• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ‌سرمایه خارجی؛ راه غلبه بر دور باطل فقر در اقتصاد ایران
  کد خبر : 2033829

  ‌سرمایه خارجی؛ راه غلبه بر دور باطل فقر در اقتصاد ایران

  ‌سرمایه خارجی؛ راه غلبه بر دور باطل فقر در اقتصاد ایرانReviewed by on May 6Rating: ‌به گزارش ایران ویج به نقل از ‌ ایسنا ز، این موضوع در اقتصاد با مفهوم دور باطل فقر تعریف می‌شود و درست زمانی به وجود می‌آید که کمبود سرمایه و یا ناکارآمدی سرمایه‌های موجود مانع از سرمایه‌گذاری با بهره…

  ‌سرمایه خارجی؛ راه غلبه بر دور باطل فقر در اقتصاد ایرانReviewed by on May 6Rating:

  ‌به گزارش ایران ویج به نقل از ‌ ایسنا ز، این موضوع در اقتصاد با مفهوم دور باطل فقر تعریف می‌شود و درست زمانی به وجود می‌آید که کمبود سرمایه و یا ناکارآمدی سرمایه‌های موجود مانع از سرمایه‌گذاری با بهره وری بالا در بخش‌های مختلف یک اقتصاد و رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال و افزایش درآمد سرانه می‌شود.

  این دو وضعیت در ایران نیز به عنوان یک کشور در حال توسعه وجود دارد، کمبود سرمایه  و همچنین ناکارآمدی سرمایه(به عنوان مثال انجماد نیمی از ۸۰۰ هزار میلیارد تومان منابع بانکی) باعث شده است تا اقتصاد ایران در طول ۴۰ سال اخیر با میانگین رشد حدودا چهار درصدی بزرگ شود و از این فراتر نرود.

  در چنین وضعیتی دولت یازدهم از ابتدای شکلگیری با عنایت به این مفهوم اقتصادی و لزوم غلبه بر دور باطل فقر توجه خاصی به جذب سرمایه خارجی برای رشد اقتصادی نشان و تلاش زیادی نیز در این راستا به خرج داد که مذاکرات منتهی به برجام فقط گوشه‌ای از آن است.

  اهمیت زیاد جذب سرمایه خارجی از دریچه آمار و ارقام و در چهارچوب برنامه ششم توسعه بدین گونه است که برای رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصدی که در این برنامه هدف گذاری شده است دولت باید بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی در طول چهار سال جذب کند، این یعنی به طور میانگین هر سال بین ۴۵ تا ۵۰ میلیون دلار سرمایه خارجی باید به کشور وارد شود.

  بنابراین هر کدام از استان‌های کشور به نسبت سهم و نقشی که در اقتصاد و تولید ناخالص داخلی دارند باید در طول برنامه ششم با تکیه بر ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی به زعم خود بار جذب بخشی از این ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی را به دوش بکشند.

  استان البرز یکی از استان‌هایی است که در این زمینه وظیفه سنگینی را بر عهده دارد، چرا که با وجود وسعت کم حدود ۱۰ درصد از صنایع کل کشور را در خود جای داده است و بر همین اساس بخش زیادی از تولید ناخالص داخلی را تامین می‌کند.

  سوال اساسی اینجاست که از سال ۹۲ و به خصوص پس از برجام، این استان چقدر توانسته است در راستای سیاست‌های دولت تدبیر و امید برای پشت سر گذاشتن دور باطل فقر و جذب سرمایه خارجی موثر عمل کند.

  سرمایه گذاری خارجی در البرز ۴۰ برابر شده است

  ایرج موفق، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان البرز در این خصوص به مزیت‌های استان در بخش صنعت اشاره کرد و گفت: همجواری با پایتخت، دسترسی به راه‌های مواصلاتی ترانزیت کالا، دسترسی آسان به منابع انسانی متخصص و ماهر، وجود منطقه ویژه اقتصادی پیام، وجود مراکز آموزش عالی متعدد و مراکز فنی و حرفه‌ای در سطح استان،، استقرار تنها شهرک تخصصی دارویی کشور در زمینه تولید داروهای مدرن از مزیت‌های البرز برای توسعه صنعتی به شمار می‌رود.

