• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ایران می‌تواند فشارهای سیاسی-اقتصادی وارد بر عربستان را کاهش دهد
  کد خبر : 2036657

  ایران می‌تواند فشارهای سیاسی-اقتصادی وارد بر عربستان را کاهش دهد

  ایران می‌تواند فشارهای سیاسی-اقتصادی وارد بر عربستان را کاهش دهدReviewed by on Aug 15Rating: ربه گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وبگاه «شبکه الجزیره» در گزارشی به بررسی روابط دیپلماتیک ایران و عربستان پرداخت و در آغاز نوشت: گزارش‌ها بابت میانجیگری بالقوه عراق بین ایران و عربستان سعودی در حالی به…

  ایران می‌تواند فشارهای سیاسی-اقتصادی وارد بر عربستان را کاهش دهدReviewed by on Aug 15Rating:

  ربه گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وبگاه «شبکه الجزیره» در گزارشی به بررسی روابط دیپلماتیک ایران و عربستان پرداخت و در آغاز نوشت: گزارش‌ها بابت میانجیگری بالقوه عراق بین ایران و عربستان سعودی در حالی به میان آمده که ریاض سومین سال جنگی پرهزینه در مرزهایش با یمن را هدایت می‌کند.

  تحلیلگران می‌گویند آشتی با ایران به عنوان رقیب دیرینه که از نیروهای مخالف در جنگ نیابتی یمن و سوریه حمایت می‌کند، می تواند موجب کاهش فشار سیاسی و اقتصادی در هر دو طرف شود. گرچه مبارزه برای برتری منطقه‌ای مدت‌هاست که در روابط عربستان و جای گرفته ، اما میزان آشفتگی در کشورهای همسایه شاید منجر به این واقعیت شود که هر دو از گرم شدن روابط سود ببرند.

  «محجوب زویری»، استاد تاریخ معاصر خاورمیانه در دانشگاه قطر گفت: «معضل سیاسی در سوریه و یمن که سعودی‌ها نقش مهمی را آنجا ایفا می‌کنند ، وجود دارد و در حال خسته کردن ریاض از لحاظ سیاسی و اقتصادی است و در هر دو مکان ایران نقش مهمی ایفا می‌کند. »
  زویری به الجزیره گفت: «هر دو کشور از مهمترین تولید کنندگان نفت هستند و هرگونه تلاش در میانجیگری بین این دو که منجر به کاهش تنش شود به طور مثبت قیمت نفت را تحت تاثیر قرار می دهد.»

  این در حالی است که رسانه‌های عراقی در اوایل این هفته گزارش دادند که «محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» ولیعهد عربستان، از «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق خواستار واسطه گری با ایران بوده و ایران نیز در ظاهر به این درخواست پاسخ مثبت داده است.

  رایانه‌های درز کرده به بیرون منتسب به محمد بن سلمان به مقامات سابق آمریکا نیز نشان داد که او گفته بود از جنگ یمن می‌خواهد خارج شود و مخالفت آشتی آمریکا با ایران نیست.

  «سعد جواد» استاد علوم سیاسی عراق اما این باره معتقد است که خبرهای این هفته میانجیگری بالقوه بین عربستان سعودی و ایران را باید با شک و تردید نگریست اما اگر درست باشند، عراق به خوبی می‌تواند شهرت یک عامل «میانه رو و بی طرف» را در منطقه به دست آورد.

  الجزیره سپس نوشت: عربستان سعودی و ایران در عین حال از تنش زدایی که در ژانویه ۲۰۱۶ اختلاف‌ها بابت برخی موارد چون اعدام روحانی شیعه سرشناس این کشور که به اوج خود رسید ، سود خواهند برد.

  سعد جواد به الجزیره گفت: «تشدید اختلاف به مراتب فراتر رفته و به نبرد رسیده رفته که البته فکر نمی‌کنم سعودی‌ها و ایرانی‌ها خواهان آن باشند.»

  الجزیره در ادامه آورده است : از دیدگاه ایران، با توافق هسته‌ای که در ارائه معجزات اقتصادی که ایرانی‌ها امیدوار بودند، شکست خورد ، روابط بهبود یافته با عربستان سعودی می‌تواند موجب تقویت دولت «حسن روحانی» در زمانی که او با چالش‌های داخلی مواجه است، شود.»

  زویری در این زمینه گفت:«اگر ایران به این تلاش میانجیگری پاسخ مثبت دهد و واقعا تصمیم بگیرد با عربستان سعودی گفت‌‌وگو کند، این امر موردی را مبنی بر این می‌گوید که اختلاف‌های بین دو کشور سیاسی بوده و هیچ ارتباطی با مذهب ندارند. اگر ایران شرایطی را مطرح کند یا به مسائلی مانند نبرد کنونی در بخش شرقی عربستان سعودی اشاره نماید، این نیز بدان معنی است که مسائل مذهبی برای ایران یک اولویت است. من فکر می‌کنم آن‌ها بیشتر علاقه مند به گفت‌وگو هستند و مواردی چون وضعیت شهر عوامیه یا موارد دیگر در آخرین مرحله قرار دارند .»

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.