• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » استاندار کرکوک: آمریکا مخالف همه پرسی کردستان عراق نیست
  کد خبر : 2037084

  استاندار کرکوک: آمریکا مخالف همه پرسی کردستان عراق نیست

  استاندار کرکوک: آمریکا مخالف همه پرسی کردستان عراق نیستReviewed by on Aug 17Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «نجم الدین کریم» استاندار کرکوک اعلام کرد که جبهه ترکمانی عراق، نماینده همه ترکمنهای این کشور نیست، بلکه بخشی از آن به شمار میرود. کریم در شبکه «رووداو» تأکید کرد…

  استاندار کرکوک: آمریکا مخالف همه پرسی کردستان عراق نیستReviewed by on Aug 17Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «نجم الدین کریم» استاندار کرکوک اعلام کرد که جبهه ترکمانی عراق، نماینده همه ترکمنهای این کشور نیست، بلکه بخشی از آن به شمار میرود.

  کریم در شبکه «رووداو» تأکید کرد که که استان کرکوک از «سال ۲۰۰۸ و پس از رأی گیری در شورای استانداری خواستار انضمام به منطقه کردستان [عراق] است».

  وی با بیان اینکه کرکوک فقط متعلق به کُردها نیست، تصریح کرد که در این استان اقشار ترکمن، عرب، کلدانی و آشوری حضور دارند، از این روی «نمیتوانیم بگوییم که همه پرسی فقط اختصاص به کردها دارد، بلکه همه پرسی عمومی است و در آن همه کسانی مشارکت خواهند کرد که نامشان در لیست وجود دارد».

  استاندار کرکوک درباره اعلام برخی از طرفهای سیاسی مبنی بری ممانعت از مشارکت اقشار وابسته به آنان گفت: «هیچ حزبی نمیتواند نماینده منطقه خاصی در کرکوک باشد. علت نیز این است که در این مناطق اقشار مختلفی وجودی دارند».

  کریم تصریح کرد که «ترکمنها میتوانند خواهان ریاست شورای استانداری یا پستهای اداری دیگر باشند، ولی نباید یک حزب ترکمن خواستار همه پستها باشد. ما تلاش کردیم که مسئله ریاست شورای استانداری را حل کنیم، ولی هیچ اتفاق نظری میان نامزدهای ترکمن در جبهه ترکمنها برای تصدی این منصب وجود ندارد».
  وی در پایان مدعی شد که همه پرسی در زمان مناسب خود انجام خواهد شد و آمریکا نیز مخالف آن نیست، و آمریکاییها این «مسئله را در جریان دیدار با من تأکید کردند و میگویند که بهتر است همه پرسی پس از پایان انتخابات عراق برگزار شود؛ زیرا اگر اکنون انجام شود نقش ایران در این منطقه افزایش خواهد یافت و یقینا انان خواهان این مسئله نیستند».

  در همین راستا، سردار سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح که در آنکارا حضور دارد پس از دیدار با مقامات عالی رتبه نظامی سیاسی ترکیه تصریح کرد: مهمترین مساله از نظر مقامات دو کشور موضوع اعلام تصمیم همه پرسی کردستان عراق در اوایل مهر ماه بود که دو کشور نظر مشترک دارند مبنی بر اینکه این موضوع در صورت تحقق مبنایی برای آغاز تنش و درگیری در داخل کشور عراق خواهد شد که تبعات آن دامن کشورهای همجوار را می گیرد.
  وی در ادامه افزود: این موضوع سه کشور عراق ترکیه و ایران را درگیر خواهد کرد و به همین دلیل مقامات دو کشور تاکید دارند چنین کاری امکان‌پذیر نیست و نباید صورت بگیرد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.