• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تلاش پنتاگون برای حضور نظامی در حیات خلوت روسیه
  کد خبر : 2037469

  تلاش پنتاگون برای حضور نظامی در حیات خلوت روسیه

  تلاش پنتاگون برای حضور نظامی در حیات خلوت روسیهReviewed by on Aug 19Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس پایگاه تحلیلی «نزویسیمایا گزتا» در مطلب اخیر خود به افزایش همکاری‌های نظامی قزاقستان با آمریکا و کشورهای غربی در منطقه بدون مشارکت روسیه پرداخته است. در این مطلب آمده است:…

  تلاش پنتاگون برای حضور نظامی در حیات خلوت روسیهReviewed by on Aug 19Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس پایگاه تحلیلی «نزویسیمایا گزتا» در مطلب اخیر خود به افزایش همکاری‌های نظامی قزاقستان با آمریکا و کشورهای غربی در منطقه بدون مشارکت روسیه پرداخته است.

  در این مطلب آمده است: تمرینات حفظ صلح بین المللی با عنوان «عقاب صحرایی ۲۰۱۷» در منطقه «ایلیسک» استان «آلماتی» قزاقستان با مشارکت ناتو و کشورهای همسود پایان یافت.

  این تمرینات به طور منظم از سال ۲۰۰۳ در این کشور اجرا می‌شود و یکی از ویژگی‌های این تمرینات عدم حضور نیروهای نظامی روسیه است.

  در این تمرینات و آموزش‌ها، سربازان و افسران قزاق در چارچوب گردان‌های حافظ صلح به طور انحصاری تحت استانداردهای اتحاد آتلانتیک شمالی آموزش می‌بینند.

  فاز جدید این تمرینات با عنوان عقاب صحرایی حدود ۳ ماه به طول انجامید و سربازان و افسران قزاقستانی به همراه نظامیان آمریکایی و انگلیسی انواع تمرینات حافظ صلح را به طور پیشرفته انجام دادند.

  بنا به ارزیابی «ساکن جاسوزاکوف» وزیر دفاع قزاقستان، عملیات عقاب صحرایی ابزار بسیار مهمی در جهت تقویت همکاری و ارتقاء قابلیت‌های مشترک ساختار ناتو و واحد حافظ صلح قزاق است.

  ساکن جاسوزاکوف هم چنین گفت: بنابراین ما تمرینات مشترک را ادامه می‌دهیم و تمرینات و عملیات عقاب صحرایی حلقه‌ای کلیدی برای تحقق اهداف دولت قزاقستان می‌باشد.

  سخنان این مقام ارشد قزاق نشان می دهد که این کشور با تمایل فراوان در عملیات حافظ صلح با نیروهای غربی فعالیت می‌کند اما از طرف دیگر «غیرت عبدالرحمانوف» وزیر خارجه قزاقستان قاطعانه مشارکت نیروهای حافظ صلح قزاق را در سوریه تکذیب کرد.

  در اینجا وی در واقع مخالف سیاست‌های روسیه عمل کرده زیرا روس‌ها ۲ سال است که تلاش می‌کنند در سوریه تروریست‌ها را سرکوب نمایند و طرفین درگیری را آشتی دهند.

  «یان توفت» سرلشکر و رئیس اداره همکاری‌های امنیتی ومنطقه‌ای ناتو نیز این عملیات را مثبت ارزیابی کرده و گفت: به استناد صحبتی که «نور سلطان نظربایف» در شورای امنیت سازمان ملل بیان داشته مبنی بر اینکه قزاقستان به سیستم حافظ صلح سازمان ملل وارد می‌شود و در نظر دارد تعداد ناظران و نیروهای حافظ صلح خود را در این سازمان برای حمایت از صلح افزایش دهد، این نیروها به کار خود ادامه می‌دهند.

  نظامیان قزاقستان که با همتایان و همکاران روس خود و دیگر کشورهای همسود در سازمان پیمان امنیت جمعی عضویت دارند، در عملیات ناتو در افغانستان حضور داشتند ولی حضور در عملیات و ماموریت مشابه در سوریه را به طور قطع و با صراحت رد کردند.

  البته این حق قزاقستان است که در هر کشوری که تمایل دارد حضور داشته باشد ولی این پاسخ «آستانه» به دولت مسکو بر عدم حضور در سوریه نشان از تضاد آشکار این کشور با روسیه است.

  این موضوع زمانی در جامعه متخصصین و کارشناسان مطرح شد که در جولای سال جاری در «واشنگتن» هیئت قزاق به ریاست «طلعت مختاراف» معاون وزیر دفاع با نمایندگان ناتو دیدار کرد.

