• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تغییر موضع تونس در قبال سوریه؛ گشایش قریب الوقوع سفارت دمشق در تونس
  کد خبر : 2034972

  تغییر موضع تونس در قبال سوریه؛ گشایش قریب الوقوع سفارت دمشق در تونس

  تغییر موضع تونس در قبال سوریه؛ گشایش قریب الوقوع سفارت دمشق در تونسReviewed by on Aug 8Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس روزنامه «رای الیوم» در یادداشتی با عنوان «تونس همچنان هیات‌هایی حزبی را برای همبستگی با نظام و ملت سوریه می‌فرستد آن هم پس از اینکه هزاران شبه…

  تغییر موضع تونس در قبال سوریه؛ گشایش قریب الوقوع سفارت دمشق در تونسReviewed by on Aug 8Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس روزنامه «رای الیوم» در یادداشتی با عنوان «تونس همچنان هیات‌هایی حزبی را برای همبستگی با نظام و ملت سوریه می‌فرستد آن هم پس از اینکه هزاران شبه نظامی فرستاده بود، این دگرگونی چگونه رخ داده آیا بزودی شاهد سفارت سوریه در تونس خواهیم بود؟» نوشت که بزودی شاهد بازگشایی سفارت تونس در دمشق خواهیم بود.

  در این یادداشت آمده است: در ابتدای بحران سوریه یعنی قریب به هفت سال پیش تونس شبه نظامیانی را به سوریه می‌فرستاد تا در کنار گروه‌های مسلح در چارچوب برنامه خود برای سرنگونی نظام دمشق، بجنگند.

  شمار جهادی‌های تونسی حاضر در صفوف گروه‌های تندرو، داعش و بخصوص جبهه النصره بالغ بر پنج هزار نفر بود.

  بیش‌تر این جوانان به جبهه‌های جنگ سوریه سرازیر می‌شدند چون فضای سیاسی در تونس تحت حاکمیت ائتلافی به رهبری حزب النهضه بود که ایدئولوژی اخوان المسلمین را داشت و یکی از اعضای آن منصف المرزوقی، یکی از شخصیت‌های تونسی فعال در زمینه حقوق بشر بود.

  ائتلاف سه گانه حاکم بر تونس یکی از مهم‌ترین حامیان انقلاب‌های بهار عربی بود چون خود را یکی از دستاوردهای آن می‌دانست از همین رو به تکرار سناریوی تونس که به سرنگونی زین العابدین بن علی منجر شد، در سوریه چشم دوخته بود از همین رو هم به پیشنهاد ترکیه میزبان اولین نشست دوستان سوریه نیز بود.

  پس از هفت سال از آغاز بحران سوریه اوضاع به شکلی تقریبا ریشه‌ای متحول شده است، منصف المرزوقی در کاخ [ریاست جمهوری] قرطاج حضور ندارد و حزب النهضه ارتباط سازمانی خود با جنبش اخوان المسلمین را قطع کرده و به همزیستی با احزاب سکولار روی آورده و با باجی قاید السبسی رئیس جمهور و حزب لیبرال و لائیک آن همپیمان شده است.

  شیخ راشد الغنوشی، رهبر جنبش النهضه نیز کراوات زده در مراسم جشن ماه گذشته سفارت مغرب در تونس دیده شد تا موجی از شایعات درباره تمایل وی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آتی تونس به راه افتد.
  تونس دیگر شبه نظامی به سوریه نمی‌فرستد و بلکه هیات‌هایی از احزاب و انجمن‌های صنفی از تونس به سوریه می‌روند.

  بشار اسد رئیس جمهور سوریه ۱۰ روز پیش هیاتی از اتحادیه کار تونس را به حضور پذیرفت که جایزه نوبل را به خاطر به سرانجام رساندن گفت‌وگوهای تونس تصاحب کرد، این اتحادیه با مشارکت در ایجاد تفاهم بین قطب‌های سیاسی به برون رفت این کشور از تنگنایی سیاسی و رسیدن به ثبات و دولتی ائتلافی کمک کرد.

  رئیس جمهور سوریه دو روز پیش نیز از هیأتی از احزاب تونسی استقبال کرد، باید گفت وجه مشترک بین این دو هیات تونسی، تایید اسد و حمایت از وی در رویارویی با گروه‌های تروریستی بود که ناامنی و بی‌ثباتی سوریه را می‌خواهند.

  سخنگوی هیات احزاب تونسی که با اسد دیدار کرد، گفت: این هیات به دمشق آمده تا موضع ملت تونس در حمایت از ملت سوریه را اعلام کند ملتی که به رغم همه کمک‌های خارجی به تروریست‌ها در برابر حملات آنها دوام آورد.

  تونس تغییر کرده و سوریه نیز متحول شده است، اوضاع منطقه‌ای نیز دگرگون شده و نقشه و شکل و سیاق ائتلاف‌ها نیز به هم ریخته است.

  گروه دوستان سوریه به رهبری آمریکا منقرض شده و دیگر موجودیتی ندارد، شبه نظامیان تونسی در حال بازگشت به کشورهایشان هستند و کشورهای حامی آنها و گروه‌های مسلح در حال درخواست از رهبران معارض برای پذیرش وضعیت باقی ماندن اسد در قدرت هستند، موضوعی که گفته می‌شود از حرف‌های عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در نشست چهار روز پیش وی با اعضای هیات عالی مذاکرات معارضان سوریه به بیرون درز کرده است.

  برقراری روابط رسمی و تبادل سفرا بین تونس و دمشق رخدادی قریب الوقوع است چون خ

  عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

  واسته مردم تونس است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.