• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » شکاف میان سران احزاب اهل سنت در عراق در آستانه انتخابات
  کد خبر : 2034084

  شکاف میان سران احزاب اهل سنت در عراق در آستانه انتخابات

  شکاف میان سران احزاب اهل سنت در عراق در آستانه انتخاباتReviewed by on Aug 1Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، چهارمین دوره انتخابات شوراهای استانی و مجلس نمایندگان عراق به ترتیب در اواخر سال جاری میلادی و اوایل (ماه مارس) ۲۰۱۸ برگزار می‌شود. پس از تصویب قانون اساسی جدید…

  شکاف میان سران احزاب اهل سنت در عراق در آستانه انتخاباتReviewed by on Aug 1Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، چهارمین دوره انتخابات شوراهای استانی و مجلس نمایندگان عراق به ترتیب در اواخر سال جاری میلادی و اوایل (ماه مارس) ۲۰۱۸ برگزار می‌شود.

  پس از تصویب قانون اساسی جدید عراق در سال ۲۰۰۵، تاکنون سه دوره انتخابات سراسری مجلس نمایندگان در سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ و سه دوره انتخابات شوراهای استانی نیز برگزار شده است. در نظام پارلمانی عراق، انتخابات مجلس نمایندگان به معنای انتخاب دولت و ریاست قوه مجریه نیز تلقی می‌شود و شوراهای استانی نیز دارای اختیارات وسیعی از جمله انتخاب استاندار و مسئولان استانی هستند چرا که به نوعی دولت محلی محسوب می‌شوند.

  آغاز صف‌بندی جدید احزاب شیعه

  به اعتقاد کارشناسان، تشکیل ائتلاف‌های جدید در آستانه انتخابات در هر کشوری از جمله عراق، کاملا طبیعی است و رسانه‌ها اغلب در تب و تاب انتخابات، به پوشش اخبار مربوط به این ائتلاف‌ها و رایزنی‌ها برای تشکیل این ائتلاف‌ها می‌پردازند.

  در سایه صف‌آرایی جدید احزاب شیعی در عراق، احزاب اهل تسنن نیز در حال تلاش برای ایجاد تغییر در صفوف خود به منظور پیروزی در انتخابات آتی هستند.

  نخستین کسی که ائتلاف جدید خود را برای انتخابات آتی کشور اعلام کرد، «سید عمار الحکیم» بود که با جدایی از حزب شیعی «مجلس اعلای اسلامی عراق»، حزب «جریان حکمت ملی» را تشکیل داد. پس از وی، اخباری درباره احتمال جدایی «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق از ائتلاف «دولت قانون» و تشکیل حزب سیاسی جدید و بزرگی به نام «تیار التحریر و البناء» (جریان آزادسازی و سازندگی) منتشر شد. سپس «ماجد الغراوی» نماینده فراکسیون پارلمانی «الاحرار» وابسته به حزب «جریان صدر» عراق، جمعه گذشته از آغاز تدارک برای تشکیل یک ائتلاف فرامذهبی با مشارکت گروه‌های سیاسی مختلف برای شرکت در انتخابات آتی عراق خبر داد.

  در چنین شرایطی، سوالی که مطرح می‌شود، به جریان‌های سنی در عراق مرتبط است. «علی البغدادی» تحلیل‌گر عرب در یادداشتی که در پایگاه خبری روزنامه لبنانی «تیار المستقبل» چاپ شد به بررسی این مسئله پرداخت.

  وضعیت احزاب اهل سنت

  وی در این یادداشت که با تیتر «رقابت بر سر رهبری و نفوذ ایران در عراق، شکاف سنی‌ها را عمیق‌تر می‌کند» منتشر شد، نوشت: احزاب و گروه‌های سیاسی عراق در راستای تقسیم و توزیع نقش‌ها میان رهبران خود وارد یک تلاطم جدید شده‌‌اند و در پی تشکیل گروه‌های جدید با رنگ و بویی متفاوت از واقعیت «احزاب اسلام سیاسی» که از زمان سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ در عراق سایه افکنده‌‌اند، هستند.  

  این مسئله به احزاب شیعی منحصر نمی‌شود که این روزها در حال ایجاد ساختارها و احزاب جدیدند، بلکه شامل حال احزاب و شخصیت‌های سنی عراق که بیش از ۱۳ سال است به دلایل مختلف و اختلافات سردرگم هستند، نیز می‌شود. این در حالی است که تاثیر ایران بر واقعیت و شرایط کنونی اهل تسنن در حال رشد است. واقعیتی که عبارت است از سیطره گروه‌های شیعی مسلح نزدیک به تهران بر اغلب شهرهای سنی و تاثیرشان بر شخصیت‌های سیاسی سنی و تصمیمات اتخاذی آنها با سیاست چماق و هویج.

