• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » واکنش ایران به نقض برجام متناسب با اقدام آمریکا خواهد بود/رهبر ما ساخت سلاح هسته‌ای را حرام اعلام کرده است
  کد خبر : 2035020

  واکنش ایران به نقض برجام متناسب با اقدام آمریکا خواهد بود/رهبر ما ساخت سلاح هسته‌ای را حرام اعلام کرده است

  واکنش ایران به نقض برجام متناسب با اقدام آمریکا خواهد بود/رهبر ما ساخت سلاح هسته‌ای را حرام اعلام کرده استReviewed by on Aug 8Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «علی هاشم» خبرنگار شبکه «المیادین» گفت‌وگویی اختصاصی با «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی انجام داده است؛ صالحی در…

  واکنش ایران به نقض برجام متناسب با اقدام آمریکا خواهد بود/رهبر ما ساخت سلاح هسته‌ای را حرام اعلام کرده استReviewed by on Aug 8Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «علی هاشم» خبرنگار شبکه «المیادین» گفت‌وگویی اختصاصی با «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی انجام داده است؛ صالحی در این گفت و گو تأکید کرد در صورتی که آمریکا برجام را نقض کند همه گزینه‌های ایران روی میز خواهد بود.

  علی‌اکبر صالحی ، برجام را توافقی «تاریخی» خواند که تاثیرات آن به مرور زمان بیشتر و بیشتر دیده می‌شود.

  رئیس سازمان انرژی اتمی سپس تصریح کرد: فعالیت‌های هسته‌ای از جمله غنی‌سازی اورانیوم، تولید آب سنگین، طراحی جدید رآکتور اراک با کمک چینی‌ها به علاوه استخراج معادن اورانیوم، بهتر از قبل ادامه دارد.

  در ادامه بخش هایی از این مصاحبه آورده شده است.

  المیادین: آیا از اینکه در نهایی شدن توافق هسته‌ای نقش داشته‌اید، پشیمان هستید؟

  صالحی: ابدا..برای چه؟ من تصور می‌کنم این یک توافق تاریخی است و با گذشت زمان تاثیرات آن بیشتر دیده خواهد شد به همین دلیل من بسیار خوشحالم که دراین توافق نقش داشته‌ام.

  المیادین: امروز شاهد فشارهار آمریکا به ویژه با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» هستیم، آیا افقی برای برای استمرار (اجرای) برجام می‌بینید؟

  صالحی: من تصور می‌کنم که این توافق بر یک پایه قوی بنا شده است؛ نمی‌توانم این را حتما بگویم اما تصور می‌کنم نقض این توافق مشکل باشد زیرا بر شالوده‌ای محکم بنا شده و این توافق به نفع همه است به نفع ما ، منطقه و تمام جهان.

  به همین دلیل تصور می‌کنم که شاهد نقض قوی در این توافق نباشیم. چه بسا برخی صحبت‌ها را می‌شنویم، نمی‌گویم تهدید بلکه می‌گویم صحبت‌های حساب‌نشده؛ چه بسا بسیاری از این صحبت‌ها به خاطر امور داخلی ایالات متحده آمریکا گفته می‌شود به همین دلیل می‌گویم تصور من این است که آمریکا برجام را نقض نکند زیرا متحمل ضرر خواهد شد. اکنون می‌گویند ایران از ۵+۱ سخن می‌گوید یعنی ۷ (ایران +۶ کشور دیگر)؛ اگر آمریکا از برجام خارج شود ، می‌شود ۷ منهای یک.

  المیادین: اگر آمریکا از برجام خارج شود آیا امکان ادامه آن وجود دارد؟

  صالحی: اگر به صورت «7 منهای یک» شود طبعا برجام ادامه پیدا خواهد کرد ، اتحادیه اروپا، چین، روسیه و سایر کشورها اعلام کرده‌اند که با توافق هستند و به همین دلیل اگر آمریکا آن را نقض کند دیگر کشورها مسئولیت آن را بر عهده خواهند گرفت. آژانس انرژی اتمی هم ۷ بار اعلام کرده ایران کاملا به تعهدات خوددر قبال برجام متعهد بوده و به همین دلیل زمینه‌ای را نقض برجام وجودندارد.

  المیادین: رئیس‌جمهور روحانی در مراسم تحلیف گفت در صورتی که آمریکا به هر شکلی برجام را نقض کند، ایران پاسخ می‌دهد؛ پاسخ ایران چه خواهد بود؟

  صالحی: این پاسخ، عکس‌العملی متناسب با چگونگی رفتار دولت آمریکا خواهد بود .

  المیادین: اما وزیر خارجه محمد جواد ظریف گفته تمام گزینه‌ها روی میز است.

  صالحی: بله همه گزینه‌ها روی میز است اما این گزینه‌ها متناسب با اقدام آمریکا خواهد بود.

  المیادین: پس ایران امروز همه مفاد برجام از جمله کاهش غنی سازی اورانیوم، بتن ریزی در قلب راکتور اراک و … را انجام داده است؟

  صالحی: اینها گزارش آژانس انرژی اتمی است. 

