• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » لبنان و ماموریت جدید سعد الحریری
  کد خبر : 2036698

  لبنان و ماموریت جدید سعد الحریری

  لبنان و ماموریت جدید سعد الحریریReviewed by on Aug 16Rating: خروج عناصر وابسته به «سرایا اهل‌الشام» از ارتفاعات عرسال در شرق این کشور و بازگشت سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان از آمریکا دو رخداد نظامی – سیاسی است که می‌تواند در آینده سیاسی لبنان تاثیرگذار باشد. منطقه عرسال طی هفته‌های اخیر کانون تقابل مشترک حزب‌الله و…

  لبنان و ماموریت جدید سعد الحریریReviewed by on Aug 16Rating:

  خروج عناصر وابسته به «سرایا اهل‌الشام» از ارتفاعات عرسال در شرق این کشور و بازگشت سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان از آمریکا دو رخداد نظامی – سیاسی است که می‌تواند در آینده سیاسی لبنان تاثیرگذار باشد.

  منطقه عرسال طی هفته‌های اخیر کانون تقابل مشترک حزب‌الله و ارتش لبنان با گروهک‌های تروریستی سوریه بود و رزمندگان حزب‌الله پس از یک نبرد سخت میدانی توانستند گروهک تروریستی جبهه النصره را از این منطقه اخراج کنند.

  پس از این نبرد مذاکره میان سازمان امنیت عمومی لبنان با گروهک تروریستی سرایا اهل الشام برای خروج از منطقه «وادی حمید» در عرسال آغاز شد و سرانجام این گروهک تروریستی این منطقه را ترک کرد.

  با این حال بخشی از نیروهای تروریستی داعش همچنان در ارتفاعات استراتژیک عرسال مستقر هستند که بدون خروج این گروهک امکان تامین امنیت منطقه بعلبک تا منطقه قلمون سوریه وجود نخواهد داشت.

  حزب‌الله لبنان و ارتش این کشور آمادگی خود را برای پاکسازی بخش دیگری از منطقه در مناطق «القاع» و «راس بعلبک» درشرق عرسال اعلام کردند که این امر می‌تواند امنیت منطقه بعلبک را تامین کند.

  به موازات نبرد اخیر حزب‌الله علیه جبهه النصره در عرسال سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان به واشنگتن سفر کرد و با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

  از مهم‌ترین محور‌های مذاکرات سعد الحریری و دونالد ترامپ موضوع اجرایی کردن قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت بود که نخست‌وزیر لبنان وعده داد تمام تلاش خود را برای خلع سلاح حزب‌الله به کار گیرد.

  از آنجا که حزب‌الله در طول شش سال بحران سوریه قابلیت‌های میدانی خود را بروز داد و نقشی موثر در سرکوب گروهک‌های تروریستی وابسته به آمریکا و رژیم صهیونیستی ایفا کرد؛ لذا اکنون مرحله‌ای جدید از جریان‌سازی‌ها علیه حزب‌الله آغاز شده است.

  نخستین گام از سیاست‌های جدید مشترک آمریکا، ارتجاع عرب و عناصر وابسته به آمریکا در لبنان این است که یک کمربند امنیتی از قنیطره تا درعا در جنوب سوریه برای تامین امنیت پایدار رژیم اسرائیل تشکیل شود. قرار است یک نیروی زبده با شرکت احرار الشام، جبهه النصره، سرایا اهل الشام و جیش الاسلام در دامنه‌های ارتفاعات اشغالی جولان تا منطقه درعا در جنوب سوریه برای تامین امنیت اسرائیل متمرکز شوند.

  از این رو نیروهای کماندویی و تفنگداران دریایی آمریکا با تمرکز در مثلث مرز مشترک سوریه، اردن و عراق عملا آموزش این نیروهای تروریستی را به عهده گرفتند .

  از آنجا که حزب‌الله قطعا با استقرار این نیروها در مرزهای مشترک سوریه و فلسطین اشغالی مخالفت خواهد، کرد لذا طرح خلع سلاح حزب‌الله براساس قطعنامه ۱۷۰۱ در دستور کار دولت سعد الحریری قرار گرفت .

  برخی از عناصر جریان ۱۴ مارس وابسته به سعدالحریری پس از بازگشت نخست‌وزیر لبنان از سفر به آمریکا موضوع تقویت ارتش این کشور و خلع‌سلاح حزب‌الله را به عنوان گزینه مناسب برای کاهش نفوذ این جنبش مردمی مطرح کردند. اصرار جریان ۱۴ مارس برای سپردن امنیت منطقه عرسال به ارتش لبنان بخشی از توطئه مشترک این جریان و بازیگران بحران سوریه مانند آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی تلقی می‌شود.

  آمریکا که در تغییر شطرنج نظامی و سیاسی سوریه با شکست مواجه شده اکنون همزمان دو گزینه نظامی و سیاسی را برای تامین امنیت پایدار رژیم صهیونیستی مورد توجه قرار داده است.

  نخست، شکل‌گیری یک مجموعه نظامی با شرکت گروهک‌های تروریستی مخالف دولت سوریه برای استقرار در اطراف ارتفاعات جولان و سرانجام اجرایی کردن قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت برای خلع‌سلاح حزب‌الله لبنان است.

  به نظر می‌رسد موضوع مشارکت دادن ارتش لبنان برای تامین امنیت منطقه عرسال، بخشی از سناریوی جریان ۱۴ مارس برمبنای کاهش حضور فیزیکی حزب‌الله در بقاع شرقی قرار دارد.

  سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان اکنون تلاش دارد با دریافت کمک مالی و نظامی از آمریکا و عربستان سعودی نقش امنیتی بالایی به عهده ارتش این کشور قرار دهد تا بتدریج از نفوذ حزب‌الله در منطقه بکاهد.

  بنابراین اگر دولت لبنان بخواهد در این شرایط حزب‌الله را برای تحویل سلاح خود تحت فشار قرار دهد امکان بروز یک بحران سیاسی و امنیتی جدید در لبنان وجود خواهد داشت. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که میشل عون رئیس‌جمهور لبنان تاکید کرده حزب‌الله لبنان بخشی از نیروی مدافع این کشور در برابر تهدیدات خارجی تلقی می‌شود و خلع‌سلاح این جنبش به تضعیف تمامیت ارضی و استقلال لبنان منجر خواهد شد. / جام جم

  پایگاه رصد

  انتهای متن/

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.