• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » کرکوک بدون رجوع به قانون اساسی عراق برای الحاق به اقلیم کردستان تلاش می‌کند
  کد خبر : 2037753

  کرکوک بدون رجوع به قانون اساسی عراق برای الحاق به اقلیم کردستان تلاش می‌کند

  کرکوک بدون رجوع به قانون اساسی عراق برای الحاق به اقلیم کردستان تلاش می‌کندReviewed by on Aug 20Rating: «سید مهدی نبوی»، کارشناس غرب آسیا و پژوهشگر موسسه آینده‌ پژوهی جهان اسلام در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اهداف اظهارات استاندار کرکوک مبنی بر اینکه این منطقه تابع عراق نیست و پرچم اقلیم از…

  کرکوک بدون رجوع به قانون اساسی عراق برای الحاق به اقلیم کردستان تلاش می‌کندReviewed by on Aug 20Rating:

  «سید مهدی نبوی»، کارشناس غرب آسیا و پژوهشگر موسسه آینده‌ پژوهی جهان اسلام در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اهداف اظهارات استاندار کرکوک مبنی بر اینکه این منطقه تابع عراق نیست و پرچم اقلیم از ساختمان‌های اداری استان کرکوک پایین کشیده نمی‌شود، با اشاره به اینکه کرکوک بدون رجوع به قانون اساسی عراق برای الحاق به اقلیم کردستان تلاش می­‌کند، بیان داشت: کرکوک یکی از مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد بوده و جزو مناطق تحت حاکمیت اقلیم در قانون اساسی عراق نیست.

  وی با توجه به اهمیت کرکوک گفت: اهمیت کرکوک آنجا مشخص می‌شود که این منطقه در عراق به لحاظ غنای منابع نفتی رتبه دوم را دارد؛ فلذا در صورت تلاش اقلیم برای جدایی و تشکیل کشور مستقل نقش بسیار حیاتی در تأمین انرژی و اقتصاد آن دارد.

  کارشناس غرب آسیا با تأکید بر حاکمیت عراق بر کرکوک اشاره داشت: نیروهای کرد پس از بحران داعش در عراق غالباً از مناطق تصرف‌ شده بیرون نرفته‌اند و برای انضمام آن به منطقه تحت حاکمیت اقلیم تلاش دارند. از طرف دیگر شورای استانداری کرکوک در راستای زمینه سازی برای جدایی در حالی اقدام به بالا بردن پرچم کرد که با توجه به حق حاکمیت دولت عراق باید پرچم ملی عراق در آن برافراشته می‌شد.

  وی با اشاره به هدف اصلی اظهارات استاندار کرکوک مطرح کرد: در واقع هدف از چنین اظهاراتی ایجاد زمینه تثبیت حاکمیت دوفاکتو بر کرکوک و تلاش برای الحاق آن به اقلیم کردستان بدون رجوع به قانون اساسی عراق است.

  نبوی در پاسخ به این پرسش که «مطرح‌ شدن این موضوعات در شرایط کنونی چگونه ارزیابی می­‌شود؟ این موضوع چه نسبتی با بحث همه‌پرسی اعلام‌شده اربیل دارد؟» تأکید داشت: طرح این مسئله در این برهه از زمان با مسئله همه‌پرسی در اقلیم ارتباط مستقیم دارد.

  وی با توجه به اینکه اقلیم کردستان به دنبال تحت فشار قرار دادن بغداد است، گفت: اقلیم با طرح مسئله همه‌پرسی ضمن پیگیری مسئله تجزیه و استقلال کردستان، وزن مطالبات خود از دولت مرکزی را بیشتر می‌کند و کارت­های بازی خود را برای معامله احتمالی با بغداد افزایش می‌دهد. موضوع کرکوک را نیز باید در چارچوب همین طرح ارزیابی کرد. البته نتیجه چنین اقدامات و اظهاراتی چیزی غیر از ایجاد تنش و سوق دادن عراق به سمت جنگ داخلی نخواهد بود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.