• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » ورزشی » زیرساخت‌هایی که در گرمسار وجود ندارند/ پارک بانوان در پس وعده‌ها
  کد خبر : 2034910

  زیرساخت‌هایی که در گرمسار وجود ندارند/ پارک بانوان در پس وعده‌ها

  زیرساخت‌هایی که در گرمسار وجود ندارند/ پارک بانوان در پس وعده‌هاReviewed by on Aug 8Rating: خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها-داوود عبدی: پارک بانوان به‌مثابه مکانی که نیمی از جمعیت گرمسار بتوانند با امنیت به تفریح و ورزش بپردازند همواره در دستور کار مدیران شهری قرار دارد اما امروز بانوان گرمساری هیچ سهمی از پارک‌های شهر ندارند…

  زیرساخت‌هایی که در گرمسار وجود ندارند/ پارک بانوان در پس وعده‌هاReviewed by on Aug 8Rating:

  خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها-داوود عبدی: پارک بانوان به‌مثابه مکانی که نیمی از جمعیت گرمسار بتوانند با امنیت به تفریح و ورزش بپردازند همواره در دستور کار مدیران شهری قرار دارد اما امروز بانوان گرمساری هیچ سهمی از پارک‌های شهر ندارند تا همچنان در حسرت پارک بانوان باشند، امروز در گرمسار فضای سالم و مناسب برای این قشر وجود نداشته و یا در پس وعده‌های طولانی‌مدت مسئولان گم‌شده است زیرا این وعده‌ها تا تحقق راهی بسیار دراز دارند و گویا همچنان قرعه به نامشان نمی‌افتد.

  تابلوی «محل احداث پارک بانوان گرمسار» تنها سهم نیمی از جمعیت این شهرستان از این زیرساخت‌های تفریحی‌ورزشی است، زیرساختی که مشکلات اساسی در گسترش نیافتن ورزش‌های همگانی در میان بانوان ناشی از کمبود فضاهای مناسب ورزشی و سالن‌های اختصاصی را بیشتر به چشم می‌آورد زیرساخت‌هایی که وعده داده می‌شوند اما تکمیل خیر…

  کافی است برای روئیت آخرین وضعیت پارک بانوان گرمسار به بلوار آزادگان برویم درست پای همان تابلوی معروف … اینجا صحبت درباره این زیرساخت ورزشی، تفریحی زیاد است باوجوداینکه همه مسئولان متفق‌القول بر این عقیده هستند که در شهر گرمسار، داشتن برنامه اصولی و منطقی برای پر کردن اوقات فراغت بانوان لازم به نظر می‌رسد.

  بانوان گرمساری از پارک مناسب بی‌بهره هستند

  نکته قابل‌توجه اما این است که یکی از وظایف شهرداری، پرداختن به ورزش همگانی و محله‌ای و توجه شایسته به ایجاد امکان تفریحی برای گذراندن اوقات فراغت در محیطی امن و با آرامش است لذا لزوم تدوین برنامه‌ای بااعتبارت لازم در راستای این امر ضروری می‌نماید. همچنین با توجه به این امر که اکنون یکی از راه‌های پیشگیری از بزهکاری تا، ناهنجاری تا و کنترل اعتیاد ایجاد بستری برای ورزش و سلامت است. پس چرا نباید راهکاری اصولی ارائه کنیم تا بانوان تربیت‌کننده نسل‌های آینده دیگر دغدغه نداشته باشند.  

  برخی معتقدند بنا به درخواست‌های عمومی بانوان گرمساری برای برخورداری از یک بوستان اختصاصی، نبود فضاهای تفریحی مناسب برای بانوان گرمساری یکی از دغدغه‌های اصلی آن‌ها بوده که مقررشده شهرداری گرمسار این نیاز در قالب ایجاد بوستان بانوان به مرحله عملیاتی برسد. اما پای صحبت‌های بانوان که می‌نشینیم گله‌هایی از نگاه جنسیتی و نپرداختن به جایگاه و نقش بانوان به‌عنوان نیمی از جامعه بیشتر نمایان می‌شود بانوانی که باوجود باشگاه‌های مختلف حس خوب ناشی از ورزش در فضای باز به همراه استنشاق هوای تازه، برای آنان آرزو شده است.

