• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » کتابی که به یک شهید سوری اهدا شد
  کد خبر : 2038086

  کتابی که به یک شهید سوری اهدا شد

  کتابی که به یک شهید سوری اهدا شدReviewed by on Aug 21Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، روزنامه «الوطن» چاپ دمشق اخیراً کتابی را به عنوان «شوام شیوخ الصحافه» (پیشگامان روزنامه نگاری اهل شام)، نوشته «شمس الدین العجلانی» منتشر کرده است. این کتاب دربردارنده پژوهشی است پیرامون…

  کتابی که به یک شهید سوری اهدا شدReviewed by on Aug 21Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، روزنامه «الوطن» چاپ دمشق اخیراً کتابی را به عنوان «شوام شیوخ الصحافه» (پیشگامان روزنامه نگاری اهل شام)، نوشته «شمس الدین العجلانی» منتشر کرده است.

  این کتاب دربردارنده پژوهشی است پیرامون نقش اصلی شخصیت‌هایی از سوریه که در اغلب کشورهای عربی روزنامه تأسیس کرده‌اند. از جمله این شخصیت‌ها: لویس صابونی، فائز سلامه، سامی اشمعه، ادوارد نقولا مرقص، نجیب الریس، اسکندر الریاشی، حبیب کحاله، سعید فریحه، صبری القبانی، عزه حصریه، سلیم اللوزی، عباس الحامض، محمد بسیم مراد، ندیمه المنقاری، نشأت التغلبی، محمد کامل البنی، عبد الغنی العطری، احمد العسه، یاسر عبد ربه است.
  آقای «شمس الدین العجلانی» در کتابش بیست شخصیت رسانه‌ای از سوریه که از گذشته تاکنون در خبرنگاری و روزنامه نگاری نقش مهمی داشته‌اند را معرفی می‌کند.
  وی در مقدمه ؛ کتاب را به فرزند شهیدش «ثائر العجلانی» که روزنامه نویس بوده اهدا کرده است.
  وی در آغاز کتابش به معرفی «جبران کوریه» متولد سال ۱۹۲۹ میلادی که قدیمیترین شخصیت روزنامه نگار سوریه است و در سال ۲۰۰۸ میلادی فوت نموده ، پرداخته است .
  وی در کتاب خود به روزنامه نگاران سوری که به مصر مهاجرت کردند و در آنجا روزنامه منتشر کرده است، می پردازد.

  بنا به نوشته کتاب، اولین روزنامه عربی که در اسکندریه در مصر چاپ و منتشر شد «الکوکب الشرقی» بود . این روزنامه را «سلیم حموی» در سال ۱۸۷۶ تا سال ۱۸۹۷ منتشر کرد. بر اساس مندرجات کتاب ؛ شخصیت‌های شامی ( اهل سوریه بزرگ ) هفت روزنامه : الاهرام ، صدی الاهرام ، انتقال مصر ، التجاره ، لاسکندریه ، مصر الفتاه و الوقت، را در مصر پایه گذاری کرده اند. کتاب به تفصیل به این موضوع پرداخته است و از جمله به آقایان بشاره تقلا و سلیم تقلا می پردازد که در مصر و در شهرهای قاهره و اسکندریه مستقر شدند و هر دو روزنامه «الاهرام» در مصر را تأسیس کرده‌اند. همچنین آقای ژرژی زیدان ، خلیل مطران ، فرح انطوان ، ژرژ ابیض نماشنامه نویس و یوسف شاهین کارگردان معروف سینما از جمله سوری ها در مصر بوده اند.
  از جمله شخصیت‌های رسانه‌ای معرفی شده در این کتاب «فائز سلامه» شاعر ، خبرنگار، ادیب و سیاستمدار سوری است که در نوشته هایش به موضوع فساد در جامعه سوریه می پرداخت و از رؤسای جمهور و فرانسه استعمارگر انتقاد می‌کرد.
  «حبیب بن جرجی کحاله» دیگر روزنامه نگار، ادیب و سیاستمدار برجسته سوریه است که در سال ۱۸۹۸ در دمشق متولد شد و در سال ۱۹۶۵ فوت کرد. وی در دانشگاه آمریکایی بیروت درس خواند و در سوریه روزنامه «سوریه الجدیده» را با همکاری آقای توفیق الیازجیدر سال ۱۹۱۸ تأسیس کرد.

  وی همچنین مجله «المصر» را نیز منتشر کرد و در سال ۱۹۴۷ روزنامه «دمشق» را برای مدتی منتشر نمود. علاوه بر این ها وی مجله طنزی به عنوان «المضحک المبکی» (خنده دار گریه آور) را به مدت ۳۷ سال منتشر کرده است.
  «ندیمه المنقاری» از شهر حلب، مجله ماهانه ای در زمینه ادبیات و هنر با عنوان "المرأه" (زن) را در سال ۱۹۳۰ منتشر کرد. لازم به ذکراست اولین مجله زن را خانم «ماری عجمی» با عنوان «العروس» در سال ۱۹۱۰ در شهر حمص منتشر کرد. وی در این مجله همواره منتقد حکومت عثمانی بود و به همین دلیل توقیف شد ولی پس از جنگ جهانی اول درسال ۱۹۲۶ دوباره منتشر شد . این مجله یک مجله علمی ، ادبی ، تفریحی بود که مقالاتی درباره زن درآن منتشر می شد.
  «یاسر عبد ربه» متولد ۱۹۳۲ در دمشق از دیگر روزنامه نگاران برجسته تاریخ مطبوعات سوریه است . وی فعالیت خبرنگاری خود را در دمشق شروع کرد و در روزنامه «الایام» کار می‌کرد. سپس به کویت رفت و در آنجا در تأسیس روزنامه «الرأی العام» شرکت کرد .

  سپس به لبنان منتقل رشد و در بیروت در روزنامه «الکفاح العربی» و روزنامه «الأحد» مقاله می نوشت . در سال ۱۹۶۸ از لبنان به لیبی سفر کرد و در آنجا مدیر دفتر مجله «الأسبوع العربی» بود، همچنین در تأسیس روزنامه«الحریه» در لیبی شرکت کرد.

  سپس در سال ۱۹۷۴ به بیروت بازگشت و هفته نامه «الدیار» را تأسیس کرد . در سال ۱۹۷۶ پس از انفجار در دفتر مجله ، مجبور به بستن این مجله شد و به پاریس سفر کرد.

  وی با «نبیل الخوری» خبرنگار لبنانی ، در سال ۱۹۷۷ مجله «المستقبل» را تأسیس کرد. انتشار این مجله در پاریس تا سال ۱۹۸۸ ادامه داشت.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.