  موفق بر اهمیت جذب سرمایه داخلی و خارجی در استان تاکید کرد و یادآور شد: با توجه به شرایط پیش آمده پس از برجام و تاکیدات مقامات عالی کشور جهت حرکت شتابدار در جذب سرمایه‌گذاری داخلی و نیز بهره‌مندی از مشارکت سرمایه‌های خارجی در مسیر دستیابی به رشد اقتصادی و نیز با توجه به اهداف ترسیمی در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تلاش وسیعی در سطح کشور به منظور حمایت و پشتیبانی از سرمایه‌گذاری‌های تولیدی به ویژه جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در دستور کار قرار گرفت.

  وی اضافه کرد: بر همین اساس پس از توافق لوزان ۲۳ هیئت اروپایی و آسیایی در البرز حضور یافتند که نتیجه آن صدور ۱۹ فقره مجوز سرمایه‌گذاری به ارزش ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال با پیش بینی اشتغال ۲۹۹۵ نفر بود.

  مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان البرز به سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت استان اشاره و اعلام کرد: تاکنون چهار واحد صنعتی با سرمایه گذاری سه هزار و ۸۷۵ میلیارد ریال فعال شده و برای ۴۵۱ نفر اشتغال ایجاد کرده است، همچنین ۱۵ طرح نیز با سرمایه‌ای ۹ هزار و ۶۵۹ میلیاردی در دست راه‌اندازی است که پیش بینی می‌شود برای ۲۵۴۴ نفر اشتغال ایجاد کند.

  وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که کل واحدهای راه‌اندازی شده  استان البرز قبل از دولت تدبیر و امید هشت واحد بوده که با ۳۳۸ میلیارد ریال سرمایه راه اندازی و برای ۴۰۳ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

  این مسئول در پایان اظهار کرد: افزایش میزان سرمایه گذاری خارجی در دولت تدبیر و امید نسبت به کل ادوار قبل در استان البرز بیش از ۴۰ برابر شده است. 

  250 فرصت سرمایه‌گذاری در البرز وجود دارد

  ابوالفضل فلاح، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان البرز نیز در این زمینه با تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری خارجی در استان گفت: افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی در استان با تعامل تمام دستگاه‌های مرتبط صورت گرفته، به طوری که با کوشش‌های انجام شده ۲۵۰ فرصت سرمایه‌گذاری در استان احصا و معرفی شده است.

  فلاح از شرط ورود سرمایه‌گذاری خارجی به صورت مستقیم گفت و تصریح کرد: دولت در نظر دارد جذب سرمایه خارجی در کشور به توسعه بازارهای صادراتی و همچنین انتقال فناوری منجر شود و در این زمینه اهتمام ویژه‌ای وجود دارد.

  وی اقدامات دولت در البرز برای جذب سرمایه خارجی را موفقیت‌آمیز عنوان کرد و افزود: سال ۹۰ حدود یک میلیون و ۵۶۰ هزار دلار، سال ۹۱، ۲۶ میلیون دلار، سال ۹۲ صفر، سال ۹۳، ۱۰ میلیون دلار در سال ۹۴، ۳۷۶ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان البرز داشتیم.

  مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان البرز افزود: در مجموع‌ در فاصله سال‌های ۹۲ تا ۹۵ حدود ۵۲۴ میلیون دلار سرمایه گذاری مصوب در استان داشته‌ایم، در حالی که این رقم در فاصله سال‌های ۸۰ تا ۹۲ حدود ۱۰۰ میلیون دلار بوده است.

  وی ادامه داد: سال گذشته نیز ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان صورت گرفت و ۱۰ شرکت خارجی در استان حضور یافتند که حاصل آن ایجاد ۱۹۴۴  شغل بود.

  این مسئول در پایان از افتتاح ساختمان مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی در دو ماه آینده خبر داد و گفت: این مرکز می‌تواند بستر مناسبی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی و داخلی ایجاد کند.

  گزارش از: وحید صالحی، خبرنگار ایسنا، منطقه البرز

  انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.