• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » هشدار اساتید مالزی و سنگاپور به خطر گسترش اندیشه وهابی/شرایط آزادی بیت‌المقدس/خطر صهیونیست‌ها همسان خطر سلفی‌ها است
  کد خبر : 2034629

  هشدار اساتید مالزی و سنگاپور به خطر گسترش اندیشه وهابی/شرایط آزادی بیت‌المقدس/خطر صهیونیست‌ها همسان خطر سلفی‌ها است

  هشدار اساتید مالزی و سنگاپور به خطر گسترش اندیشه وهابی/شرایط آزادی بیت‌المقدس/خطر صهیونیست‌ها همسان خطر سلفی‌ها استReviewed by on Aug 7Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، تلاش عربستان و آمریکا برای توسعه افراطی‌گری و وهابیت در جهان، تروریسم دولتی و جنایات رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی و ریشه…

  هشدار اساتید مالزی و سنگاپور به خطر گسترش اندیشه وهابی/شرایط آزادی بیت‌المقدس/خطر صهیونیست‌ها همسان خطر سلفی‌ها استReviewed by on Aug 7Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، تلاش عربستان و آمریکا برای توسعه افراطی‌گری و وهابیت در جهان، تروریسم دولتی و جنایات رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی و ریشه شکل‌گیری افراطی‌گری در نشستی در کوالالامپور پایتخت مالزی مورد بررسی و تبادل نظر اندیشمندان و محققان قرار گرفت.

   

   

  در هم‌اندیشی یک روزه «جهان اسلام حال و آینده: قدرت‌های منطقه‌ای، تروریسم دولتی و افراط‌گرایی دینی» با شرکت اساتید دانشگاه‌های مالزی و سنگاپور برگزار و شرکت‌کنندگان ضمن بررسی تاریخی روند حضور رژیم صهیونیستی در منطقه خاورمیانه، بر ضرورت اتحاد مسلمانان برای مقابله با اشغالگران فلسطین تأکید کردند.

   

   

  منصوره ابراهیمی استاد ایرانی دانشگاه فناوری مالزی در سخنانی با موضوع «سیاست خاورمیانه: بررسی منازعات حاضر» به تعریف منطقه خاورمیانه از نظر اصطلاحی پرداخت و هدف از استفاده از این واژه را در قرن حاضر تشریح کرد.

  *امین الرشید یاتیبان: با تکیه بر جامعه مدنی در کشورهای اسلامی می‌توان با یکدیگر گفت‌وگو کرد

  امین الرشید یاتیبان از دانشگاه یو.یو.ام مالزی نیز در این نشست که به همت مؤسسه مطالعاتی و پژوهشی ASIAWE با همکاری دانشکده تمدن اسلامی دانشگاه فناوری مالزی برگزار شد با اشاره به آنچه که امروز در فلسطین می‌گذرد، بر ضرورت صلح و ثبات در منطقه تأکید کرد و گفت: کسانی که خواستار صلح و ثبات در منطقه نیستند با ایجاد تنش بین گروه‌های داخلی و از طرف دیگر تقویت رژیم صهیونیستی سعی در کسب منافع خود دارند.

  این استاد دانشگاه مالزی در جمع دانشجویان کشورهای مختلف از جمله دانشگاه تهران با تأکید بر افزایش آگاهی بین مسلمانان به منظور ایجاد صلح و ثبات بیان داشت: مسئولیت ما همکاری برای افشای دسیسه‌های رژیم صهیونیستی و حامیان این رژیم است و اکنون باید قدرت وحدت مسلمانان را به دسیسه چینان نشان دهیم.

  وی افزود: آزادی‌سازی بیت‌المقدس امکان‌پذیر است، اما برای تحقق این هدف مسلمانان باید متحد شوند تا به آزادی بیت‌المقدس که مسئولیت همه است، دست یابند.

   

   

  یاتیبان با اشاره به حاکمیت چند دوره مسلمانان بر بیت‌لمقدس تصریح کرد: نیاز است از تاریخ مطالبی بیاموزیم. برخی رویدادهای گذشته نشان می‌دهد می‌توان منازعات داخلی را حل و از آن به منظور حل منازعات داخلی و متحد کردن مسلمان بهره برد.

  وی گفت: با تکیه بر جامعه مدنی در کشورهای اسلامی می‌توان با یکدیگر گفت‌وگو کرد و به اتحاد دست یافت که ضرورت آزادسازی فلسطین است.