  در این دیدار قزاقستان و آمریکا توافق نامه همکاری‌های نظامی را برای سال‌های ۲۰۲۲-۲۰۱۸ امضا کردند.

  محتوای این توافق رسما اعلام نشد که این خود جای سوال دارد.

  بسیاری از کارشناسان و سیاستمداران تأکید می‌کنند که واحدهای نظامی آمریکا در قلمرو قزاقستان حضور دارند که می‌توانند تهدیدی بالقوه برای فدراسیون روسیه و دیگر کشورهای همسود باشند.

  به طور مثال در دیدار «سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه با اعضای شورای امنیت ملی روسیه در اواخر ماه می در مسکو، موضوع ایجاد مراکز بیولوژیکی پنتاگون در قلمرو گرجستان و قزاقستان مطرح شد که هزینه این مراکز حدود ۱۳۰ میلیون دلار است و از بودجه واشنگتن تأمین می‌شوند.

  این مرکز در آلماتی در سپتامبر ۲۰۱۶ ساخته شد و در حال حاضر قابل بهره برداری است.

  این مراکز به طور رسمی با عنوان مرکز تشخیص و تحقیق بیمارهای عفونی و ویروس‌های خطرناک، تحقیق و یافتن واکسن‌ها و… می‌باشد که همه این عناوین را می‌توان تحت کلمه «سلاح بیولوژیک» خلاصه کرد.

  به هر حال این مراکز از طرف روسیه و دیگر کشورهای همسود کنترل نمی‌شود موضوعی که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز سال گذشته به آن اشاره داشت و خاطر نشان کرد: آمریکا ایجاد مکانیسم برای نظارت و کنترل بر اجرای الزامات بیولوژیکی و سلاح سمی را رد کرده، این بدان معنا است که این نوع مطالعات کاملا غیر صلح آمیز است و امتناع واشنگتن از مکانیسم نظارت به معنای غیر صلح آمیز بودن مطالعات در این مراکز است.

  وزیر دفاع روسیه نیز در این باره به مقامات این کشور قول داد تا این موضوع را بررسی خواهد کرد ولی تاکنون بیانیه‌ای رسمی از طرف این وزارتخانه منتشر نشده است.

  از طرف دیگر وزارت دفاع قزاقستان مدعی شده است که در قلمرو این کشور تأسیسات نظامی غربی که با حمایت قزاق‌ها ایجاد شده باشد، وجود ندارد.

  این وزارتخانه عنوان کرده است در قزاقستان طرف آمریکایی آماده است که با وزارت دفاع این کشور در زمینه تعمیر مراکز آموزشی با نام مشارکت برای صلح  اقدامات مختلفی از جمله ساخت خوابگاه‌ها برای سربازان و بازسازی مراکز آموزشی عملیات حافظ صلح و ساخت تأسیسات را صورت دهد.

  کارشناسان مسائل نظامی معتقدند: هیچ تضمینی وجود ندارد که این مرکز تحقیقاتی در جهت ضرر رساندن به روسیه و دیگر کشورهای همسود نباشد.

  مسکو و آستانه در زمینه‌های مختلف از جمله در عرصه نظامی و توسعه فضانوردی، تمرینات نظامی همکاری مشترکی دارند و قزاق‌ها سلاح‌های خود را به قیمت مناسب از روسیه خریداری می‌نمایند.

  اما متاسفانه این روابط حقایق ناخوشایندی را در بطن خود دارند.

  رهبران قزاقستان ۲ سویه در حال بازی هستند از یک  طرف با مسکو و از طرف دیگر اقدامات کاملا واضحی را بر ضد روسیه که توسط آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو دیکته می‌شود، اجرا می‌کنند.

  حضور نظامیان پنتاگون در قزاقستان این امکان را می‌دهد که از راز درون مؤسسات نظامی روسیه با خبر شوند و اصرار مخفی نظامی روسیه برای آمریکا باز شود.

  آمریکا به طور رایگان نظامیان قزاقستان را آموزش می‌دهد و آنان را بر اساس استانداردهای خود و ایدئولوژی و ارزش‌های خود تربیت می‌کند.

  گذر قزاقستان به الفبای لاتین بدون مشورت با مشاوران آمریکایی نبوده و این اقدامی روشن، تحریک آمیز و شکل دهنده درگیری‌های اجتماعی است.

  نیم بیشتری از جمعیت قزاقستان زبان روسی را زبان مادری می‌دانند و برای آنان به ویژه برای اسلاوها پدیده لاتین یک پدیده بیگانه به حساب می‌آید.

  انتهای پیام/ح

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.