• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » دوگانه‌سازی راهبرد دولت در انتخابات
  کد خبر : 2033399

  دوگانه‌سازی راهبرد دولت در انتخابات

  دوگانه‌سازی راهبرد دولت در انتخاباتReviewed by on May 4Rating: این روزها و در کوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوگانه‌سازی یکی از راهبردهای دولت است. روند دوگانه‌سازی یکی از شگردهایی است که برای نهادینه‌سازی گفتمان مدنظر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این امر را اگر بخواهیم ریشه‌ای تبیین و تحلیل کنیم به خودی خود مذموم نیست و…

  دوگانه‌سازی راهبرد دولت در انتخاباتReviewed by on May 4Rating:

  این روزها و در کوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوگانه‌سازی یکی از راهبردهای دولت است. روند دوگانه‌سازی یکی از شگردهایی است که برای نهادینه‌سازی گفتمان مدنظر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این امر را اگر بخواهیم ریشه‌ای تبیین و تحلیل کنیم به خودی خود مذموم نیست و ریشه در مبانی دینی ما دارد.

  موارد متعددی از این دوگانه‌ها را در قرآن، روایات و بیانات حضرت امام خمینی(ره) و امام خامنه ‌ای(مدظله العالی) مانند دوگانه ظالم/مظلوم، کاخ‌نشین/کوخ نشین و  اسلام ناب/ اسلام امریکایی شاهد هستیم اما آنچه مدنظر است دو گانه‌های غیرواقعی و کاذبی است که به بهانه‌های مختلف و بنا به اقتضائات زمانی مطرح است که به برخی از آنها اشاره می‌شود:

  ۱- خود را ناجی ملت جا زدن از طریق دوگانه جنگ و صلح: واقعیت این است که دولت با هدف ترساندن افکار عمومی از تبعات جنگ و آثار نامطلوب آن بر ابعاد مختلف زندگی مردم به دنبال مطرح کردن این دوگانه است. آنها ادعا دارند برجام توانست سایه جنگ را از کشور دور کند. این در حالی است که در نظام اسلامی با توجه به مردم پایه بودن آن، همه ارکان نظام به مردم متکی است و این اتکای به مردم ضامن امنیت کشور است. مقام معظم رهبری در این باره در روز یک‌شنبه ۱۰/۲/۹۶ در دیدار با کارگران فرمودند: « گاهی می‌شنویم بعضی می‌گویند یا در گذشته گفته‌اند که «وقتی ما آمدیم مسئولیت پیدا کردیم، توانستیم سایه جنگ را از سر کشور رفع کنیم»، اما این حرف‌ها درست نیست و واقعیت آن است که در تمامی سال‌های متمادی، حضور ملت در صحنه، موجب رفع سایه جنگ و تعرض از سر ایران شده است.»

  2- دوگانه‌سازی ارزشی و غیر ارزشی با هدف تحریک هیجانات اجتماعی: برقراری دوگانگی در ارزش‌ها مهم‌ترین تکیه گاه و پشتوانه دولت یازدهم برای پیگیری استراتژی دوقطبی‌سازی اجتماعی بوده است. رویه دولت یازدهم به عنوان نزدیک‌ترین دولت به دولت سازندگی در دوگانه‌سازی ارزشی برای پیش‌بردن راهبرد دوقطبی‌سازی جامعه را می‌توان انعکاسی از رویکرد دولت اصلاحات دانست چراکه در واقع این دولت رحم اجاره‌ای آنان(اصلاح‌طلبان) محسوب می‌شود.

  ۳- انحراف افکار عمومی از ضعف و ناکارآمدی در امور اجرایی: دوگانه‌سازی‌های کاذب با هدف هدایت افکار عمومی از توجه به ضعف و ناکارآمدی‌ها به موضوعات جانبی و فرعی است تا ناکامی در عرصه اقتصادی و معیشت به حاشیه رانده شود. دولت فعلی دو اقدام عمده برجام و طرح تحول سلامت را در کارنامه خود دارد. بررسی‌های اولیه‌ نشان می‌دهد در طرح تحول سلامت در حوزه بیمه‌ای آن، سازمان بیمه سلامت و صندوق‌های بیمه‌ای به‌دلیل اجرای ضعیف طرح و ناکارآمدی مدیریتی در آستانه ورشکستگی‌اند. پرداخت به پسابرجام برجام نیزکه در این مجال نمی‌گنجد.

  ۴- جلب آرای مردم در ایام انتخابات: دولت دنبال تشدید فضای سیاسی کشور است. هدف از این کار نیز فراهم کردن فضای دوقطبی شدید و مظلوم‌نمایی نزد افکار عمومی و به تبع آن جلب آرای مردم است. این کار نیز از طریق دوگانه کاندیدای حاکمیتی- غیر حاکمیتی دنبال می‌شود. آنها به خوبی می‌دانند که به‌دلیل ناکارآمدی در حوزه اجرا از شانس ضعیفی برای پیروزی برخوردارند، لذا برای جبران این نقص به دنبال ایجاد و تشدید فضای دوقطبی در انتخابات هستند.

