• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » می‌توان از ظرفیت حماس در ارتباط با سایر جریان‌های اسلامی استفاده کرد
  کد خبر : 2036196

  می‌توان از ظرفیت حماس در ارتباط با سایر جریان‌های اسلامی استفاده کرد

  می‌توان از ظرفیت حماس در ارتباط با سایر جریان‌های اسلامی استفاده کردReviewed by on Aug 14Rating: «مجید مختاری»، کارشناس غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص سطح روابط جنبش حماس با ایران به دنبال سفر نماینده این جنبش به تهران، با اشاره به اینکه می‌توان از ظرفیت حماس در ارتباط با سایر…

  می‌توان از ظرفیت حماس در ارتباط با سایر جریان‌های اسلامی استفاده کردReviewed by on Aug 14Rating:

  «مجید مختاری»، کارشناس غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص سطح روابط جنبش حماس با ایران به دنبال سفر نماینده این جنبش به تهران، با اشاره به اینکه می‌توان از ظرفیت حماس در ارتباط با سایر جریان‌های اسلامی استفاده کرد، بیان داشت: جنبش حماس و عوامل تأثیرگذار بر موضع‌گیری سیاسی این جنبش را باید شناخت تا بتوان تغییراتی را که رخ می‌دهد، تحلیل کرد.

  وی با توجه به اینکه حماس یک جنبش اسلام‌گراست که بی‌شک در شکل‌گیری خود از جمهوری اسلامی تأثیر پذیرفته است، یادآوری کرد: این جنبش در عین‌ حال گرایش‌های اخوان ‌المسلمینی دارد که محور اصلی آن در مصر است و بیشتر آن‌ها از اهل سنت هستند. این موضوع موجب شده جنبش حماس با برخی از کشورهای عربی ارتباط برقرار کند. مجموعه‌ای از عوامل در قدرت یافتن جنبش حماس نقش داشته است، نباید تصور کرد حماس شبیه حزب‌الله است. زمانی که این جنبش خوب شناخته شود، می‌توان از ظرفیت‌های آن بهتر استفاده کرد.

  کارشناس غرب آسیا با بیان اینکه حماس به هر حال با برخی از جریان‌های مخالف و معارض در سوریه به خصوص شاخه‌های اخوان ‌المسلمین همکاری داشته است، اشاره داشت: بر این اساس می‌توان برخورد تند و خشن با این جنبش داشت یا اینکه از ارتباطات آن با سایر جریان‌های اسلامی در راستای کاهش تنش‌ها استفاده کرد. باید در منطقه این رویکرد کلان را داشت تا در بازی دیگران به خصوص جریان صهیونیستی و غربی که برای ایران و دیگر کشورهای اسلامی طراحی می‌کنند، گرفتار نشد. برای مقابله با سناریوهای دشمنان جهان اسلام لازم است نقشه‌ها و دسیسه‌های آنان درست شناخته شده و سپس خنثی شود.

  وی با تأکید بر اینکه جنبش حماس یکی از ظرفیت‌های بسیار خوب برای ایران است، گفت: ایران و حماس در برخی موارد بین خود اختلاف نظرهایی دارند؛ اما نباید با نگاه اشتباه صفر و یک به این مسئله نگاه کرد. بلکه باید از بخش اشتراکات بیشتر استفاده کرد و گفت‌وگوها را ادامه داد تا اختلافات و تنش‌ها کاهش یابد. اگر از این زاویه نگاه کنیم، می‌توانیم از جنبش حماس به عنوان یک فرصت بسیار خوب برای حل‌وفصل مسائل منطقه استفاده کنیم. حتی در این زمینه تأخیر نیز پیش آمده است. جنبش حماس فراز و نشیب و تغییر و تحول دارد، ایران نیز باید بر اساس منافع جمهوری اسلامی و امت اسلامی مناسبات خود را پیش ببرد.

  مختاری با اشاره به سفر اخیر نماینده حماس به ایران تأکید کرد: سفر اخیر نمایندگان این جنبش به ایران و موضع‌گیری‌های آن‌ها نشان می‌دهد که ایران همچنان از وضعیت خوبی در ارتباط با حماس برخوردار است. اسماعیل هنیه که در دفتر سیاسی جانشین شد، ارتباط خوبی با ایران دارد.

  وی با توجه به طیف‌بندی‌های جنبش حماس مطرح کرد: باید از طیفی که به ایران نزدیک‌تر است، بیشتر استفاده کرد. آن‌ها نگاه انتقادی به دولت سوریه داشتند. البته جمهوری اسلامی نیز به صورت تمام و کمال اقدامات دولت سوریه را قبول نداشت. باید از طریق گفت‌وگو به جنبش حماس تبیین کرد که وجود اشکال در یک حکومت، مجوز نابود کردن آن حکومت نیست. ممکن است حکومتی که دوباره تشکیل می‌شود، مشکلات بیشتری داشته باشد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.