• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » سوپرمن در مناظره ها
  کد خبر : 2033783

  سوپرمن در مناظره ها

  سوپرمن در مناظره هاReviewed by on May 6Rating: عصرایران؛ احسان محمدی- سالهاست در عرصه سیاست قدیسی ندارم. یک معجزه گر بزرگ که فکر کنم اگر بیاید با یک عصای جادویی تورم را، گرانی را، اعتیاد و فقر و بیکاری و گره های روابط بین المللی را باز می کند و پشت سر می گذارد. اما…

  سوپرمن در مناظره هاReviewed by on May 6Rating:

  عصرایران؛ احسان محمدی- سالهاست در عرصه سیاست قدیسی ندارم. یک معجزه گر بزرگ که فکر کنم اگر بیاید با یک عصای جادویی تورم را، گرانی را، اعتیاد و فقر و بیکاری و گره های روابط بین المللی را باز می کند و پشت سر می گذارد.

  اما مناظره های انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران نشان داد اشتباه می کردم. اگر در آن سوی دنیا سوپرمن و بت من و اسپایدر من که کارهای خارق العاده انجام می دهند تنها در فیلم ها حضور دارند اینجا پشت میزها روبروی مرتضی حیدری می شود عصرهای جمعه آنها را دید. مردانی که لم می دهند به صندلی و از آنجا تنها با جادوی کلمه ها دنیا را هدایت می کنند. مشکلات را حل می کنند

  گابریل کارسیا مارکز وقتی در کنگره بین المللی زبان اسپانیولی – زاکاتکاس مکزیک سخنرانی می کرد گفت: «وقتی دوازده سال داشتم کم مانده بود دوچرخه زیرم کُند. کشیشی که عبور می کرد با فریادی جانم را نجات داد: مواظب باش! دوچرخه سوار روی زمین افتاد. کشیش بدون اینکه بایستد، به من گفت: دیدی که قدرت کلمات چقدر زیاد است؟ نفر هفتم وارده لیست نامزدهای ریاست جمهوری شد

  امیدوارم عقاید پوچ من کاری نکند که که هم خداوند کلمات و هم کسانی که در این جا حضور دارند تاسف بخورند که چرا آن دوچرخه در دوازده سالگی مرا زیر نکرده است!».

  حالا پشت تریبون ها کلمات دارند جادو می کنند.

  راهکار شما برای حل مشکلات کشور چیست؟

  – مشکلات را حل می کنم!

  راهکار شما برای از بین بردن بیکاری چیست؟

  اشتغال ایجاد می کنم!

  روشی که دولت شما برای حل مسائل اقتصادی مردم پیش خواهد گرفت چیست؟

  یارانه را دو برابر می کنم! نه! سه برابر می کنم! …

  کلمه های در فضا شناورند و مشکلات را خنده آید ز استدلال بزرگواران! در طول چند هفته ای که تنور انتخابات داغ شده، بسیاری را دیده ام که گفته اند اگر کشورداری اینقدر ساده است من هم می روم مناظره و همین حرف ها را می زنم. کاری که ندارد. آنها بگویند ۵ میلیون شغل ایجاد می کنند، من می گویم ده میلیون شغل! آنها بگویند یارانه را سه برابر می کنند من می گویم شش برابر می کنم! کی به کیه!

  آنچه تحت عنوان مناظره در دو عصر جمعه از سیمای جمهوری اسلامی ایران شاهد هستیم، بیشتر مناقشه است. حمله و هجمه و تخریب. آن هم تنها با واژه ها و ادعاها. اینکه یک نامزد ریاست جمهوری در دو دقیقه بگوید چه راهکاری برای حل مسائل فرهنگی دارد بیشتر به یک شوخی می ماند به همین خاطر حاضرجوابی و اغراق هایی به سبک احمدی نژاد برای برخی آنقدر جذاب است که لذت می برند و دوست دارند به خیابان بیایند و فریاد بزنند که فلانی چیکارش کرده/ سوراخ سوراخش کرده!

  در چنین مناظره ای آقای میرسلیم که خاستگاهش موتلفه اسلامی و بازار است و کارنامه روشنی در سختگیری نسبت به اهل فرهنگ در زمان وزراتش دارد می تواند بیاید و نگران مستضعفان و پابرهنگان شود و حامی هنرمندان مظلوم! در چنین مناظره ای سردار دکتر قالیباف می تواند با پوزخند به پاسخ های روحانی نگاه کند و بگوید بیایید با مردم «صادق» باشیم و «شفاف» عمل کنیم و «دارایی» هایمان را اعلام کنیم…. آسمان دیروز عصر حق داشت بغضش بترکد و چنان سیلی راه بیفد که جاده تهران – قم مسدود شود!

  چنین برخوردهایی همان «غبارآلودکردن» فضاست. دشوار کردن تشخیص راستی از ناپاکی. تنها در چنین فضایی است که می شود در پاسخ پرسشی در مورد پژوهش در کشور پوشاک و اتهام دختر یک وزیر پرداخت، در چنین فضایی است که مردم از خودشان می پرسند آن ۱۶۰۰ نفر که رد صلاحیت شدند مگر جز این حرف ها را می زدند؟ جز اینکه به هر نفر یک میلیون تومان یارانه می دهند، اتوبان های تهران را چند طبقه می کنند، کاری خواهند کرد که کرگدن ها هم کنار پروانه ها پرواز کنند… آنها رد صلاحیت شدند چون جزو ۴درصد نبودند و از رانتی برخوردار نبودند؟

  اعتماد اجتماعی سرمایه ای است که توسط برخی از کسانی که بیش از همه مدعی انقلابی بودن هستند در جمعه بازار مناظره ها حراج می شود. حراج … و در نهایت نه یک فرد و جناح که همه با هم بازنده خواهیم شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.