• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » یک وزیر کرد: پارلمان تنها با هدف مشروعیت‌بخشی به رفراندوم فعال خواهد شد
  کد خبر : 2034790

  یک وزیر کرد: پارلمان تنها با هدف مشروعیت‌بخشی به رفراندوم فعال خواهد شد

  یک وزیر کرد: پارلمان تنها با هدف مشروعیت‌بخشی به رفراندوم فعال خواهد شدReviewed by on Aug 7Rating: تصمیم به برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان عراق از سوی حزب دمکرات و همراهی بخشی از احزاب سیاسی دیگر با واکنش‌های مختلفی در عرصه داخلی اقلیم، عراق و جهان مواجه شده است. بخشی از منتقدین و مخالفان داخلی در…

  یک وزیر کرد: پارلمان تنها با هدف مشروعیت‌بخشی به رفراندوم فعال خواهد شدReviewed by on Aug 7Rating:

  تصمیم به برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان عراق از سوی حزب دمکرات و همراهی بخشی از احزاب سیاسی دیگر با واکنش‌های مختلفی در عرصه داخلی اقلیم، عراق و جهان مواجه شده است. بخشی از منتقدین و مخالفان داخلی در اقلیم کردستان عراق تعویق فعالیت‌های پارلمان محلی را دلیل مخالفت های خود دانسته و تاکید می‌کنند دو سال تعطیلی پارلمان و ممانعت از سفر رئیس پارلمان به اربیل صفحه تاریکی در دمکراسی ادعایی این احزاب است.

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم در اقلیم کردستان عراق، اتحادیه میهنی کردستان که در قضیه رفراندوم، همگام و همراه حزب مسعود بارزانی بوده بر فعالیت مجدد پارلمان، تاکید و آن را پیش‌شرط موافقت خود با برگزاری رفراندوم در ۲۵ سپتامبر ذکر کرده است.

  در حالیکه تلاش‌های احزاب موافق رفراندوم پیرامون فعالیت مجدد پارلمان اقلیم کردستان ادامه دارد اما جبهه منتقد بر این عقیده هستند که تصمیم به فعالیت پارلمان در فاصله چندین ماهه به عمر دوره کنونی آن تنها با هدف بهره‌برداری‌های رفراندومی است، از سوی دیگر استدلال عده‌ای از منتقدان آن است که پارلمانی که با تصمیم حزبی دو سال تعطیل شده و با تصمیم دفاتر سیاسی احزاب دیگر فعال شود چه تضمینی برای تداوم فعالیت های آن وجود دارد.

  در میان مقالات و تحلیل‌هایی که این روزها در رسانه‌های متعدد کردی به چشم می‌خورد، درباز محمد وزیر امور آوارگان و پناهندگان حکومت مرکزی عراق در نوشتاری که در سایت «خندان» منتشر شده به اهداف پشت پرده فعال نمودن پارلمان اقلیم کردستان عراق پرداخته است. در این نوشتار آمده است که:

  در مدت گذشته، بارزانی و دنباله‌روان وی (وقتی صحبت از دنباله‌روان وی می‌شود منظورم اتحادیه میهنی نیز هست، زیرا بخشی از بدنه این حزب با وی همراه و بخش دیگر سکوت اختیار کرده‌اند) تصمیم به برگزاری رفراندوم گرفته‌اند.

  در حال حاضر و پس از گذشت دو ماه از این تصمیم، تحت فشارهای خارجی و فراهم نبودن جبهه داخلی و در حالیکه بر این واقعیت واقفند که در این مدت کوتاه مانده به تاریخ تعیین‌شده، قادر به برگزاری آن نیستند، در تلاش برای فعالیت مجدد پارلمان هستند، اقدامی که با هدف سرپوش گذاشتن بر این تصمیم اشتباه از سوی پارلمان صورت خواهد گرفت.

  نخست:

  لازم است در پیشگاه ملت به صورت رسمی عذرخواهی کنند. دلیل تعلیق فعالیت‌های پارلمان چه بود؟ وضعیت کنونی دستخوش چه تغییراتی شده است که دم از فعالیت مجدد پارلمان می‌زنند؟

  دوم:

  در بهترین حالت اگر پارلمان در اوایل ماه آینده میلادی فعال شود با توجه به آنکه دوره کنونی آن رو به اتمام است فرصت چندانی برای وضع قوانین نخواهد داشت. در چنین وضعیتی پارلمان تنها وسیله‌ای برای مشروعیت‌بخشی به دوره رو به اتمام خود و حکومت است نه منافع و نمایندگی ملت.

  سوم:

  می‌خواهید پارلمان را با هدف مشروعیت‌بخشی به تصمیم رفراندوم دوباره فعال کنید. لازم بود پیشتر به این واقعیت می‌رسیدید که شما در این تصمیم حیاتی حق تصمیم‌گیری نداشته‌اید. اگر به زعم خود دارای چنین حقی هستید و تصمیم درستی اتخاذ کرده‌اید، بدون فعالیت پارلمان هم آن را اجرایی کنید.

  چهارم:

  اگر احزاب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان عراق در پی فعالیت مجدد پارلمان هستند لازم بود وضعیت معیشت مردم و بحران‌های متعددی که اکنون اقلیم کردستان را فرا گرفته است مشوق چنین برنامه‌ای از سوی این احزاب باشد نه تصمیم سیاسی برگزاری رفراندوم که خارج از مشکلات، هیچ دستاورد دیگری را برای مردم به دنبال نخواهد داشت.

  پنجم:

  پارلمان قربانی پست ریاست اقلیم کردستان شده است. بدون حل و فصل چنین مشکلی معنا و مفهومی برای پروسه حکمرانی اقلیم وجود نخواهد داشت. اکنون دو سال از اتمام دوره ریاست بارزانی در پست ریاست اقلیم کردستان می‌گذرد. چه ارزش و اعتباری برای پارلمان باقی مانده است در حالیکه بارزانی صندلی ریاست را اشغال و پارلمان توانایی استیضاح وی را ندارد که بر اساس کدام قانون در قدرت مانده است؟ اگر دوره قانونی وی به اتمام رسیده است و با اعمال زور بر صندلی ریاست تکیه زده پارلمان تنها پوششی برای چنین قدرت نامشروعی است.

  در نهایت:

  فعالیت مجدد پارلمان در چنین وضعیتی تنها با هدف مشروعیت‌بخشی به مسعود بارزانی به عنوان ریاست اقلیم است. از سوی دیگر در پی آن هستند که مسئولیت شکست رفراندوم را بر گردن پارلمان نهند.

  از این‌رو پیش از هر اقدامی با هدف فعالیت مجدد پارلمان لازم است که:

  اولا بارزانی به عنوان ریاست اقلیم کردستان استعفا دهد.

  ثانیا تصمیم برگزاری رفراندوم نیز لغو شود. چنین تصمیمی باید به دوره آتی پارلمان موکول شود تا پارلمان متخب، تصمیم درستی پیرامون آن اتخاذ کند.

  ثالثا تاریخ حقیقی برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان تعیین شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.