دیگر سوق نمی‌دهد از همین رو کشورهای غربی در طول نیم قرن گذشته جنگ‌های خود را این گونه توجیه کردند که مجبورند برای دفاع از دموکراسی و مقابله با نظام‌های کمونیست به این جنگ‌ها ورود کنند.

  این در حالی است که کشورهای غربی برای دفاع از منافع یا جستجوی منافع و غنائم جدید به این جنگ‌ها ورود می‌‍کنند همان کاری که آمریکا در سال ۲۰۰۳ در تجاوز به عراق انجام داد آن زمان آمریکا با افکار عمومی آمریکا عناد نورزید بلکه در برابر افکار عمومی جهان خیره سری کرد.

  کشورها زمانی که احساس خطر در اطراف خود می‌کنند و هر لحظه احتمال تسری آن به داخل مرزهایشان می‌دهند یا زمانی که فرصتی بزرگ برای رسیدن به منفعتی پیدا می‌کنند،به جنگ‌ها ورود می‌کنند اما این سوال باقی می‌ماند که آیا خطری نزدیک است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.