• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » اهداف آمریکا از طرح اصلاح مأموریت «یونیفل» در لبنان
  کد خبر : 2038311

  اهداف آمریکا از طرح اصلاح مأموریت «یونیفل» در لبنان

  اهداف آمریکا از طرح اصلاح مأموریت «یونیفل» در لبنانReviewed by on Aug 22Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تنها سیاست واضح آمریکا در منطقه خاورمیانه جلوگیری از نفوذ ایران است؛ واشنگتن تا کنون مسیر مقابله نظامی مستقیم برای مقابله با ایران را انتخاب نکرده و به تحمیل تحریم‌هایی علیه…

  اهداف آمریکا از طرح اصلاح مأموریت «یونیفل» در لبنانReviewed by on Aug 22Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تنها سیاست واضح آمریکا در منطقه خاورمیانه جلوگیری از نفوذ ایران است؛ واشنگتن تا کنون مسیر مقابله نظامی مستقیم برای مقابله با ایران را انتخاب نکرده و به تحمیل تحریم‌هایی علیه این کشور به اتهام‌هایی از قبیل حمایت از تروریسم و و مسایل حقوق بشری اکتفا کرده است ؛ به نظر می‌رسد در این پروندده بیشتر از یک واسطه وجود دارد که پیام های آمریکا را به ایران می‌رساند.

  روزنامه «المستقبل» وابسته به جریان «14 مارس» لبنان، جریان نزدیک به عربستان، در مقاله‌ای در این باره نوشت: در موضوع سوریه ، آمریکا با روسیه تعامل کرده که ضامن تفاهم‌ها به شمار می‌رود، خواه در موضوع جنوب سوریه، مبارزه با داعش یا آنچه مربوط به هلال شیعی است. با پرونده ایران به عنوان بخشی از این درگیری‌ها برخورد می‌شود و چندین میانجی دیگر از جمله عُمان و قطر به جز روسیه در پرونده ایران وجود دارند.

  در ادامه این گزارش آمده است : مرزهایی است که ایران آنها را می‌داند و از آن تخطی نمی‌کند با وجود اینکه تهران از اعتراض اروپا نسبت به سیاست آمریکا استفاده می‌کند. خط‌های قرمزی است که ترسیم شده، روسیه آنها را تضمین کرده و تلاش‌های فراوانی برای محدود کردن سیاسی ایران در جریان است.

  اما در ارتباط با موضوع حزب‌الله، تنها راه حل این مسأله، توافق با ایران است و این موضوعی نیست که اکنون وقتش باشد، این پرونده در حد خودش در اختیار دولت آمریکاست و آمریکا مانع نمی‌شود که حزب‌الله در پاکسازی داعش سهیم نباشد.

  اما آمریکا در زمان خودش و به ویژه پس از عملیات ارتفاعات عرسال اقدام به محاصره این جنبش خواهد کرد؛ این اقدام از چند طریق انجام خواهد شد که در مقدمه آنها گزینه مالی و سیاسی و سپس تلاش برای گسترش دامنه ماموریت یونیفل (نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان) خواهد بود.

  اهدافی که در پشت پرده اصلاح ماموریت یونیفل است، عبارتند از:

  **این نیروها به ایفای نقش خود در مبارزه با تروریسم بپردازند زیرا واشنگتن و اسرائیل، حزب‌الله را گروهی تروریستی می‌دانند و این حالت، مانع از قاچاق سلاح به لبنان می شود.

  **گسترش دامنه ماموریت به نحوی که کل مرزهای لبنان و سواحل را شامل شود، اما تلاش آن است که تمام مرزهای خشکی شمالی و شرقی را شامل شود تا مانع از امتداد نفوذ ایران به لبنان یعنی به مدیترانه شود.

  **ایجاد راه‌حل برای بیم و ترس‌هایی که در رابطه با یک پایگاه نظامی و مهم حزب‌الله برای مقابله با اسرائیل در مرزهای لبنان و سوریه وجود دارد و این در نتیجه نقش حزب‌الله در نبرد ارتفاعات عرسال است، اگر توافق با روس‌ها برای به کارگیری این منطقه از طرف ایران و حزب‌الله حاصل شود، توافقی که در مقابل توافق در جنوب سوریه خواهد بود به نحوی که حزب‌الله نقشی در آنجا نداشته نباشد. از سوی دیگر هرگونه تحرکی در مرزها، تحرک مقاومت را محدود می‌کند.

  **اگر رسیدن به راه‌حل در سوریه و حصول توافقات مشکل و پیچیده شود، غرب و اسرائیل ، نیرویی غربی دارند که فقط ۳۴ کیلومتر از دمشق دور هستند.

  **اگر لبنان از سیاست بین‌المللی در قبال آوارگان سوریه راضی نباشد، این امکان برای کشورها به وجود می آید که حمایتی بین‌المللی در اردوگاه‌ها اعمال کنند به ویژه اینکه تغییر دموگرافی (جمعیتی) در سوریه بعید نیست و ممکن است منجر به تعدیل‌هایی در دموگرافی لبنان شود.

  **آمریکایی‌ها می‌خواهند به این وسیله و به شیوه غیرمستقیم، نیرویی در راستای منافع خود داشته باشند و از بار نگرانی عناصری که اسرائیل را در مرزها نگران کرده ، بکاهند.

  **اگر همه اینها بین‌المللی شود در زمان استخراج نفت که در واقع نفت به نحوی محصول بین‌المللی می‌شود، کشور باید از لحظه اول برای حمایت از نفتش آمادگی داشته باشد.

  **سوال‌هایی نیز درباره امکان آنچه که می‌توان در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و حشیش در «بقاع» انجام داده وجود دارد؛ در صورتی که دولت نتواند در این زمینه کاری انجام دهد.

  یونیفل یا نیروی موقت ملل متحد در لبنان( UNIFIL-United Nations Interim Force in Lebanon) در مارس ۱۹۷۸ و به منظور نظارت بر خروج نیروهای اسرائیلی از جنوب لبنان به وجود آمد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.