• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » راه‌اندازی شعبه اتاق مشترک ایران و عراق در بغداد
  کد خبر : 2037098

  راه‌اندازی شعبه اتاق مشترک ایران و عراق در بغداد

  راه‌اندازی شعبه اتاق مشترک ایران و عراق در بغدادReviewed by on Aug 17Rating: ‌به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، ، «سید حمید حسینی» در نشست مرزی مسئولان استان ایلام و واسط عراق (به دعوت رسمی اتاق ایلام از واسط) اظهار کرد: ما به دنبال تجدید ساختار روابط تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و…

  راه‌اندازی شعبه اتاق مشترک ایران و عراق در بغدادReviewed by on Aug 17Rating:

  ‌به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، ، «سید حمید حسینی» در نشست مرزی مسئولان استان ایلام و واسط عراق (به دعوت رسمی اتاق ایلام از واسط) اظهار کرد: ما به دنبال تجدید ساختار روابط تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و عراق هستیم.

  حسینی با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده ایجاد مراکز تجاری، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و نمایشگاه دائمی ایران در شهرهای مختلف در دستور کار قرار گرفته است، افزود: کلیه این فعالیت‌ها در راستای توسعه همکاری‌های اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و عراق بوده که می‌تواند زمینه‌ساز رونق اقتصادی بیش از پیش دو کشور باشد.

  دبیر اتاق مشترک ایران و عراق همچنین از راه‌اندازی شعبه اتاق مشترک ایران و عراق در بغداد خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این شعبه به تازگی بستر مناسبی برای تسریع در رفع مشکلات تجار و فعالان اقتصادی فراهم می‌شود.

  وی به تغییرات جدید در ساختار وزارت امور خارجه کشورمان در سیاست‌های آتی اشاره کرد و گفت: فعال شدن معاونت اقتصادی در این وزارتخانه نوید دهنده حرکتی پویا برای تسهیل در روابط تجاری است که می‌توان از این ظرفیت در سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های کشورمان برای افزایش برقراری روابط اقتصادی با کشورهای هدف بیشتر استفاده شود.

  دکتر «حشمت‌الله عسگری» معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: موضوع عراق برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت زیادی برخوردار است.

  وی با بیان اینکه عراق همواره باید نخستین شریک تجاری ایران باشد چرا که ما دارای ظرفیت‌های مناسبی برای بهبود روابط اقتصادی کشور همسایه هستیم، تصریح کرد: نگاهی به وضعیت تجارت کشورمان به عراق بیانگر این واقعیت است در ماه‌های نخست امسال از مجموع ۱۳ میلیارد دلار صادرات ایران به کشورهای منطقه سهم چین ۲۱ درصد و کمتر از ۱۵ درصد حجم صادرات به عراق بوده است.

  معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام عنوان کرد: در این مدت حجم صادرات به کشور عراق دو میلیار دلار بوده که می‌طلبد با توجه به ظرفیت‌های موجود حجم صادرات غیرنفتی به کشور همسایه چند برابر شود.

  عسکری به کاهش صادرات کالا در مرز مهران به عراق نیز اشاره کرد و گفت: بخش عظیمی از این کاهش صادرات کالا ناشی از افزایش تعرفه‌های گمرکی از جانب عراق است.

  «شعبان فروتن» رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز در این نشست با اشاره به اینکه بخش خصوصی کشورمان از هرگونه افزایش مراوده‌های تجاری و اقتصادی با کشور عراق استقبال می‌کند، تصریح کرد: عراق مهم‌ترین شریک تجاری با ایران است و افزایش ارتباطات اقتصادی با کشور همسایه در اولویت فعالیت‌ها قرار دارد.

  وی با بیان اینکه مهم‌ترین تلاش و رویکرد بخش خصوصی و دولتی کشورمان مبتنی بر گسترش فعالیت‌های اقتصادی با طرف عراقی است در عین حال افزود: ما باید تلاش کنیم که مشکلاتی که فراروی تجار و بازرگانان وجود دارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف شود.