  * آزادی بیت‌المقدس انتقام‌جویی نیست، بلکه زدودن ظلم است

  یاتیبان با اشاره به اینکه هر کشوری نیازمند فهم مشترکی نسبت به بیت‌المقدس است، تصریح کرد: سازمان همکاری اسلامی یک سکوی مناسب برای این هدف است و باید چشم‌اندازها و اهداف در آن تعریف و پیگیری شود.

  استاد دانشگاه یو.یو.ام مالزی خاطرنشان کرد: ممکن است ما نسلی نباشیم که آزادی بیت‌المقدس را می‌بینیم، اما با اتحاد مسلمانان می‌توان به پیروزی مسلمانان بر اشغالگران فلسطین امیدوار بود.

  وی ادامه داد: آزادی بیت‌المقدس بحث انتقام‌جویی نیست، بلکه زدودن ظلمی است که ایجاد شده است. از این رو چشم‌انداز و هدف باید درست برگزیده شود.

   

   

  این محقق امور خاورمیانه افزود: باید با اتحاد ضمن افزایش آگاهی، شناخت درست بین گروه‌های مختلف را ترویج کنیم تا بدانند آزادی بیت‌المقدس مسئولیت و وظیفه مسلمانان است.

  به گفته وی، ما باید تمرکز خاص و شناخت درستی از مأموریت خود داشته باشیم و برای حل مشکلاتی که بین گروه‌های اسلامی وجود دارد، مذاکره بهترین گزینه است. باید با آگاهی از تفاوت‌ها، بر اشتراکات یکدیگر نگاه مثبتی داشته باشیم تا بدانیم چه کسانی دشمنان اصلی و تهدید هستند.

  این استاد دانشگاه مالزی بیان داشت: تا زمانی که اتحاد بین گروه‌های مسلمان به وجود نیاید تنها رژیم صهیونیستی از این موقعیت بهره می‌برد. دشمنان از تفرقه بین ما بسیار خرسند می‌شوند.

  یاتیبان تأکید کرد: با حضور صهیونیست‌ها در فلسطین و رفتارهای وحشیانه آنها ما شاهد صلح و ثبات نخواهیم بود و مسلمانان تنها هنگامی از دست این رژیم رهایی می‌یابند که شاهد پایان آن باشیم.

  وی در خصوص ریشه افراط‌گرایی و تروریسم نیز گفت: نبود آگاهی و همچنین برخی دسیسه‌ها باعث تحریک افرادی می‌شود که شناخت درستی از مذهب خود ندارند. آنها ممکن است تحت تاثیر کسانی قرار گیرند که توسط برخی گروه‌های تندرو هدف قرار می‌گیرند، این محقق مالزیایی آموزش را تنها راه مقابله با افراط‌گرایی دانست.

   

   

  *محمد روسلان: تغییر مرکز اسرائیل از تل آویو به بیت‌المقدس خطرناک‌ترین اقدام است

  محمد روسلان از آکادمی اسلام دانشگاه مالایا نیز در مقاله‌ای تحت عنوان چگونه اسرائیل خطر جدی برای خاورمیانه ایجاد کرده است؟ گفت: رژیم صهیونیستی، جغرافیای سیاسی در خاورمیانه و تا حدودی جهان را تحت تأثیر قرار داده است.

  نویسنده کتاب «اهمیت اورشلیم اسلامی در اسلام به خشونت‌های رژیم صهیونیستی» اشاره کرد و حمله به مسجدالاقصی در سال ۲۰۱۴ را در قالب ویدئویی نشان داد و ابراز داشت: حملات به مسجد الاقصی هرازگاهی توسط صهیونیست‌ها تکرار می‌شود.

  این استاد دانشگاه مالایا در ادامه با طرح این سؤال که رژیم صهیونیستی چگونه برای خاورمیانه خطرناک است، به حمایت کشورهای قدرتمند جهان از این رژیم پس از تشکیل آن اشاره کرد و گفت: تغییر مرکز اسرائیل از تل آویو به بیت‌المقدس خطرناک‌ترین اقدامی است که رژیم صهیونیستی تحت حمایت آمریکا می‌خواهد انجام دهد.

  به گفته وی، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پویش‌های انتخاباتی خود عنوان کرده بود که سفارت آمریکا را از تل آویو به اورشلیم منتقل می‌کند و به یقین از رژیم اشغالگر قدس حمایت می‌کند و مقابل تنها دشمن این رژیم در خاورمیانه که ایران است، می‌ایستد.

  وی تصریح کرد: ترامپ هفته‌های پیش از ماه رمضان امسال نیز به عربستان سفر و اعلام کرد با تروریسم و ایران مقابله می‌کند تا به ادعای خود به بی‌ثباتی در منطقه پایان دهد.

