• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » افزایش نیرو، محور استراتژی جدید در افغانستان است/ تهاجمی‌تر شدن سیاست آمریکا در افغانستان
  کد خبر : 2038003

  افزایش نیرو، محور استراتژی جدید در افغانستان است/ تهاجمی‌تر شدن سیاست آمریکا در افغانستان

  افزایش نیرو، محور استراتژی جدید در افغانستان است/ تهاجمی‌تر شدن سیاست آمریکا در افغانستانReviewed by on Aug 21Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، در حالی کاخ سفید بازنگری بررسی راهبرد نظامی آمریکا در افغانستان را در دست دارد و گزارش‌ها حاکی از آن است که تیم امنیتی آقای ترامپ…

  افزایش نیرو، محور استراتژی جدید در افغانستان است/ تهاجمی‌تر شدن سیاست آمریکا در افغانستانReviewed by on Aug 21Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، در حالی کاخ سفید بازنگری بررسی راهبرد نظامی آمریکا در افغانستان را در دست دارد و گزارش‌ها حاکی از آن است که تیم امنیتی آقای ترامپ بر سر اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان گرفتار دودستگی شده است. در این بین طالبان نیز نامه ای را به پنج زبان برای دونالد ترامپ ارسال و در آن خواسته‌ که در استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان، تصمیم به اخراج همه نیروهای آمریکایی از این کشور بگیرد.

  در شرایطی طالبان از دونالد ترامپ درخواست خروج نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان را دارد که ترامپ در تهیه و تدوین استراتژی جدید خود در افغانستان خواهان افزایش نیروها به منظور از بین بردن نیروهای طالبان و داعش است.  چرا که به عقیده ترامپ، داعش و طالبان خطر جدی برای آمریکا برشمرده می‌شود.

  برخی کارشناسان می‌گویند افزایش نظامیان آمریکایی در افغانستان بخشی از استراتژی دولت آمریکا است. موضوعی که به نظر می‌رسد از حمایت گسترده نمایندگان کنگره آمریکا نیز برخوردار است.

  پیر محمد ملازهی، کارشناس مسائل افغانستان در گفت وگو با برنا می گوید: «استراتژی که آمریکایی ها در زمان باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا در افغانستان اتخاذ کردند در حال حاضر قابل توجه تیمی که با ترامپ کار می کنند، نیست».

  اوباما معتقد بود که به تدریج باید شرایطی فراهم شود تا مسوولیت امنیت افغانستان به نیروهای امنیتی دولت کابل سپرده شود، بنابراین آمریکایی باید تعدادی محدودی از نیروهای خود را برای آموزش در این کشور نگه دارد و در جنگ با مخالفان دولت افغانستان نیز هیچ گونه دخالتی نداشته باشد. تیم دونالد ترامپ هم اکنون با این استراتژی موافق نیست و خواهان بازگشت سیاست ها در افغانستان به دوره جرج دبلیو بوش است.

  ملازهی با اشاره به اینکه تیمی که با ترامپ همراه است، تاکید بر تغییر استراتژی دارد و برهمین اساس در حال تهیه یک استراتژی جدید هستند، عنوان می کند: محور استراتژی جدید افزایش نیرو در افغانستان است و همچنین اجازه دادن به این نیروها که به طور مستقیم در جنگ شرکت کنند. این تغییر بسیار عمده ای است که بحث های زیادی را نیز مطرح کرده و حتی در داخل خود آمریکا نیز این بحث مطرح است که اگر آمریکایی ها این استراتژی را در افغانستان پیاده کنند و از دیگر سو روس ها از طالبان در افغانستان حمایت کنند، شرایط به صورت بسیار وخیم در خواهد آمد.

  گفته می‌شود در حال حاضر ۱۴ هزار نیروی نظامی خارجی در افغانستان مستقر هستند که هشت هزار و ۴۰۰ تا ۹ هزار نفر از این نیروها را سربازان آمریکایی تشکیل می‌دهند، اما ارائه آمار دقیق از تعداد سربازان آمریکایی به دلیل گردش مستمر این نیروها امکان‌پذیر نبوده است. در شرایطی تاکید ترامپ بر از بین بردن تروریزم در افغانستان بر افزایش تعداد نظامیان در این کشور تاکید دارد که کارشناسان حوزه افغانستان معتقدند که دونالد ترامپ به جای تمرکز بر تعداد نظامیان این کشور باید بر تعیین استراتژی تاثیرگذار در افغانستان تمرکز کند. در این بین سیاستمداران افغانستانی خواهان فشار بر روی پاکستان هستند و برهمین اساس از ترامپ درخواست دارند که یکی از مؤلفه های تشکیل دهنده استراتژی جدید آمریکا در منطقه اعمال فشار بر روی اسلام آباد باشد.

  پیرمحمدملازهی با اشاره به اینکه د‌ر شرایط کنونی بحث اعزام نیروهای بیشتر مورد توافق آمریکا و اروپا قرار گرفته است، می گوید: هرچند که این کشورهای می دانند که افزایش نیرو کمک چند‌انی نخواهد‌ کرد‌. زیرا زمانی که بیش از ١٠٠هزار نیرو د‌ر افغانستان حضور د‌اشت، نتوانستند‌ کاری انجام د‌هند‌. بنابراین در شرایط کنونی نیز افزایش نیرو نمی تواند تفاوت چند‌انی را د‌ر صحنه نبرد‌ ایجاد‌ کند.

  به گفته وی بحث د‌یگری که د‌ر د‌اخل امریکا وجود‌ د‌ارد‌ این است که به جای افزایش نیروی رسمی از گروه‌های غیررسمی استفاد‌ه کنند‌. نیروهای مزد‌ور بسیار خشنی را وارد‌ صحنه نبرد‌ کنند‌ بد‌ون اینکه مسوولیتی را بپذیرند‌ که این موضوع نیز مخاطرات بسیاری را به همراه دارد‌.

  ملازهی معتقد است: بنابر شواهد به نظر می رسد که استراتژی جدید آمریکا در افغانستان نسبت به آنچه در گذشته بوده، تهاجمی تر خواهد بود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.