  شهرداری گرمسار قادر به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای پارک بانوان نیست این شهروندان معتقدند علیرغم توسعه فیزیکی شهر گرمسار، بانوان این شهر از وجود یک پارک خوب بی‌بهره‌اند و مکانی برای گذراندن اوقات فراغت ندارند که احداث پارک بانوان در شهر ضروری و یکی از خواسته‌های به‌حق بانوان گرمساری است. برخی دیگر از شهروندان گرمساری هم ضمن اعلام نارضایتی اظهار داشتند: ما بانوان برای اوقات فراغت خود مکانی نداریم، در گرمسار تنها یک پارک به این منظور نام‌گذاری شده است که آن‌هم به علت هم‌جواری با جاده سلامت و تعبیه نشدن امکانات و فضای خاص بانوان در اغلب اوقات در احاطه آقایان است لذا این امر باعث شده که بانوان نتوانند از این پارک استفاده کنند.

  بوستان بانوان نیازمند زیرساخت‌های لازم

  یکی از بانوان گرمساری دراین‌باره به خبرنگار مهر گفت: بوستان بانوان به‌عنوان مکانی مطلوب برای تفریح و ورزش بانوان در فضای باز مقوله‌ای است که شاید کمتر در شهرستان گرمسار به آن پرداخته‌شده است، حال‌آنکه در دهه گذشته شاهد افتتاح پارک بانوان در بسیاری از شهرها بوده‌ایم؛ لذا فارغ از زنان منطقه، مردان نیز از ایجاد چنین منطقه برای وجود امنیت بالای آن استقبال می‌کنند.

  دیگر شهروند گرمسار نیز معتقد است: با توجه به اهمیت ایجاد مکانی اختصاص برای بانوان، به نظر می‌رسد که بوستان بانوان مقدمات زیادی می‌خواهد ولیکن این  مورد در شهر گرمسار با توجه به فضای در نظر گرفته‌شده به این منظور، شهرداری این شهر قادر به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای پارک بانوان نیست. زیرا در پارک بانوان نیازمند ایجاد برخی تأسیسات، استخر، سالن ورزشی، کتابخانه، وسایل بازی و سرگرمی و… است.  حال‌آنکه متأسفانه در دوره مدیریت گذشته شهرداری نه‌تنها چنین فضای در شهر گرمسار فراهم نشده بلکه حتی مبادرت به نصب تابلو پارک بانوان در قسمتی از این شهر بدون فراهم آوردن هرگونه زیرساخت‌های لازم در این خصوص کرده‌اند.

  این شهروند همچنین می‌گوید: پارک بانوان در هرجایی که بنا شود اگر به گونه نباشد که خانم‌ها در آن آزادانه فعالیت کنند و فاقد امکانات و بسترهای لازم برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت باشد به‌زودی جذابیت خود را از دست خواهد داد فقط هدر دادن سرمایه است و مکانی می‌شود برای اراذل‌واوباش و معتادها؛ حال تصور کنید که پارک بانوان بی‌برنامه ساخته شود چه آینده‌ای خواهد داشت.

  نیاز به ارائه آموزش‌های مثمر ثمر در بوستان بانوان

  بانوی دانشجو گرمساری نیز می‌گوید: نیاز به پارک اختصاصی برای بانوان داخل شهر گرمسار با توجه به امکانات بسیار ناچیزی که وجود دارد و فقر فضاهای فرهنگی و تفریحی، لازم و ضروری است لذا پیشنهاد می‌کنم تا شهرداری گرمسار، علاوه بر ایجاد بوستان بانوان به‌طور خاص‌تر، در بوستان بانوان فضای ایجاد کند تا درکنار تفریحات دیگر، با ارائه خدمات و آموزش‌های مثمر ثمر، در استحکام کانون خانواده‌ها تلاش بنیادین انجام شود زیرا کانون گرم خانواده‌ها در دستان زنان جامعه است.

  منابع را برای محصور کردن و محدودیت‌های سلیقگی نباید تلف کرد وگرنه فقط عده‌ای محدود استقبال می‌کنند. فاطمه احمدی معتقد است اگر آن‌ها در تندرستی و سلامتی روحی و روانی به سر برند، به‌حق می‌توانند کودکانی شادتر و موفق‌تر به جامعه تحویل داده و برای همسران خود نیز مایه آرامش بوده و هم پای آنان در ساختن خانواده خود مفید باشند. در حال حاضر بسیاری از خانم تا در شهرستان گرمسار به دلیل نامساعد بودن شرایط و محیط و بعضاً احساس ناامنی در پارک‌ها و بوستان‌ها از این اماکن دوری گزیده و نشستن در خانه را ترجیح می‌دهند.