  روسلان گفت: اینها مواضع واقعی آمریکا مقابل کشورهایی است که برابر رژیم صهیونیستی موضع دارند، اما از سوی دیگر ما امروز شاهدیم که سازمان‌های گردشگری در کشورهای اسلامی از جمله مالزی گردشگر به بیت‌المقدس می‌برند، اما مردم فلسطین نمی‌توانند به بیت‌المقدس سفر کنند.

  وی در مورد پیامد این کار مسلمانان به سخنان «یوسف قرضاوی» رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان اشاره کرد و گفت: هر فردی که به بیت‌المقدس می‌رود با بهای هر دلار بابت روادید و سایر هزینه‌های سفر، گلوله‌ای برای شلیک به سوی فلسطینی‌ها به صهیونیست‌ها می‌دهد.

  این استاد دانشگاه مالزی در پایان تأکید کرد: خطر مهمی در منطقه خاورمیانه وجود دارد و باید تلاش جدی از سوی همه به منظور مقاومت با این خطرات صورت گیرد.

   

   

  *قمرالزمان یوسف: عربستان در تلاش برای صادر کردن اندیشه وهابی است و این فعالیتی خطرناک است

  قمرالزمان یوسف از دانشگاه فناوری مالزی نیز با این عنوان که تضاد منافع قدرت‌های جهان شامل آمریکا و روسیه می‌تواند باعث درگیری‌هایی شود، گفت: در این تضادها و درگیری‌ها برخی منافع از جمله دستیابی به نفت همواره جایگاه مهمی دارد و به دلیل وجود این منبع انرژی، خاورمیانه در مرکز توجه قرار دارد.

  وی خاورمیانه را از نظر جغرافیایی با وجود منابع انرژی و تنگه هرمز و کانال سوئز، منطقه‌ای با اهمیت ویژه دانست و گفت: استراتژیک بودن منطقه باعث شده است منازعات گسترده‌ای در منطقه شکل گیرد.

  این استاد دانشگاه مالزی در ادامه به سیاست‌های ایران پیش و پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: آمریکا از طریق سایر کشورهای منطقه به فکر ایجاد تفرقه و منازعه در خاورمیانه است تا هم به اهداف سیاسی خود دست یابد و هم اهداف اقتصادی اش را محقق سازد.

  وی با تأکید بر اینکه ایران قصد دارد یک بازیگر اصلی در خاورمیانه باشد، گفت: ایران یک کشور شیعی است، اما آیا این یک مسأله مهم است که باید در نظر گرفته شود و یا اینکه تبلیغاتی است که علیه ایران شکل می‌گیرد.

   

   

  این محقق در امور خارمیانه با تأکید بر اینکه آمریکا در سیاست‌هایش به دنبال دریافت پول بیشتری از عربستان و چپاول منابع این کشور است، گفت: پیش از جنگ یمن میزان سلاح‌های خریداری شده توسط عربستان از آمریکا حدود ۶۰ میلیارد دلار بود، اما پس از جنگ و در سفری که ترامپ به عربستان سعودی داشت بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار خرید انجام شده است.

  یوسف همچنین به تشریح تأثیر عربستان سعودی بر سازمان‌های اسلامی از قبیل سازمان همکاری اسلامی و بانک توسعه اسلامی پرداخت و گفت: عربستان در تلاش برای صادر کردن اندیشه وهابی است و این فعالیتی خطرناک است. ریاض در پی تحمیل ارزش‌های خود است.

  وی در ادامه به معادلات پیچیده خاورمیانه اشاره کرد و گفت: عراق نیز کشور پیچیده‌ای است که انگلستان نتوانست در آنجا تأثیرگذار باشد و آمریکا نیز بدون در نظر گرفتن تجربه لندن، عراق را هدف قرار داد تا در نهایت باعث شکل گیری جنگ داخلی در عراق و ظهور تروریسم در این کشور شد.

  این استاد دانشگاه مالزی در ادامه گفت: ایجاد تفرقه و سپس حکومت کردن اکنون سیاستی است که مدنظر قدرتمندان قرار دارد. استعمارگران اکنون درصدد هستند ضمن انشقاق عراق و سوریه، هر یک از این کشورها را به سه کشور مجزا کردنشین و شیعه و اهل سنت نشین تقسیم کنند. اسرائیل نیز به دو قسمت تقسیم می‌شود. طرح تشکیل دو دولت این رویه را نشان می‌دهد. اینها احتمالاتی هستند که ممکن است شکل بگیرند.

