• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » منطق حاکم بر سیاست ایالات متحده، قانون جنگل است/کشورهای ۱+۵ بزرگترین دارندگان سلاح های کشتار جمعی هستند
  کد خبر : 2034508

  منطق حاکم بر سیاست ایالات متحده، قانون جنگل است/کشورهای ۱+۵ بزرگترین دارندگان سلاح های کشتار جمعی هستند

  منطق حاکم بر سیاست ایالات متحده، قانون جنگل است/کشورهای ۱+۵ بزرگترین دارندگان سلاح های کشتار جمعی هستندReviewed by on Aug 6Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از نافع، محمد آذری در گفت و گو با خبرنگار ما به بهانه سالروز بمباران اتمی هیروشیما توسط آمریکایی، اظهار…

  منطق حاکم بر سیاست ایالات متحده، قانون جنگل است/کشورهای ۱+۵ بزرگترین دارندگان سلاح های کشتار جمعی هستندReviewed by on Aug 6Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از نافع، محمد آذری در گفت و گو با خبرنگار ما به بهانه سالروز بمباران اتمی هیروشیما توسط آمریکایی، اظهار داشت: ایالات متحده آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم به همراه ۵ کشورعضو شورای امنیت نوعی نگاه مستبدانه را به کشورهای دیگر در حوزه های مختلف تحمیل میکنند.

   

  وی در ادامه افزود: این کشورها به واسطه شورای امنیت سازمان ملل متحد و ساختار شورای امنیت اراده خودشان را به کشورهای دیگر تحمیل کردند.

   

  آذری با بیان اینکه این در راستای هدف ایجاد صلح در کشورهای دیگر بوده است، گفت: اما این را ما امروزه میبینیم که نه تنها محقق نشد و صلح برقرار نشده است بلکه کشورهای عضو شورای امنیت خودشان عامل ایجاد جنگ در کشورهای دیگر هستند که نمونه آن کشور سوریه و عراق است.

   

  کارشناس روابط بین الملل تصریح کرد: بمباران اتمی هیروشیما اتفاقی بود که دنیا را به یک سمت دیگری هدایت کرد و آن بحث سلاح های کشتار جمعی بود و آسیب ها و نابودی مطلقی که این سلاح ها میتوانند در کشورهای مختلف، ایجاد کنند.

   

  وی ادامه داد: به مرور اول ایالات متحده سلاح اتمی داشت بعد از آن روسیه چین فرانسه انگلستان به ترتیب دست پیدا کردند بعد از این اتفاق اینها قراردادی را در سال ۱۹۶۸ بستند به نام قرارداد منع تکثیر سلاح های کشتار جمعی اینجا هم تدبیر اعمال کردند و گفتند کشورهای مختلف سلاح هسته ای نداشته باشند در عوض انرژی صلح آمیز هسته ای را به شما تضمین میکنیم که به آن دسترسی داشته باشید.

   

  آذری افزود: کشورهای مختلفی که این قرارداد را امضا کردند از جمله جمهوری اسلامی ایران بود اما آنها بعدها انرژی صلح آمیز را هم ممنوع کردند و نگاه سیاسی بر این موضوع اعمال کردند.

   

  نگاه عمومی که بر قرارداد منع تکثیر سلاح های جمعی بود رعایت نشد

   

  وی با بیان اینکه این کشورها نگاهی عمومی که حاکم بر این قرارداد بود را رعایت نکردند، خاطرنشان کرد: ما میتوانیم بگوییم که در حوزه سلاح های کشتار جمعی ایالات متحده و کشورهای ۱+۵ هنوز هم بزرگترین دارندگان این سلاح ها هستند و این سلاح ها را هر روز به روز و تقویت میکنند.

   

  کارشناس روابط بین الملل افزود: کشور های دیگر را به واسطه قراردادهای بین المللی از جمله قرارداد منع تکثیر سلاح های کشتار جمعی از چنین دارایی محروم کردند و این باعث ایجاد صلح در جهان نشده بلکه باعث ایجاد نوعی تبعیض و نوعی آپارتاید در داشتن تجهیزات سلاح های مختلف برای کشورهای مختلف شده است.

   

  آذری بیان داشت: منطق حاکم بر سیاست ایالات متحده در نظام بین المللی منطق قانون جنگل است و میگویند قدرت حق است و ما چون قدرت بیشتری داریم سهم بیشتری از حق برای ما است.

   

  وی گفت: ایالات متحده معتقد است چون بزرگترین نیروی نظامی جهان و قدرتمند ترین اقتصاد جهان را دارد پس هر کاری هم میکند حق است.

   

  وی ادامه داد: این حق را در قالب ساختارهای حقوقی از جمله شورای امنیت هم مفروض دانسته و ساختاربندی کرده است و اراده خود را در قالب شورای امنیت سازمان ملل متحد به کشورهای دیگر اعمال میکند.

   

  این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ابزارهای مختلفی هم در این راستا است ازجمله تحریم های بین المللی که فشارهایی میتوانند از طریق حقوقی به کشورها وارد بیاورند.

   

  وی در رابطه با نقض عهد آمریکا در برجام عنوان کرد: ما از ابزار های حقوقی مختلف در رابطه با نقض برجام استفاده خواهیم کرد.

   

  آذری گفت: اگر مجموعه کشورهای ۱+۵ برجام  را نقض کنند ایران هم ابزارهایی برای واکنش به این قضیه دارد اما اتفاقی که افتاده است الان ایالات متحده است که این معاهده را نقض میکند و همه کشورهایی که برجام را امضا کردند این معاهده را در ایران هنوز نقض نکرده اند که ایران به صورت کلی بتواند آن معاهده را نقض بکند.

   

  وی ادامه داد: ما با کشورهایی که به معاهده پایبند هستند مطابق معاهده با آنها همراهی میکنیم اما با کشورهایی که ناقض برجام هم هستند روشهایی خاص خودمان را برای برخورد با آنها داریم.

   

   

  برخلاف معاهده منع تکثیر سلاح کشتار جمعی هنوز نوعی آپارتاید در داشتن این سلاح ها وجود دارد

   

   

  کارشناس روابط بین الملل با تاکیدبر موضوع سلاح های کشتار جمعی، گفت: معاهدات مختلفی که به تصویب کشورها رسیده و اجرا شده است هنوز عملا نتوانسته آن رویکردی را که مد نظر امضاکنندگان این معاهدات بوده است در جهان اجرا کند.

   

   

  وی اشاره داشت: هنوز نوعی آپارتاید در داشتن این سلاح ها وجود دارد کشورهای قدرتمند این سلاح ها را دارند سایر کشورها ندارند جالب است این سلاح ها در اختیار کسانی است که خودشان اولین استفاده کنندگان آنها بودند ازجمله دارندگان این سلاح ها هستند.

   

  وی در پایان افزود: اما کشورهای دیگر به علت بحث های موشکی یا داشتن این سلاح ها مورد تحریم قرار میگیرند.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.