• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » حادثه تروریستی میرجاوه و خدمات امنیتی پاکستان به عربستان
  کد خبر : 2033659

  حادثه تروریستی میرجاوه و خدمات امنیتی پاکستان به عربستان

  حادثه تروریستی میرجاوه و خدمات امنیتی پاکستان به عربستانReviewed by on May 6Rating: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه صبح چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت، در رأس یک هیات بلند پایه سیاسی، نظامی، انتظامی و امنیتی به اسلام آباد رفت. به گفته قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در این سفر که پس از حادثه دردناک تروریستی اخیر…

  حادثه تروریستی میرجاوه و خدمات امنیتی پاکستان به عربستانReviewed by on May 6Rating:

  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه صبح چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت، در رأس یک هیات بلند پایه سیاسی، نظامی، انتظامی و امنیتی به اسلام آباد رفت. به گفته قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در این سفر که پس از حادثه دردناک تروریستی اخیر در منطقه مرزی ایران و پاکستان انجام می‌شود، علاوه بر پیگیری ویژه این حادثه هولناک، در خصوص راه‌های تامین امنیت مرزهای دو کشور و بستن راه‌های نفوذ گروهک‌های ترویستی و تضمین امنیت مرزهای مشترک، با مقامات بلند پایه پاکستان گفتگو و تبادل نظر به عمل خواهد آمد.

  قاسمی افزود: «حادثه رخ داده تلخ بود و بار دیگر نشان داد که در مرزهای پاکستان ثبات، امنیت و نظمی وجود ندارد. کنترل‌های لازم در این مرزها نیست و با وجود این‌که بارها با دولت پاکستان در این زمینه رایزنی کرده‌ایم و آن ها تعهدات و قول‌هایی داده‌اند که با جدیت این مسایل را دنبال کنند و اجازه ندهند این‌گونه مسایل تلخ تکرار شود، ولی باز هم متأسفانه شاهد این موضوع بودیم.»

  قاسمی به عضویت پاکستان در ائتلاف علیه تروریسم اشاره کرد و گفت: کشوری که عضو این ائتلاف است سرزمین خود را به هر دلیل در اختیار تروریست‌ها قرار داده و آنها در اقصی نقاط این کشور از جمله نقاط مرزی ایران دست به اقدامات تروریستی می‌زنند. امیدواریم که مرز با پاکستان مرز دوستی و باثبات باشد. مرز دو کشور برخلاف سایر مرزهای پاکستان که دارای مشکلاتی عدیده‌ای با همسایگان است، مرز باثباتی است.

  لازم به ذکر است که متاسفانه عصر روز چهارشنبه گذشته (۶ اردیبهشت ۱۳۹۶) در پی کمین گروهک تروریستی «جیش العدل» در هنگ مرزی «میرجاوه»[1] (نقطه صفر مرزی ایران با پاکستان)، ۱۰ تن از مرزبانان پاسگاه «میل ۱۰۰»، ۳ نیروی کادر و ۷ سرباز از گروهان «چاهندو» منطقه میرجاوه به شهادت رسیدند. حادثه زمانی اتفاق افتاد که مرزبانان در حین گشت‌زنی بودند و با سلاح‌های دوربرد از داخل خاک پاکستان مورد هدف قرار گرفتند. در این حادثه، تعدادی از مرزبانان مجروح شدند که یکی از سربازان مجروح در بیمارستان به شهادت رسید و یک نفر دیگر توسط اشرار به خاک پاکستان منتقل شده است. سردار منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی، گفته است که نیروهای مرزبانی و سپاه پاسداران به همراه نیروهای امنیتی در حال بررسی حادثه و پیگیری آن هستند. 

  گفته می‌شود محل وقوع این درگیری، دارای پوشش جنگلی بوده و به همین جهت اشرار مزدور، پس از وقوع این درگیری در نقطه صفر مرزی با استفاده از پوشش منطقه بلافاصله به عمق خاک پاکستان متواری شده‌اند.