   

   

  *سید فرید العطاس: افراط‌گرایی اسلامی در خلاء شکل نمی‌گیرد/خطر صهیونیست‌ها همسان خطر سلفی‌ها است

  سید فرید العطاس استاد دانشگاه ملی سنگاپور که در حوزه سلفی‌ها مطالعاتی دارد در ادامه این نشست گفت: افراط‌گرایی اسلامی در خلاء شکل نمی‌گیرد، بلکه شکل‌گیری آن شرایطی دارد که بخشی از آن در واکنش به افراط‌گرایی سایر مذاهب است.

  وی افزود: به عنوان مثال اقدام بودایی‌های تندرو در میانمار منجر به اقدام متقابل مسلمانان شد و هر چه بودائیان افراطی فشار بیشتری بر مسلمانان بیاورند ظرفیت شکل‌گیری افراطی‌گری در بین مسلمانان این کشور تقویت خواهد شد.

  استاد جامعه‌شناسی دانشگاه سنگاپور خاطرنشان کرد: غیرمسلمانان باید تمایزی بین مسلمانان افراط‌گرا و اسلام قائل شوند و این تفاوت باید در مورد یهودیان و مسیحیان نیز دیده شود و بین مذهب آنها و افراط‌گرایی تمایز قائل شد.

  وی در این راستا صهیونیست‌ها را نیز دسته‌بندی کرد و گفت: صهیونیست‌ها انواع مختلفی دارند که یکی از مهم‌ترین آنها صهیونیست‌های سوسیالیست هستند.

  العطاس خاطرنشان کرد: البته صهیونیست‌ها همواره بر بازگشت به فلسطین تأکید نداشته‌اند. برای مثال در سال ۱۹۰۵ توسط بریتانیا گفته شد اوگاندا مرکزی برای آنها باشد. این پیشنهاد در آن زمان مورد پذیرش قرار گرفت اما پس از مدتی رد شد.

  به گفته وی، حزب سوسیالیست‌های صهیونیست (SS) که در روسیه شکل گرفت در درون خود صهیونیست‌های مارکسیست را دارند که مهمترین محور سیاست آنها بازگشت به فلسطین است.

  وی افزود: اسرائیل یک دولت استعمارگر و نوع متفاوتی از این نوع دولت‌ها است. اسرائیل (رژیم صهیونیستی) آخرین مورد دولت استعمارگری است که با اقلیت‌ها قصد حاکمیت بر اکثریت را دارد.

  این پژوهشگر مالزیایی ساکن سنگاپور، صهیونیست‌ها را استعمارگرانی دانست که خطر آنها همسان با سلفی‌ها است. یهودیت مشکلی ندارد اما صهیونیست‌ای افراط‌گرا خطرناک محسوب می‌شوند.

  وی در خصوص صهیونیست‌های مسیحی که براساس باورهای دینی‌شان عقیده دارند حضرت عیسی مسیح(ع) تنها زمانی ظهور می‌کند که همه یهودیان به فلسطین بازگشته و دولت تشکیل دهند و معبد سلیمان را بازسازی کنند، گفت: این گروه از مسیحیان حتی معتقد به کمک برای این فرایند هستند.

  العطاس تأکید کرد: صهیونیست‌های مسیحی که شکلی از افراط‌گرایی به حساب می‌آیند، نیروی سیاسی مهمی در آمریکا محسوب می‌شوند.

  وی ادامه داد: معتقدم افراط‌گرایی برخی مسلمانان در پاسخ به افراط‌گرایی مسیحیان و یهودیان است، چون مسلمانان قرن‌ها یهودی ستیز نبودند و این افراط‌گرایی در پاسخ به افراط‌گرایی یهودیان است. بنابراین افراط‌گرایی را باید با توجه به زمینه‌ای که در آن فرصت رشد یافته است، شناسایی کرد.

  این استاد دانشگاه سنگاپور در ادامه عربستان را صادر کننده وهابیسم و آمریکا را حامی آشکار سلفی‌ها دانست و گفت: رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا خواستار تشکیل مرکزی برای مقابله با تروریسم با همکاری عربستان است و مقرر شد کتاب‌های آموزشی به مساجد سراسر جهان ارسال شود و امامان جوان آموزش داده شوند.

  وی این نشست را با این سؤال به پایان برد: چرا کتاب‌های مقابله با تروریسم باید از عربستان به سایر نقاط جهان فرستاده شود و اینکه آیا کتاب‌های پیشین از کجا به مساجد و مدارس ارسال می‌شده است.

  منبع: رایزن فرهنگی ایران در مالزی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.