• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » وقتی مقامات دولتی بارها بر عدم ربط برجام با برنامه موشکی صحه می‌گذارند
  کد خبر : 2033843

  وقتی مقامات دولتی بارها بر عدم ربط برجام با برنامه موشکی صحه می‌گذارند

  وقتی مقامات دولتی بارها بر عدم ربط برجام با برنامه موشکی صحه می‌گذارندReviewed by on May 6Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس جمهور مستقر و کاندیدای دوره دوازدهم ریاست جمهوری روز گذشته (جمعه)‌ در دومین مناظره تلویزیونی مرتبط با انتخابات در اظهاراتی درباره برجام عنوان کرد: ما هر…

  وقتی مقامات دولتی بارها بر عدم ربط برجام با برنامه موشکی صحه می‌گذارندReviewed by on May 6Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس جمهور مستقر و کاندیدای دوره دوازدهم ریاست جمهوری روز گذشته (جمعه)‌ در دومین مناظره تلویزیونی مرتبط با انتخابات در اظهاراتی درباره برجام عنوان کرد: ما هر جایی که متحد بودیم موفق شده‌ایم. جایی از برجام توانستیم استفاده کنیم که متحد بودیم. آنجایی که خواستیم برجام را به هم بزنیم دیدیم که چه کار کردند، آمدند چگونه شهرهای زیرزمینی را نشان دادند تا برجام را به هم بزنند.

  وی افزود:‌ روی موشک شعار نوشتند تا برجام را به هم بزنند، برای اینکه نتوانیم از برجام صد درصد استفاده کنیم. 

  نکته شایان توجه این است که اظهارات رئیس جمهوری درباره برنامه موشکی کشور و اینکه اقدامات انجام شده به منظور تحت تاثیر قرار دادن برجام انجام شده، در حالی عنوان می‌شود که در طی این مدت‌ها بارها مقامات دولت یازدهم عنوان کردند که برنامه موشکی ایران ناقض برجام نیست و ارتباطی با توافق هسته‌ای وین ندارد.

  شخص آقای روحانی حتما به خاطر دارد که اسفند ۱۳۹۴ با اشاره به تداوم سیاست‌های خصمانه و دخالت نامشروع و غیرقانونی آمریکا در زمینه حق تقویت قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران، به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دستور داد که در چارچوب سیاست‌های دفاعی مصوب، برنامه تولید انواع موشک‌های مورد نیاز نیروهای مسلح با سرعت و جدیت بیشتری ادامه یابد.

  یکی از اظهارات در خصوص مساله فوق، مربوط به وزیر امور خارجه دولت یازدهم است. ظریف در ۲۵ مهر ۱۳۹۴ حدود سه ماه پس از برجام در نشست خبری مشترک با فرانک والتر اشتاین مایر همتای آلمانی خود در تهران در خصوص آزمایش موشک عماد در ایران و واکنش واشنگتن در این خصوص نیز اظهار داشت: همه اذعان کردند که آزمایشات موشکی ما ارتباطی با برجام ندارد و خود آمریکایی‌ها نیز این موضوع را تکرار کردند.

  محمدجواد ظریف اضافه کرد: در برجام هیچ اشاره‌ای به بحث موشکی نشده و به جد معتقدم که آزمایشات موشکی ما ارتباطی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد. در قطعنامه ۲۲۳۱ از موشک‌هایی که برای توانمندی‌های هسته‌ای طراحی شده صحبت شده و این در حالی است که هیچ یک از موشک‌های ما برای توانمندی هسته‌ای طراحی نشده. برنامه موشکی ما برای دفاع از حاکمیت ارضی‌مان است و هیچ ارتباطی با قطعنامه‌ها ندارد چون برنامه موشکی ما هیچ ارتباطی با بحث هسته‌ای ندارد.