  ۵- دو قطبی تندرو و میانه‌رو با اهداف توجیهی در زمینه سیاست داخلی و خارجی: در این زمینه رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: « طرز تفکری که انقلابی‌گری را مساوی افراطی بودن می‌خواند و مردم را به «تندرو» و «میانه رو» تقسیم می‌کند یکی از خطاهاست. چنین دو‌گانه‌هایی که سوغات بیگانگان و سخن دشمنان است نباید وارد فرهنگ سیاسی کشور شود.»(بیانات در جمع مردم- ۱۴/۳/۹۵) یقیناً بیان و نهادینه‌سازی این دوگانه در کشور یکی از مصادیق بارز نفوذ و سرکوب کردن مدافعان نظام و انقلاب به بهانه‌های واهی است. دشمنان ما که تا دیروز به دنبال فشار از بیرون و تغییر از درون بودند نباید امروز امیدوار باشند که می‌توانند ما را از درون دچار «خودتحریمی» کنند. نفوذ یعنی دشمن طوری اقدام و حرکت کند که ما از درون دچار خود تحریمی شویم.

  ۶- دوگانه ظالم و مظلوم با هدف فشار بر سیستم قضایی: مواردی در این چهار سال گذشته بوده که دولت محترم با صحنه‌سازی‌هایی سعی می‌کند دانه درشت‌ها از ذره‌بین قوه قضائیه پنهان بمانند. مصادیق بارز این موضوع را می‌توان در فسادهای نظام بانکی به ویژه بانک ملت، صندوق ذخیره فرهنگیان کشور، بانک سرمایه، مدیران ذخایر نظام با حقوق‌های نجومی و… مشاهده کرد.

  ۷- دوگانه‌ تعامل سازنده – توسعه توان نظامی و دفاعی با هدف ترویج تفکر عدم‌نیاز‌مندی به توسعه و استحکام توانمندی‌های دفاعی و نظامی: در اوایل انقلاب و ماجرا‌ی هواپیماهای اف۱۴، به‌عنوان نقطه‌ ضعفی در کارنامه‌ دولت موقت باقی ماند. آقای روحانی در سال ۱۳۶۴، به‌عنوان رئیس کمیسیون دفاعی مجلس شورای اسلامی در این باره می‌گوید: برای استقرار صلح در یک جامعه، تنها نیروهای دفاعی نیاز نیست بلکه آمادگی جنگی باید باشد. آن وقتی دشمن می‌ترسد به ملتی هجوم آورد که بداند اگر هجوم کند مقابله ‌به مثل می‌شود و هجوم متقابل را باید تحمل کند(روزنامه جمهوری اسلامی، ۱۶ آذر ۱۳۶۴).

  امروز نیز رگه‌هایی‌ از این تفکر را شاهد هستیم. مقام معظم رهبری در این باره می‌فرمایند: «امروز هم بعضی‌ها همین آهنگ را پیش گرفته‌اند که موشک چیست، موشک می‌خواهیم چه کار کنیم، روزگار روزگار موشک نیست!»(بیانات در تاریخ۱۱/۱/۹۵)

  ۸- دوگانه ایرانیت به جای دوگانه مظلوم و ظالم: امروزه برخی به کمک مستشاری نظامی ایران به کشورهای اسلامی که مظلومانه مورد تهاجم ظالمان قرار گرفته‌اند خرده گرفته و فلان مفسد اقتصادی پشتیبان دولت با گستاخی تمام و در مجامع عمومی ماهیت عمل کار شهدای عزیز مدافع حرم را زیر سؤال می‌برد! برای اینان البته به ظاهر آنچه اولویت دارد پرداختن به مسائل داخلی نظام است. تحلیلشان این است که به ما چه یک مسلمان در سوریه، عراق و یمن مورد تهاجم و ظلم قرار گرفته است، البته در عوض جان شهروندان اروپایی و کشورهای کمک‌کننده به شکل‌گیری جریان‌های تروریستی در منطقه آسیای غربی مهم است. شاید منطق آنها همان منطق دوران جاهلیت باشد. مقام معظم رهبری در این باره می‌فرمایند: ما نمی‌گوییم «اُنصُر اَخاک ظالِماً اَو مَظلوما» – این شعار جاهلی است، می‌گفتند اگر برادرت ظالم هم هست یا مظلوم است، باید از او دفاع کنی و حمایت کنی، نخیر، ظالم هر کسی بود باید با او مقابله کرد و جلوی ظلم او را گرفت، مظلوم هرکسی هست باید از او حمایت کرد(بیانات در تاریخ ۲۶/۰۲/۹۴).

  منبع: روزنامه جوان

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.