   تحلیل رویداد

  آنچه که در تحلیل این حادثه تروریستی باید بدان توجه کرد اینست که متاسفانه حادثه تروریستی میرجاوه نه اولین رویداد تروریستی خواهد بود و نه آخرین. در یک تحلیل واقع بینانه می توان چند نکته را در این باره گفت:

   نخست چنین حوادثی با توجه به حضور نیروهای خارجی در منطقه و حمایت همه‌جانبه کشورهای عربی و غربی از جریان تروریسم، قابل پیش‌بینی است. در واقع حضور غربی‌ها در منطقه، نقش مستقیمی در پیدایش و ظهور و بروز گروهک‌های تروریستی داشته است و گروهک جیش‌العدل زاییده همان حمایت‌های نظامی، مالی و تجهیزاتی کشورهای غربی و مرتجع عربی است. جیش‌العدل از خاکستر گروهک عبدالمالک ریگی سربر آورده و به اعتراف شخص عبدالمالک، همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی و جاسوسی ناتو و آمریکا حمایت می‌شد. این گروهک تروریستی اکنون نیز با بهره‌گیری از آموزه‌های سَلَفی و باورهای وهابی خود، از جمله حامیان سلفی‌های معارض در جنگ سوریه است و یکی از دلایل اقدامات تروریستی خود علیه جمهوری اسلامی را حمایت از تکفیری‌های سوری و تروریست‌های معارض دولت سوریه اعلام کرده است.

  دوم این که برخی بازیگران فرامنطقه‌ای و بویژه منطقه‌ای حامی این تروریست ها، در شرایط فعلی در تضاد با ایران قرار گرفته و یکی از اهداف اصلی آنان، بکارگیری گروهک‌های تروریستی منطقه بویژه در سیستان و بلوچستان، برای ضربه زدن به امنیت و منافع ملی ایران است. با توجه به نفوذ ریاض بر اسلام آباد و هم‌چنین زمینه‌هایی که در گروهک‌هایی نظیر جندالله، جیش‌العدل و … وجود دارد، عربستان سعودی سعی می‌کند با بهره‌برداری از این وضعیت، راهبرد معارضه‌جویانه خود علیه جمهوری اسلامی ایران را به پیش ببرد. به همین جهت به نظر می‌رسد حادثه تروریستی میرجاوه در امتداد تحولات پیشین قابل تحلیل و ارزیابی است.

  در همین جهت گروهک تروریستی موسوم به جیش العدل که رهبری آن با نام مستعار «صلاح الدین فاروقی» بعهده دارد، چند وقتی است که با انجام اقدامات تروریستی به نام دفاع از اهل سنت ایران، مرزبانان ایرانی را به شهادت می رساند یا می رباید.

  عبدالرحیم ملازاده با نام مستعار صلاح‌الدین فاروقی، اهل «راسک»، از اواخر فروردین ۱۳۹۱‏ تاکنون رهبری گروه جیش‌العدل (جیش‌الظلم) را بعهده دارد. او قبلاً عضو جندالله بوده ‌است. برادر وی به اتهام شرکت در ترور مولوی مصطفی جنگی‌زهی (رییس پایگاه بسیج شهرستان سرباز) بازداشت و سپس اعدام شد، اما خودش به پاکستان گریخت و «ریگی شماره ۲» لقب گرفت. این گروهک در مناطق مرزی ایران و پاکستان استقرار دارد. از جمله اقدامات این گروه، به شهادت ۱۴ مرزبان ایرانی و تعدادی مجروح در در محدوده پاسگاه ۱۶۷ گزبستان سراوان در آبان ۱۳۹۲، ربایش ۵ مرزبان ایرانی در ۱۶ بهمن ماه سال ۱۳۹۲ از مرزهای شرقی ایران بود. بعد از ایجاد چنددستگی در گروهک تروریستی عبدالمالک ریگی، بلافاصله با تقویت سرویس‌های منطقه‌ای و با هدایت آمریکا و نظارت موساد دست به تشکیل یک چارت سازمانی منسجم می‌زند. این چارت شباهت‌های زیادی با روش‌های اداره سازمان منافقین دارد. برخی شواهد بر آن است که چارت سازمانی این گروه با مشاوره برخی از اعضای سازمان منافقین بسته شده و منظور از این اقدام، تشکیل گروهی سازمان یافته‌تر از گروه ریگی بوده که میزان خطا و آسیب‌پذیری آن کمتر باشد.