  المیادین: اگر شرایط به سمتی پیش رفت که ایران را به سمت خروج از توافق هدایت کرد آیا امکان بازگشت به شرایط قبل از توافق و قبل از وین ۲۰۱۵ وجود دارد؟

  صالحی: من آرزو می‌کنم که اینچنین روزی نیاید اما از زمان شروع مذاکرات، احتمال نقض توافق نیز مطرح شد به همین دلیل پُل‌های متعددی برای بازگشت سریع به وضعیت قبل، حتی به وضعیت بهتر از قبل اندیشیده شد.

  المیادین: برخی انتقادها در داخل ایران درباره برجام وجود دارد ، عده‌ای می‌گویند برجام منجر به تضعیف برنامه هسته‌ای ایران شده و خسارت‌هایی وارد کرده است.

  صالحی: این یک صحبت سیاسی است، اهل فن و کسانی که حقیقت را می‌دانند ، آگاهند که فعالیت هسته‌ای ایران بهتر از قبل ادامه دارد، ما بارها این را اعلام کرده‌ایم. غنی‌سازی، تولید آب سنگین، طراحی رآکتورهای جدید با چینی‌ها ، استخراج معادن اورانیوم و خلاصه تمام فعالیت‌های هسته‌ای ادامه دارد.

  المیادین: برجام طبیعتا مرحله جدیدی در روابط ایران و آمریکا بود اما مثلا رئیس جمهوری ایران می‌گوید نمی‌توان به آمریکایی ها اعتماد کرد، آیا ایران می‌تواند به آمریکا اعتماد کند؟

  صالحی: این توافق فقط مربوط به موضوع هسته‌ای است ما زمانی که با آمریکایی‌ها مذاکره می‌کردیم به روابط سیاسی گریز نزدیم ما مذاکره‌کنندگانی از سوی مقامات ایران بودیم.

  المیادین: رهبر جمهوری اسلامی

  صالحی: من فقط باید در موضوع هسته‌ای مذاکره می‌کردم به امور دیگر از جمله روابط امریکا و ایران نمی‌پرداختم. اگر برجام به شکل مطلوب ادامه پیدا کند ممکن است زمینه برای امور دیگر هم باز شود اما صحبت از این امور اکنون «زود» است.

  المیادین: اخیر مجله «فارن پالسی» نوشت دونالد ترامپ به دنبال انتشار گزارشی است تا بگوید ایران به برجام متعهد نبوده است

  صالحی: این آن چیزی است که او می‌خواهد ؛ اخیرا اختلافاتی میان رجال سیاسی آمریکا وجود داردو هر کدام چیزی می‌گویند اما ما ایرانی‌ها صبور هستیم و صبر ما زیاد است و مواضع نامتناسب نمی‌گیریم. 

  المیادین: آیا ایران همچنان با ایران در چارچوب هسته‌ای همکاری می‌کند؟

  صالحی: بله روابط ما با ایران قوی‌تر از هر زمانی است. وی سپس به طرح‌های مشترک میان دو کشور از جمله ساخت دو نیروگاه اتمی بزرگ و جدید در بوشهر و در کنار نیروگاه اتمی فعلی اشاره کرد و افزود: روابط ما با روسیه خصوصا در زمینه هسته‌ای، بسیار بسیار زیاد و عمیق و گسترده است.

  المیادین: هدف از ساخت نیرگاه‌های جدید چیست؟

  صالحی: برای تولید برق است و دو رآکتور جدید طی ۱۰ سال آیننده ۲۱۰۰ مگاوات برق تولدی خواهند کرد.

  المیادین: اسرائیل دائما بر این ادعا تمرکز می‌کند که برنامه هسته‌ای ایران، نظامی است و عملیات رسانه‌ای در این زمینه گسترده است، برخی می‌پرسند چرا ایران به دنبال برنامه هسته‌ای نظامی نیست؟

  صالحی: زیرا رهبر ما در فتوایی این را –ساخت سلاح هسته‌ای – حرام اعلام کرده است؛ این از اصول دین ما می‌آید به همین دلیل رهبر ما هم ساخت و استفاده از سلاح هسته‌ای، و هم شیمیایی و بیولوژیکی را حرام اعلام کرده است.

  المیادین: این شامل تمام سلاح‌های  کشتار جمعی می‌شود؟

  صالحی: بله تمام سلاح‌های کشتار جمعی در ایران  حرام است و به همین دلیل با اینکه ما علم و امکاناتش را داریم در این زمینه ورود نمی‌کنیم. در جنگ تحمیلی زمانی که صدام از سلاح شیمیایی استفاده کرد ما امکان پاسخ متقابل را داشتیم اما ایران از سلاح شیمیایی استفاده نمی‌کند؛با اینکه آنها حدود ۱۰۰ هزار نفر را با این سلاح‌ها کشتند اما ایران در زمان امام مرحوم (ره) پاسخ متقابل نداد و این جزئی از عقیده و اصول ماست. 

   

  در حال تکمیل

  عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.