• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آیا روحانی می‌تواند وعده اجرای برجام را محقق کند؟
  کد خبر : 2033570

  آیا روحانی می‌تواند وعده اجرای برجام را محقق کند؟

  آیا روحانی می‌تواند وعده اجرای برجام را محقق کند؟Reviewed by on May 5Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «راسیسکایا گازیتا» امروز نوشت: "حسن روحانی" رئیس جمهوری کنونی ایران وعده داده است که در صورت انتخاب مجدد خود (در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹ ماه مه)، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)…

  آیا روحانی می‌تواند وعده اجرای برجام را محقق کند؟Reviewed by on May 5Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «راسیسکایا گازیتا» امروز نوشت: "حسن روحانی" رئیس جمهوری کنونی ایران وعده داده است که در صورت انتخاب مجدد خود (در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹ ماه مه)، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که با کشورهای غربی امضاء کرده را بطور کامل اجرا خواهد کرد. ولی سئوال اینجاست که آیا آمریکا به بخشی از توافقنامه که مربوط به تعهدات این کشور است، عمل خواهد کرد؟ کارشناسانی که این روزنامه با آنها گفتگو کرده، دیدگاه‌های متقاوتی در این رابطه دارند.

  چندی پیش "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا از "رکس تیلرسون" وزیر امور خارجه این کشور خواست تا برخورد قاطع و شدیدالحن تری در قبال تهران در پیش بگیرد.

  رئیس کاخ سفید بارها از برنامه جامع اقدام مشترک که توافقنامه مهم بین المللی بوده و بعد از تلاش بسیار سخت میانجیگران بین المللی (اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، به همراه آلمان) در ماه جولای سال ۲۰۱۵ امضاء شده، انتقاد کرده و اکنون نیز به شورای امنیت ملی آمریکا ۹۰ روز فرصت داده تا آن را بطور دقیق بررسی کنند که آیا براستی تامین کننده منافع ایالات متحده هست و در غیراین صورت واشنگتن به تعهدات خویش برای لغو تحریم‌ها علیه ایران عمل نخواهد کرد.   

  در همین رابطه نیز در تاریح ۲۹ آوریل در وین نشست مشترک نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ در وین برگزار شد که در آن گسترش آتی همکاریهای طرفین برای اجرای برجام و کمک به جمهوری اسلامی برای توسعه انرژی اتمی صلح آمیز، مورد بررسی قرار گرفت.

  "ولادیمیر ساژین" کارشناس ارشد موسسه شرق شناسی در آکادمی علوم روسیه معتقد است: «من فکر نمی کنم که برغم اظهارات شدیدالحن ترامپ، دولت آمریکا از برجام خارج شود. برای اینکه توافق یک توافقنامه مهم بین المللی است که از طرف شورای امنیت و بر اساس قطعنامه شماره ۲۲۳۱، مورد تایید قرار گرفته و اکنون بعنوان یک سند حقوقی، تقویت شده و لازم الاجراست.»

  به گفته این کارشناس، کاخ سفید ممکن است به خاطر خط مشی ضدایرانی که در پیش گرفته، شرایط را برای اجرای این توافقنامه دشوار سازد، ولی این اقدام حتی برای ترامپ هم اقدامی بسیار ماجراجویانه خواهد بود.

  وی افزود: «از لحاظ تئوری، مسلما واشنگتن می تواند در اجرای توافقنامه هسته‌ای اخلال ایجاد کند، ولی چنین برخوردی حتی برای شخصی مانند دونالد ترامپ هم یک ماجراجویی خطرناک محسوب شده و به اعتبار بین المللی او، بخصوص در اروپا، بشدت آسیب خواهد رساند. اوضاع بدین گونه می شود: در حالیکه سایر طرفهای شرکت کننده در برجام در حال سرو سامان دادن به روابط اقتصادی خویش با ایران هستند، آمریکا از این توافقنامه خارج شده و بار دیگر شروع به اعمال تحریمها علیه تهران کند. واشنگتن باید برای این کار دلایل کافی و قابل قبولی داشته باشد و ثابت کند که ایران به تعهدات خود در قبال این سند عمل نکرده است. ولی مسئله اینجاست که چنین دلیلی وجود نداشته و آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی کامل تهران به اجرای تعهداتش را مورد تایید قرار داده است.»

  البته "نادر انتصار" کارشناس مسائل ایران و استاد دانشگاه آلابامای جنوبی آمریکا دیدگاه متفاوتی ارائه داده است. وی در مصاحبه با این روزنامه گفته است: «دولت ترامپ ممکن است از برنامه جامع مشترک هسته‌ای خارج شود. هرچند این توافقنامه یک سند بین المللی است، ولی تاکنون به تایید کنگره آمریکا نرسیده است و تا زمانی که تصویب نشده، دولت آمریکا از لحاظ حقوقی می تواند از اجرای آن خودداری کند. هرچند این مسئله دیگری است که چنین اقدامی برای دونالد ترامپ گران تمام خواهد شد. برای اینکه جامعه بین الملل دیگر اعتماد خود به آمریکا را از دست داده و مشخص خواهد شد که اظهارات مقامات آمریکایی هیچ ارزشی نداشته و نمی توان روی آنها حساب کرد.»

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.