• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » همکاری‌های گریزناپذیر روسیه و آمریکا در سایه الزامات تغییرناپذیر
  کد خبر : 2036200

  همکاری‌های گریزناپذیر روسیه و آمریکا در سایه الزامات تغییرناپذیر

  همکاری‌های گریزناپذیر روسیه و آمریکا در سایه الزامات تغییرناپذیرReviewed by on Aug 14Rating: «شعیب بهمن»، کارشناس مسائل اوراسیای مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، با توجه به دلیل اصلی تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، گفت: مسائل اروپای شرقی و سیاست‌های مسکو در قبال این منطقه دلایلی است که مطرح می‌شوند و تا حد زیادی…

  همکاری‌های گریزناپذیر روسیه و آمریکا در سایه الزامات تغییرناپذیرReviewed by on Aug 14Rating:

  «شعیب بهمن»، کارشناس مسائل اوراسیای مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، با توجه به دلیل اصلی تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، گفت: مسائل اروپای شرقی و سیاست‌های مسکو در قبال این منطقه دلایلی است که مطرح می‌شوند و تا حد زیادی درست می‌باشد. آمریکایی‌ها نگران توسعه طلبی‌های روسیه در اروپا هستند، چراکه احتمال تکرار وضعیت مشابه اوکراین و الگوی کریمه در مورد سایر کشورها وجود دارد و این موجب هراس آمریکایی‌ها و متحدان آنها شده است.

  وی افزود: دخالت روسیه در امور داخلی آمریکا باعث شده که محافل رسمی واشنگتن به صورت واحد علیه روسیه موضع‌گیری کنند، روس‌ها موفق شدند برای اولین بار بر مسائل داخلی آمریکا تاثیر بگذارند. این تاثیر در سطح بالایی مانند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که حتی اگر روس‌ها نقش مستقیمی در هدایت آن نداشته باشند، اما این مسئله موجب زیر سؤال رفتن مشروعیت سیستم توسط خود افراد اطلاعاتی آمریکا شده است.

   * ترامپ مجبور است که با روسیه اختلاف داشته باشد

  بهمن با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا و دلیل اعمال آن در این مقطع زمانی، خاطرنشان کرد: نگرانی بخشی از نخبگان آمریکایی از بهبود مناسبات واشنگتن و مسکو که به خصوص بعد اظهارات انتخاباتی ترامپ، همچنین دیدار اخیر پوتین و ترامپ و تصمیمات اتخاذ شده در آن موجب شده که نخبگان آمریکایی نگران چشم پوشی برخی از اقدامات روسیه توسط کاخ سفید باشند. تحریم‌های جدید نیز برای جلوگیری از فعالیت‌های ترامپ جهت نزدیک شدن به روسیه یا به نوعی ایجاد مانع در برابر اقدامات او می‌باشد، چنانچه رئیس جمهور آمریکا چاره‌ای جز امضای این تحریم‌ها نداشت.

  کارشناس مسائل اوراسیای مرکزی در پاسخ به اینکه آیا امکان بهبود روابط مسکو و واشنگتن در کوتاه مدت، پس از اعمال تحریم‌های جدید وجود دارد؟ توضیح داد: مناسبات روسیه و آمریکا دارای برخی الزامات است که تقریباً تغییرناپذیرند، برای مثال رقابت‌ها و اختلافات ژئوپلتیک مسکو و واشنگتن در خصوص مسائل مهم جهانی غیرقابل کتمان است. منافع هر دو طرف در بسیاری از مسائل مختلف بین‌المللی متضاد می‌باشد، از این رو تا زمانی که این اختلافات در سطح قابل توجهی حل نشود نمی‌توان منتظر بهبود روابط روسیه و آمریکا بود.

  وی افزود: در روسیه و آمریکا دیدگاه‌های منفی نسبت به یکدیگر و روابط آنها وجود دارد، این مسئله موجب سرایت رویکردهای منفی به سمت نهادهای تصمیم‌گیرحکومتی و تصمیم‌گیران می‌شود و سیاست‌های آنها را تعیین می‌کند.

   * بحران سوریه و نگاه متضاد روسیه و آمریکا 

  بهمن با اشاره به بحران سوریه و امکان همکاری مسکو و واشنگتن در این عرصه، بیان کرد: ماهیت بحران سوریه، افزون بر ابعاد مهم ژئوپلیتیکی و جغرافیایی آن، بیشتر دارای جنبه ایدئولوژیکی، فکری و تا حد زیادی مذهبی است که این مسئله فرایند حل آن را بسیار پیچیده می‌کند. علاوه بر آن، تردید بازیگران خارجی دخیل در این بحران و  تعدد آنها موجب طولانی‌تر شدن بحران شده است. نقش قدرت‌های بزرگ نکته‌ دیگری است که باید در بحران سوریه مورد توجه قرار داد که در رابطه با روسیه و آمریکا مواضع متضاد می‌باشد و این مسئله هم موجب پیچیده‌تر شدن روند حل بحران شده است.

  وی ادامه داد: روسیه و آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که بدون دیگری یعنی بدون در نظر گرفتن منافع طرف مقابل نمی‌توانند دستاوردی در سوریه داشته باشند، به همین دلیل روس‌ها بارها اعلام کردند برای دستیابی به یک راه حل جامع و کامل در خصوص مسائل سوریه نیازمند حضور آمریکا در یک طرف میز مذاکره است، نه صرفاً به این دلیل که آمریکا یک قدرت بزرگ دخیل در این بحران می‌باشد، بلکه آمریکا بر بسیاری از طرف‌هایی که مخالف روسیه به شمار می‌روند مناسبات گسترده‌ یا در واقع بر آنها تسلط دارد، چراکه آمریکایی‌ها می‌توانند بر سیاست‌های اردن، عربستان و ترکیه تاثیرگذار باشند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.