  رییس اتاق بازرگانی ایلام بالا بودن تعرفه‌های گمرکی از جانب عراق، عدم اطلاع‌رسانی در خصوص هر گونه تغییر در دستورالعمل و بخشنامه در خصوص ممنوعیت برخی کالاها از سوی کشور همسایه را از جمله مشکلات مرزی دانست و گفت: عدم شفافیت تعرفه‌ها نیز مشکل دیگری بوده به نحوی که تعرفه در برخی مناطق مرزی عراق و ایران با مرز مهران متفاوت است و همین عامل باعث بروز مشکلاتی برای تجار دو طرف شده که باید بر طرف شود.

  وی با بیان اینکه نمایندگی اتاق مشترک ایران و عراق در اتاق بازرگانی ایلام فعال است، افزود: این نمایندگی مشکلات مرزی را رصد می‌کند و همواره از طریق اتاق مشترک ایران و عراق و دیگر مسئولان دولتی کشورمان پیگیر رفع آنها است.

  فروتن همچنین پیشنهاد داد که زمینه لازم برای تردد موقت تجار برای سفر به داخل کشور عراق فراهم شود تا فرصت بازاریابی و افزایش ارتباط های تجاری بیشتر شود.

  رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام همچنین از تجار و فعالان اقتصادی عراق دعوت کرد که در نمایشگاه تولیدات روستایی ایلام که قرار است در آینده نزدیک در این استان برگزار شود، شرکت کنند.

  مهندس «یارالله نصیری» رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز در این نشست گفت: برگزاری نشست‌های مشترک بین مسئولان بخش خصوصی و دولتی ایران و عراق می‌تواند به سرعت بخشی به رفع مشکلات احتمالی کمک کند.

  وی با اشاره به اینکه هماهنگی بیشتر بین مسئولان اقتصادی به ویژه در مناطق مرزی همچون ایلام و واسط می‌تواند به تولید ثروت، سرمایه و تجارت آسان منجر شود، اظهار کرد: باید تلاش کنیم که برگزاری چنین نشست‌هایی حداقل دو یا سه ماه یکبار تشکیل شود تا مشکلات هر چه سریع تر رفع شود.

  «مجتبی غیابی» عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایلام نیز گفت: عدم اطلاع رسانی در تغییرات تعرفه‌ای باعث ضرر و زیان برای تجار ایرانی در مرز می‌شود.

  غیابی تاکید کرد: مسئولان مرزی واسط عراق حداقل یک هفته قبل از هرگونه تغییرات در روند صادرات در مرز، مطالب را به تجار ایرانی اطلاع‌رسانی کنند.

  «محمد غراوی» رییس اتاق بازرگانی واسط عراق نیز در این نشست گفت: افزایش تعرفه‌های گمرکی ناشی از تصمیم حاکمیتی دولت مرکزی عراق است.

  غراوی بیان کرد: این درحالی است که تاکنون رایزنی‌های مختلفی با مسئولان عراق برای کاهش تعرفه انجام شده اما تحقق این امر نیازمند رایزنی مقامات دو کشور است.

  وی ادامه داد: بخش خصوصی واسط عراق از هرگونه همکاری اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران به ویژه استان‌های همجوار همچون استان ایلام استقبال می‌کند.

  «رشید مداوی» معاون استاندار واسط عراق نیز در این نشست گفت: قوانین و مقررات در حوزه تجارت و بازرگانی در بخشی از امور دارای تفاوت است که ما باید تلاش کنیم که تفاوت‌ها به حداقل برسد.

  رشید مداوی بیان کرد: باید با تعدیل قوانین حوزه تجارت به ویژه از جانب عراق زمینه لازم برای کاهش تعرفه‌های گمرکی فراهم شود که این موضوع باید از طریق دولت مرکزی عراق انجام گیرد.

  وی ادامه داد: ما نیازمند افزایش مراوده‌های تجاری با کشور ایران هستیم و اکنون روابط مستحکمی بین دو کشور در حوزه‌های مختلف به ویژه اقتصاد برقرار است.

  انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.