  وی همچنین می‌افزاید: منابع را برای محصور کردن و محدودیت‌های سلیقگی نباید تلف کرد وگرنه فقط عده‌ای محدود استقبال می‌کنند و بقیه شاید نتوانند از این فضا استفاده کنند؛ بلکه فرهنگ‌سازی و اعتماد به سطح درک شهروندان و رعایت حرمت آن‌ها و توسعه مسئولیت‌پذیری اجتماعی راه‌های بهتری از محصورسازی و محدودسازی تنگ‌نظرانه است.

  بوستان بانوان مطالبه‌ای جدی است

  سحر قنبری یکی از بانوان ورزشکار گرمساری هم می‌گوید: به نظر من مسئله جداسازی بوستان بانوان، برای آرامش و سلامت روحی و روانی خانم تا لازم است تا راحت‌تر به تمرین تا ورزش بپردازند وگرنه بانوان ماسال‌هاست با حفظ حجابشان و کمبود امکانات مختص به خودشان به سکوهای قهرمانی نیز رسیده‌اند. البته می‌توان بافرهنگ‌سازی وایجاد یک پرچین از درختان شمشاد و تابلو به دیگران اطلاع داد که اینجا مخصوص خواهران است.

  وی می‌افزاید: پارک بانوان باهدف تقویت جسم و تحرک بیشتر بانوان، تفریح در فضایی به‌دوراز استرس‌های محیطی، تقویت روحیه شادی و نشاط در زنان به‌ویژه در بین دختران جوان، شادابی در محیطی امن همراه با آرامش خاطر و به‌دوراز نگاه نامحرمان را فراهم می‌کند.

  احمد امیری کارشناس ارشد امور اجتماعی نیز معتقد است با توجه به این‌که نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند تأثیرگذاری خاصی بر ارکان مختلف جامعه دارند و در تعاملات اجتماعی وبسیاری از مسائل ومشکلات جامعه نیز یک طرف کار زنان هستند اما متأسفانه در برخی موارد نگاه تا حتی برنمی تابند که  زنان امکان مخصوص به خود داشته تا در آنجا حضور یافته وبه ورزش، استراحت وکارهای فرهنگی وهنری بپردازند.

  زنان نقش محوری در جامعه دارند

  این کارشناس ارشد امور اجتماعی همچنین گفت: حال‌آنکه بایستی موضوع زنان را باید بصورت ویژه ای نگاه کرد چراکه زنان در فرآیند حیات اجتماعی به‌عنوان یکی از محورهای اساسی توسعه وتحول اجتماعی مطرح هستند.

  امیری خاطرنشان کرد:اگر چه زنان در فرهنگ گذشته ایران به‌عنوان مادری شایسته نقش محوری داشتند اما امروزه شرایط دنیا به‌گونه‌ای مطلوب تر جریآن‌های زنان را سازماندهی کرده است که به نظر می‌رسد اگر سریع تر یا شایسته تر برای این قشر توجه واقدام نکنیم شاهد نگرانی های جدی خواهیم بود.

  وی تأکید کرد:درواقع ما در کنار دیدگاه های موجود نسبت به زنان قرار داریم که یکی از آن‌ها موجودیت زنان را به‌عنوان یک بخش از جامعه نادیده می‌گیرند ودیگری آنکه موجودیت آنان را بصورت ویژه ومحوری موردتوجه قرار می‌دهند.

  صفری از کارشناسان ورزشی هم به خبرنگار مهر می‌گوید: با توجه به افزایش تحصیلات بانوان در دهه‌های اخیر، حضور بیشتر زنان و دختران را در عرصه عمومی شهر را شاهدیم که این تغییرات به هر صورت حضور زنان در عرصه‌ها و فضاهای شهری را اجتناب‌ناپذیر و نحوه ساماندهی فضاهای شهری را دگرگون می‌سازد بنابراین ایجاد امکانات، فضاها و تغییرهای جدیدی را در سطح جامعه شهری گرمسار ایجاب می‌کند تا برنامه‌ریزان به نیازهای آنان توجه  و برای گسترش فضاهای فراغتی عمومی مانند ورزشگاه‌ها، فرهنگسراها و مراکز تفریحی مناسب با علایق زنان اقدام کنند.