  طرف‌های عربی و منطقه‌ای نیز در تلاشند تا احزاب و شخصیت‌های سنی را از دایره تأثیر و جاذبه ایران که یک بازیگر قوی دارای توانایی نظامی و نفوذ بالا است، بیرون برند و یک پایگاه برای تحقق آمال عربهای سنی که اکنون تلاش دارند از آوارگی و مهاجرت رهایی یابند و خسارات وارد به شهرهای خود را جبران کنند، ایجاد کنند. این امری است که همچنان با دشواری‌هایی در سایه رقابت سیاسی میان رهبران سنی و تاثیر ایران بر برخی از آنها، مواجه است.

   

  به گفته منابع آگاه سیاسی، ائتلاف «نیروهای ملی عراق» (القوی الوطنیه العراقیه)، که اخیرا تشکیل شده است، شامل کلیه نیروهای سیاسی سنی می‌شود و از سوی شورای ریاستی که ریاستش هر ۴ ماه یک بار به طور دوره‌ای بین سه شخصیت می‌چرخد، هدایت می‌شود. این افراد عبارتند از: «سلیم الجبوری» رئیس پارلمان، «احمد المساری» معاون او و شیخ «وضاح الصدید» که یکی از طرف‌های سیاسی مهم برای کشورهای منطقه به شمار می‌رود و با کمک او این کشورها می‌خواهد اوضاع عراق را آرام کنند.

  این منابع به روزنامه المستقبل اعلام کردند: الجبوری یکی از شخصیت‌های برجسته سنی است که روابط گسترده‌ای با طرف‌های سیاسی مختلف از جمله شیعیان و کردها دارد و حتی از هماهنگی او با «نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون و نخست‌وزیر سابق عراق سخن به میان می‌آید.

  وی چند ماه پیش، پس از انتخابش به عنوان رئیس کنگره ائتلاف نیروهای ملی عراق به همراه «قتیبه الجبوری» نماینده دیگر اهل تسنن، با مالکی دیدار کرد تا وی را در جریان برخی مسائل قرار دهد. مالکی نیز اعلام کرد که به او و پروژه سیاسی که الجبوری به آن پیوسته، اعتماد دارد. انتخاب الجبوری به عنوان رئیس ائتلاف اهل تسنن، یک حرکت تاکتیکی بود زیرا اگر جبوری که دارای روابط حسنه‌ای با گروه‌های مختلف سیاسی است، به عنوان رئیس این ائتلاف انتخاب نمی‌شد این ائتلاف از تایید شیعیان برخوردار نمی شد.

  این منابع اعلام می‌کنند: دلیل عقب‌نشینی الجبوری از حزب اسلامی (وابسته به اخوان المسلمین)، با مخالفت کشورهای حامی ائتلاف اهل تسنن با اخوان‌المسلمین در منطقه در ارتباط است. اقدام وی در تشکیل حزبی جدید که با حزب اسلامی بی‌ارتباط است، یک اقدام فوری به منظور دور زدن اقدامات آتی آمریکا علیه برخی احزاب «اسلام سیاسی» در عراق و منطقه است و از سوی دیگر، رضایت کشورهای عربی و جلب حمایت آنها را نیز به همراه دارد.

  بر اساس این یادداشت: الجبوری برای کشورهای ناظر بر ائتلاف اهل تسنن این شرط را مطرح خواهد کرد که رئیس دایمی این ائتلاف باشد نه رئیس ۴ ماهه و اگر این کشورها، این شرط را نپذیرند وی از این ائتلاف خارج خواهد شد و به ائتلاف با سایر احزاب عراقی از جمله ائتلاف دولت قانون روی خواهد آورد بویژه که وی در هر شرایطی، روابط حسنه‌اش را با مالکی که شخصیت مقبولی از نظر ایران است، حفظ کرده است.

   در ادامه این یادداشت ادعا شده است که تاثیر و نفوذ ایران در محافل اهل تسنن و رقابت میان رهبران سنی، عوامل تعمیق شکاف‌ها و اختلافات میان سنی‌ها است بویژه که حمایت کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه از پروژه ائتلاف نیروهای سنی در عراق، می‌تواند به یکسو شدن مواضع اهل تسنن در این کشور منجر شود و ایجاد یک مرجعیت سنی می‌توانست کلیه مانع‌تراشی‌های ایران در این مسیر را از هم بزداید. کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه می‌خواهند که از طریق این ائتلاف مبالغ هنگفتی را برای بازسازی شهرهای تخریب شده عراق، بپردازند و این امری است که ایران با آن، به دلیل تاکیدش بر تداوم سیطره‌اش بر عراق و به ویژه شیعیان، مخالف است.

  شمار زیادی از احزاب سیاسی عراق در آستانه نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی این کشور، با شکاف و چند دستگی مواجه شده‌اند و در حال تغییر اسامی خود و اعتماد به اسلوبی مدنی برای اداره کشور روی آورده‌اند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.