  از دیگر سو سیدعباس عراقچی معاون وزیر خارجه در ۱۴ فروردین ۱۳۹۵ در گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: تعجب می‌کنم که برخی می‌گویند بعد از برجام آمریکا به سراغ بحث موشکی آمده؟ ما ۱۰ سال است که بحث موشکی را داشته‌ایم و اصلا بحث جدیدی نیست. اگر آنها به خاطر موشکی تحریم جدید وضع کنند نقض برجام نیست، همان‌طور که تست موشکی ما نقض برجام نیست، اما طبق فرمایشات رهبری تحریم جدید نقض برجام است و ملاک ما منویات رهبری است و از دید ایشان نقض برجام است و ملاک ما فرمایشات مقام معظم رهبری است.

  وی تصریح کرد: بحث موشکی بحث امنیتی و دفاعی است و اصلا در این رابطه شوخی نداریم و در طول مذاکرات اجازه ندادیم که وارد این بحث شوند. آنها انتظارات عجیبی در رابطه با بحث موشکی داشتند که به آن نرسیدند و شاید در آینده بتوانیم بگوییم که چه می‌خواستند.‌ هیچ انسان عاقلی امنیت ملی کشور خود را مورد مذاکره قرار نمی‌دهد چه برسد به مصالحه.
  بهرام قاسمی سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز در چند ماه گذشته بارها در اظهارنظرهای مختلف بر این نکته تأکید کرده که برنامه موشکی ایران نقض برجام نیست. سخنگوی وزارت امور خارجه در تاریخ ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۵ در واکنش به اظهارات آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در خصوص برنامه‌های موشکی ایران گفت: جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده است که برنامه موشکی کشور کاملا جنبه دفاعی داشته و به هیچ وجه به منظور حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده است؛ لذا ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیست و هیچ ارتباطی با برجام ندارد.

  سخنگوی وزارت امور خارجه دو روز بعد یعنی در تاریخ ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۵ در واکنش به اظهار نگرانی مطرح شده در بیانیه پایانی نشست سران ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) پیرامون برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران را مردود و آن را تکرار ادعاهای بی‌اساس گذشته خواند.

  وی افزود: همانگونه که بارها اعلام شده است توانایی‌های موشکی کشورمان صرفا در چارچوب برنامه‌های مشروع دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و به هیچ وجه برای حمل کلاهک هسته طراحی نشده است.

  سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: برنامه موشکی ایران نه تنها هیچگونه ارتباطی با برجام و مذاکرات هسته‌ای ندارد، بلکه همانگونه که بارها تاکید شده است ناقض قطعنامه ٢٢٣١ نیز محسوب نمی‌شود.

  قاسمی چند روز بعد در ۲۹ تیر ماه ۹۵ نیز با ابراز تعجب از اظهارات نماینده دائم فرانسه نزد سازمان ملل متحد در مورد برنامه موشکی ایران، اظهار داشت: توانمندی‌های نظامی ایران از جمله موشک‌ها، منحصرا برای دفاع مشروع هستند. این تجهیزات برای حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند و بنابراین، خارج از حیطه یا صلاحیت قطعنامه شورای امنیت و پیوست‌های آن هستند.

  آخرین موضع‌گیری بهرام قاسمی درباره برنامه موشکی ایران در واکنش به بیانیه اخیر گروه هفت کشور صنعتی در ایتالیا بود. وی در تاریخ ۲۳ فروردین سال جاری در این باره عنوان کرد: برنامه موشکی ایران ارتباطی به برجام ندارد و تهران به مسئولیتش برای ارتقاء توانمندیهای دفاعی به منظور حراست از امنیت ملی و ارتقاء صلح و ثبات منطقه‌ای واقف است.

  بر این اساس، بر اساس موضع صریح مقامات دولتی، برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران هیچ ارتباطی به برجام نداشته و ندارد ولذا القای این تصور که به تصویر کشیدن توان موشکی ایران در راستای برهم زدن برجام بوده است، تصویرسازی درستی نمی‌تواند باشد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.