• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » جایگاه میراث عربی در فرهنگ ایرانی در یک کتاب سوری منتشر شد
  کد خبر : 2035614

  جایگاه میراث عربی در فرهنگ ایرانی در یک کتاب سوری منتشر شد

  جایگاه میراث عربی در فرهنگ ایرانی در یک کتاب سوری منتشر شدReviewed by on Aug 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، اخیراً کتابی از سوی انتشارات دانشگاه البعث در شهر حمص با عنوان «التراث العربی فی ایران»(میراث عربی در ایران) برای دانشجویان گروه زبان و ادبیات فارسی…

  جایگاه میراث عربی در فرهنگ ایرانی در یک کتاب سوری منتشر شدReviewed by on Aug 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، اخیراً کتابی از سوی انتشارات دانشگاه البعث در شهر حمص با عنوان «التراث العربی فی ایران»(میراث عربی در ایران) برای دانشجویان گروه زبان و ادبیات فارسی منتشر شده است.

  این کتاب در راستای پاسخگویی به نیاز مبرم دانشجویان سال دوم ادبیات فارسی برای داشتن کتاب مرجع در این زمینه تألیف شده است.

  مؤلفان این اثر نورس احمد مدیرگروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه البعث(حمص) و فخری بوش استادیار زبان و ادبیات عرب در دانشگاه دمشق هستند.

  کتاب یاد شده از شش فصل تشکیل شده و درباره جایگاه میراث عربی یعنی زبان، فرهنگ و ادب عربی در زبان فارسی می‌کاود.

  در فصل اول این کتاب خواننده با موضوعاتی نظیر مفهوم، اهمیت، هدف و ارزش میراث عربی در ایران، روابط تاریخی عرب و ایرانیان و مهمترین قبایل عربی که به خراسان کوچ کردند. علل گسترش زبان عربی در ایران و مهم‌ترین انواع تولیدات فکری به زبان عربی در ایران روبرو می‌شود.
  تاریخ تدوین و نگارش به زبان عربی در ایران فصل دوم را شامل می‌شود که خود به پنج مرحله از زمان فتح اسلامی و سقوط ساسانیان تا دوره سامانیان، از دولت سامانیان تا دولت سلجوقیان، دوره سلجوقیان، دوره مغولیان و تیموریان و دوره صفویان و قاجاریان تا کنون تقسیم می‌شود.

  فصل سوم نیز شامل مواردی چون تأثیر زبان عربی بر زبان فارسی که مشتمل بر مهمترین تفاوت‌های بین دو زبان فارسی و عربی است که دو مؤلف به واژهای فارسی مورد استفاده در زبان عربی و بالعکس اشاره می‌کنند و درباره نثر علمی و تحول ادبیات فارسی و انواع شعر فارسی تا قرن هفتم بحث می کنند.
  مخاطب در فصل چهارم با عنوان ادبیات عرب در ایران(به ویژه در اصفهان و خراسان) آشنا می‌‌شود و درباره مضامین شاعرانه در سبک خراسانی از قبیل مدح، مرثیه، هجو، فخریه و مهمترین ویژگی‌های آرایه‌های لفظی و معنوی و زیباشناسی معماری اصفهان و وصف طبیعت آن صحبت به عمل می‌‌آید.

  آشنایی با آثار فرهیختگان و دانشمندان ایرانی از جمله زیاد الاعجم، قاضی جرجانی، ابوالفتح بستی، مهیار دیلمی، ابیوردی، طغرایی، شهاب‌الدین سهروردی و شاعران ایرانی که شعر عربی سرودند از قبیل بشار بن برد، صاحب بن عباد، ابوهلال عسکری، بدیع الزمان همدانی، ثعالبی، نیشابوری، باخرزی، ابن سینا، ناصر خسرو، زمخشری، رشیدالدین وطواط، نصیرالدین طوسی، مولوی، شمس‌الدین جوینی، عراقی، سعدی شیرازی، انور الدین اسفرایینی، خواجوی کرمانی، جامی، میبدی، فیض کاشانی، استر آبادی، حزین لاهیجی، هاتف اصفهانی، عمر خیام، عطار نیشابوری از اهداف فصل پینجم این کتاب است.
  و در نهایت در فصل ششم معماری اسلامی در ایران و اعیاد ایرانی زیر ذره‌بین قرار گفته شده است.

  منبع: رایزنی فرهنگی ایران در سوریه

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.