• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » شبه‌نظامیان خارجی در سوریه درک کافی از مفاهیم اساسی اسلام ندارند
  کد خبر : 2034473

  شبه‌نظامیان خارجی در سوریه درک کافی از مفاهیم اساسی اسلام ندارند

  شبه‌نظامیان خارجی در سوریه درک کافی از مفاهیم اساسی اسلام ندارندReviewed by on Aug 6Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، به نقل از روزنامه ایندیپندنت، این مطالعه که برای دفتر مبارزه با تروریسم سازمان ملل انجام شده،‌ نشان می‌دهد که اکثر شبه‌نظامیان بازگشته از میادین جنگ به رغم ادعای حمایت از مسلمانان…

  شبه‌نظامیان خارجی در سوریه درک کافی از مفاهیم اساسی اسلام ندارندReviewed by on Aug 6Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، به نقل از روزنامه ایندیپندنت، این مطالعه که برای دفتر مبارزه با تروریسم سازمان ملل انجام شده،‌ نشان می‌دهد که اکثر شبه‌نظامیان بازگشته از میادین جنگ به رغم ادعای حمایت از مسلمانان به لحاظ مذهبی “مبتدی” بوده‌اند و برخی از آنها حتی نمی‌دانستند که چطور باید نماز بخوانند.

  نویسندگان این گزارش که با ۴۳ نفر از ۱۲ کشور مصاحبه کردند، گفته‌اند: اکثر این شبه‌نظامیان تنها از جنبه عدالت و بی‌عدالتی به مذهب می‌گریستند تا اینکه آن را از جنبه پرهیزکاری و معنویت پذیرفته باشند.

  در این گزارش آمده است: یک شبه‌نظامی عادی گروه‌های تروریستی بیش از هر چیز احتمال دارد که مرد، جوان و از لحاظ اقتصادی و تحصیلی و اشتغال محروم بوده باشد.

  این گزارش نشان می‌دهد: یک چنین فردی به احتمال زیاد از بین افراد به حاشیه رانده شده به لحاظ اجتماعی و سیاسی است.

  نویسندگان این گزارش گفتند: اکثر این شبه‌نظامیان یا بیکار و یا دسترسی کمی به کار داشته‌اند و یا زندگی آنها بی‌معنا بوده است.

  سه چهارم این افراد مصاحبه شده به خاک سوریه رفته‌ اما چندی بعد تصمیم به ترک این کشور گرفته‌اند و مابقی آنها نیز از سوی مقامات کشورهایشان تحت تعقیب قرار گرفته و یا در مسیر بازگشت، بازداشت شده‌اند.

  نویسندگان این گزارش اظهار تاسف کردند که تنها هفت کشور قبول کردند برای نگارش این مطالعه همکاری کنند در حالی که از این هفت کشور، سه مورد مربوط به اتحادیه اروپا و چهار مورد نیز به خاورمیانه و شمال آفریقا مرتبط بودند.

  پرفسور حامد السعید، استاد دانشگاه منچستر و ریچارد بارت، کارشناس مبارزه با تروریسم با اکثر این شبه‌نظامیان بازگشته که در زندان و یا تحت نظر بوده‌اند، ملاقات کردند.

  اکثر شبه‌نظامیان مصاحبه شده که تلاش کرده‌اند تا به گروه‌هایی شامل داعش، جبهه النصره و احرارالشام بپیوندند وابسته به خانواده‌های پرجمعیت و ناکارآمد در بخش‌های محروم شهرهایشان بوده‌اند و چنین افرادی در میان جریان اصلی جامعه و به لحاظ فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی منزوی بودند.

  این گزارش دریافته است: اعتقادات مذهبی نقش کمی در ایجاد انگیزه‌ برای این نمونه‌ها داشته و فاکتورهای اقتصادی به دلیل وعده دستمزد از سوی گروه‌های تروریستی و حتی وعده خانه و همسر انگیزه بیشتری به آنها داده‌اند.

  در گزارش سازمان ملل تصریح شده که تبلیغات نیز نقش قدرتمندی در جذب جوانانی ایفا کرده که احساس یأس و محرومیت در خانه داشته‌اند و این تبلیغات به ویژه در ترکیب با نارضایتی‌ها و وعده حمایت از “مسلمانان” در مناطقی از سوریه بیشتر موثر بوده است.

  طبق این گزارش، برای برخی از این شبه‌نظامیان، حس برادری براساس وظایف مذهبی تقویت شده است. پاسخگویان به این مطالعه مدعی شده‌اند که با نیت تبدیل شدن به تروریسم به سوریه نرفته‌اند و با همین نیت نیز بازنگشته‌اند.

  این گزارش دریافته که در میان افراد مطالعه شده اینترنت نقش خیلی کمتری به عنوان یک منبع مستقل افراطی شدن نسبت به آنچه که عموما تصور می‌شود و در عین حال نقش خیلی کمتری نسبت به تماس‌های زندگی واقعی داشته است.

  نویسندگان این گزارش دریافتند که این شبه‌نظامیان زمانی به سراغ اینترنت می‌رفتند که ایده‌هایی که قبلا در ذهنشان شکل گرفته بود تقویت کنند و اینترنت نقش کلیدی در تقویت تصمیمی داشته که قبلا اتخاذ شده است.

  در عین حال طبق این گزارش، حلقه‌های دوستی و شبکه‌های اجتماعی در مدارس، دانشگاه‌ها، زندان‌ها، مساجد و محله‌ها یا محل کار نقش مهمتری داشته است.

  این گزارش افزوده است که هویت سیاسی نیز نقش مهمی در افراطی شدن دارد و در عین حال نسبت به تبعات سیاسی چشمگیر تبعیض و بی‌عدالتی هشدار می‌دهد.

  در این گزارش نوشته شده است: مدیریت بد، بی‌اعتنایی به حاکمیت قانون، سیاست‌های تبعیض آمیز اجتماعی، محرومیت سیاسی برخی گروه‌ها، آزار مقام‌های امنیتی و توقیف گذرنامه‌ها و اسناد هویتی منجر به احساسات یأس،‌ نفرت و دشمنی علیه دولت‌ها و ایجاد زمینه مناسب برای جذب در گروه‌های تروریستی شده است.

  انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.