   عربستان سعودی و سایر بازیگران منطقه‌ای همسو در تلاشند تا از وجود گروهک‌های تروریستی در منطقه، علیه منافع ایران بهره‌برداری کنند. نکته بسیار مهم و اساسی که در این بین مطرح است، ماموریت‌محور بودن گروهک‌های تروریستی در منطقه است که از طرف بازیگران منطقه‌ای بسیار جدی به نظر می‌رسد. در واقع حادثه تروریستی اخیر را که ناجوانمردانه صورت گرفت، باید در ارتباط با سایر تحولات منطقه‌ای، عمدتا عراق و سوریه، یمن، بحرین و افغانستان نیز نگریست.

  گماشته شدن راحیل شریف فرمانده ارتش پاکستان به راس ائتلاف نظامی عربستان علیه یمن، موضوعی نیست که به راحتی بتوان از آن عبور کرد. شاید از دید اسلام‌آباد همکاری اطلاعاتی با ریاض به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش، یک امر عادی است، اما واقعیت امر اینست که داعش، جبهه‌النصره، القاعده و حتی طالبان و… با حمایت همه‌جانبه کشورهای عربی و بویژه عربستان بوجود آمده‌اند و قرار گرفتن پاکستان در عربستان قابل تامل است. با توجه به این که عربستان ارتش استیجاری در برخی مناطق مثل مصر و پاکستان دارد، بدون شک این کشورها در قبال دریافت کمک‌های مالی- اقتصادی و انرژی ارزان از عربستان، باید خدمات امنیتی ارائه دهند. بر همین اساس، ارتش پاکستان به نوعی در همسویی با ماموریت عربستان سعودی گام برمی‌دارد و گاه رویکردش را همسو با منویات عربستان تنظیم می‌کند.

  شاید خوشبینانه این باشد که بگوییم حادثه تروریستی میرجاوه، بار دیگر ثابت کرد که دشمنان اسلام بدنبال ایجاد تنش در مرزها و اختلاف در روابط دو کشور ایران و پاکستان است، اما با این حال مسئولیت اقدامات تروریستی از جمله حادثه میرجاوه، به عهده دولت پاکستان است و اسلام‌آباد باید پاسخگوی این حادثه باشد. کارشناسان معتقدند پاکستان در بازی دوگانه مهارت بسیار بالایی دارد، یعنی در عین اعلام راهبرد مبارزه با طالبان، بیشترین حمایت‌ها را از آن می کند، بنابراین تنها احضار سفیر پاکستان به وزارت خارجه، برای جلوگیری از چنین حوادثی کافی نیست. هر چند برخی از مقامات پاکستانی از وقوع این حادثه ابراز تأسف و همدردی کرده‌اند، اما ابراز همدردی آنان سودمند نیست و حل این موضوع به سازوکارهای مشخص و اساسی نیاز دارد.

  در حال حاضر این پرونده به صورت گسترده و مفتوحه در وزارت خارجه و سایر نهادها پیگیری می‌شود. باید در عمل به دشمنان جمهوری اسلامی ایران نشان داد که تروریسم در مرزهای ایران جایی نداشته و نباید اجازه داد تا کشورهایی نظیر امریکا و ناتو و سایر معاندین، در منطقه جولان دهند. البته وزارت‌ امورخارجه، وزارت کشور، نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی در حال پیگیری حادثه تروریستی میرجاوه هستند و تحقیقات در زمینه این حادثه تروریستی ادامه داشته و برخی از عوامل آن نیز شناسایی شده‌اند و سفر وزیر امور خارجه کشورمان به پاکستان نیز در همین چارچوب قابل فهم است./

  پی نوشت:

  [۱]. میرجاوه، یکی از شهرهای کم جمعیت (۱۰۱۲۱ نفر) استان سیستان و بلوچستان، در ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر زاهدان واقع است. میرجاوه تنها مرز قانونی در جنوب شرق کشور است که رفت آمد توریست‌های خارجی و داخلی از آن صورت می‌گیرد و از طریق راه‌آهن، به شبه قاره هند متصل می‌گردد. این شهر یکی از قدیمی‌ترین گمرکات کشور بوده که قدمت آن به بیش از صد سال می‌رسد.

  پایگاه بصیرت

  انتهای متن/

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.