  اعتبارات پارک بانوان گرمسار مصوب شد  

  حجت‌الاسلام حسن همتی رئیس شورای شهر گرمسار اظهارداشت: با توجه به حضور چشمگیر بانوان گرمساری در فعالیت‌های ورزشی و اجتماعی و استقبال آن‌ها از ورزش پیاده روی، شورای شهر با تخصیص اعتبار پروژه پارک بانوان، در جلساتی که با شهردار این شهر داشتیم به این نتیجه رسیدیم که یک محیط امن ویژه برای بانوان این شهراحداث شود تا بانوان بهتر بتوانند به ورزش عمومی شان ادامه دهند.

  شهردار گرمسار نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ما نیز معتقدیم با توجه به خلاء فضای تفریحی بانوان در شهر گرمسار ایجاد پارک بانوان ضروری است لذا در این راستا، شهرداری گرمسار در ابتدا سعی کرده است تا با رویکرد اصلاح وضعیت کیفیت وکمیت فضاهای شهری گرمسار اقدام کند که البته این اقدامات در سایه همراهی و حمایت‌های شورای اسلامی این شهر بوده است؛ حال این تلاش‌ها در آغازین روزهای سال جدید با آغاز احداث پارک ۴ هکتاری غدیر وارد مرحله تازه ای از زیباسازی و ارتقا کیفیت محیط شهری گرمسار بخصوص برای بانوان محترم گرمساری شده است.

  یاسر عربی با تأکید بر این‌که برای ایجاد بوستان بانوان، بررسی های کارشناسی مهم بود گفت:با توجه به خلاء فضای تفریحی بانوان در شهر گرمسار ایجاد چنین مکانی ضروری به نظر می‌رسد.

  دغدغه پارک بانوان از قبل مد نظر شهرداری بود

  عربی بیان کرد: با توجه به این‌که از سالها قبل دغدغه شهروندان و مدیریت شهری توسعه فضای سبز و تفریحات سالم برای قشرهای مختلف جامعه اعم از بانوان و آقایان بوده راه اندازی پارک غدیر گرمسارتا حد زیادی از این مهم را برآورده خواهد کرد. لذا عملیات اجرایی پارک بزرگ غدیر در گرمسار آغاز شده و محل آن از میدان شهید تفضلی تا میدان استاندارد قرار دارد واین پروژه از ابتدای سال ۹۵ طراحی‌شده است.

  شهردار گرمسار با اشاره به اینکه مجموع اعتبارات این پروژه دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است افزود: دو میلیارد تومان از این اعتبارات برای احداث این پارک هزینه می‌شود و مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان نیزبرای خرید تجهیزات ومبلمان این پارک هزینه خواهد شد از سوی دیگر باید گفت مساحت این پارک چهار هکتار است که در سه بخش پارک ویژه بانوان، پارک کودکان و پارک خانوادگی ساخته می‌شود همچنین پارک ویژه بانوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های این پروژه است که ساخت و افتتاح آن در اولویت و فاز نخست این پروژه قرار دارد.

  وی با اشاره به اینکه پارک بانوان در گذشته صرفا با یک تابلو معرفی شده بود که امنیت روانی و آرامش بانوان را فراهم نمی‌کرد و زیبنده نبود گفت: امنیت اجتماعی، محصور بودن، مشرف نبودن ساختمآن‌های اطراف به پارک و اداره امور پارک توسط بانوان از ویژگی های پارک بانوان است

  بانوان هنوز چشم انتظار هستند

  مسئولان از تکمیل پارک بانوان در آنیده نزدیک در دل پارک غدیر سخن می‌گویند مردم اما از جای خالی یک زیرساخت شهری تفریحی، ورزشی در این میان اما نیمی از مردم گرمسار هنوز چشم انتظار تکمیل پروژه ای به نام پارک بانوان گرمسار هستند و باید دید این کش مکش تا تا چه زمان ادامه خواهد یافت.

  به گفته مسئولان گرمسار، پارک بانوان به‌صورت خوشبینانه تا پایان سال جاری افتتاح می‌شود اما باید دید تا آن زمان آیا تغییرات مدیریت شهری با روی کار آمدن شورای اسلامی جدید اعمال خواهد شد یا خیر.

  از سوی دیگر امروز بانوان گرمساری از جاده سلامتی این شهر استفاده می‌کنند، جاده‌ای که از کنار تابلوی پارک بانوان  می گذرد وهمجواری جاده سلامت و پارک به علت تعبیه نشدن امکانات و فضای خاص بانوان دراغلب اوقات در احاطه آقایان است لذا این امر باعث شده که بانوان  نتوانند از این فضا هم چندان استفاده کنند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.