• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سیاست خارجی آمریکا؛ باخت اخلاقی و از دست دادن خاورمیانه
  کد خبر : 2036258

  سیاست خارجی آمریکا؛ باخت اخلاقی و از دست دادن خاورمیانه

  سیاست خارجی آمریکا؛ باخت اخلاقی و از دست دادن خاورمیانهReviewed by on Aug 14Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری مهر، هافینگتون پست در این مطلب که به قلم پروفسور «حسین عسکری» از اساتید دانشگاه جرج واشنگتن به رشته تحریر درآمده آورده است: همه سیاستمداران جهان در حرف اعتقاد زیادی به رعایت حقوق…

  سیاست خارجی آمریکا؛ باخت اخلاقی و از دست دادن خاورمیانهReviewed by on Aug 14Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری مهر، هافینگتون پست در این مطلب که به قلم پروفسور «حسین عسکری» از اساتید دانشگاه جرج واشنگتن به رشته تحریر درآمده آورده است: همه سیاستمداران جهان در حرف اعتقاد زیادی به رعایت حقوق بشر داشته و از لزوم پرداختن به جنبه های مختلف آزادی دفاع می کنند اما در عمل کار خاصی در قبال آن انجام نمی دهند و فقط در پی منافع شخصی و یا منافع کشورشان هستند. 

  در ادامه این مطلب آمده که ذهن انسان نمی تواند پیشی بینی کند که نتیجه چنین رویکردی از سوی سیاستمداران چیست و چه تاثیری بر جوامع بین المللی خواهد داشت.

  به اعتقاد نگارنده این مطلب، سیاست خارجی کشورها باید از مسائل حقوق بشری مستقل باشد و کشورها بتوانند در صورت نقض حقوق بشر از سوی متحدان خود آزادنه آن را محکوم کنند چون در غیر این صورت از لحاظ اخلاقی سیاست خارجی خود را باخته اند.

  در ادامه این مطلب برای توضیح این موضوع به حمایت های آمریکا از رژیم صدام حسین در عراق در دهه ۱۹۸۰ اشاره شده و آمده است: آمریکا در دهه ۱۹۸۰ حمایت های زیادی از صدام حسین در عراق به عمل می آورد و این در حالی بود که حکومت وقت عراق هیچ توجهی به حقوق بشر نداشت و به شدت مخالفان خود را سرکوب می کرد. عراق با همین حمایت ها اقدام به حمله به ایران کرد و نه کشوهای غربی و نه سازمان ملل هیچ تلاشی را بر توقف حملات عراق به ایران انجام ندادند و وقتی ایران توانست عراق را از خاک خود بیرون براند و نیروهای ایرانی به نزدیکی بصره رسیدند کشوهای غربی از جمله آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه تسلیحات کشتار جمعی را به عراق ارسال کردند و صدام با استفاده از این تسلیحات توانست حملات ایران را دفع کرده و تعداد زیادی از مردم را کشته و تعداد زیادی را با ضایعات همیشگی جسمی مواجه کند.

  بعد از پایان جنگ عراق با ایران، آمریکا و متحدانش به بهانه وجود تسلیحات کشتار جمعی به عراق حمله کردند و این در حالی بود که عراق تسلیحات کشتار جمعی دریافت شده از غرب را در جنگ با ایران مصرف کرده بود.

  پروفسور عسکری در ادامه به سراغ دولت فعلی آمریکا و حمایت های «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از عربستان سعودی رفته و می نویسد: در حالیکه عربستان هیچ احترامی برای حقوق بشر قائل نیست و وهابیون در این کشور اجازه فعالیت به ادیان دیگر نمی دهند و حکومت عربستان به راحتی مخالفان خود را اعدام می کند اما با وجود همه این موارد آمریکا از ریاض حمایت می کند و تمام خواسته های حاکمان عربستان سعودی را برآورده می کند و این در حالی است که جهانیان اقدامات عربستان را زیر نظر دارند.

  در بخش پایانی این مطلب آمده است: اگر آمریکا بخواهد سیاست خارجی خود را پیش ببرد و بدون توجه به اوضاع حقوق بشر در کشورهای همپیمان با واشنگتن به حمایت های خود از آنها ادامه بدهد طولی نمی کشد که سیاست خارجی ایالات متحده از نظر اخلاقی بازنده شده و آمریکا خاورمیانه را نیز از دست می دهد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.